Udekoruj obrus na święta! Co zamiast obrusa? Najpiękniejsze bieżniki wielkanocne

2024-03-28 11:53

Podczas Wielkanocy, szczególnie jeśli nie dopisuje pogoda, sporo czasu spędzamy przy stole. Aby podkreślić świąteczną atmosferę, warto zadbać o jego oprawę, np. przybierając go za pomocą białego obrusu i wesołego, wiosennego i wielkanocnego bieżnika. Dowiedz się, gdzie kupić bieżnik wielkanocny!

Spis treści

 1. Jak wybrać odpowiedni bieżnik wielkanocny?
 2. Bieżnik wielkanocny: modne wzory
 3. Jak samodzielnie uszyć bieżnik świąteczny?
 4. Jak dbać o bieżnik świąteczny?
 5. Gdzie kupić bieżnik świąteczny (wielkanocny)? Zdjęcia

Jednym z kluczowych elementów wielkanocnej aranżacji stołu jest bieżnik: wiosenny lub świąteczny ozdobiony motywami kwiatów, zajęcy, gałązek wierzby itp. 

Jak wybrać odpowiedni bieżnik wielkanocny?

Po pierwsze, musisz dopasować długość bieżnika do wymiarów stołu. Bieżnik powinien wystawać poza krawędź o około 30 cm z każdej strony. Jeśli masz stół na 120 cm długości, kup bieżnik wiosenny o długości około 180 cm. Często stół zdobi się też nie jednym, lecz kilkoma bieżnikami, które układa się po jego szerokości — w ten sposób, że łączy on nakrycia siedzących naprzeciwko siebie osób.

Po drugie, warto wybrać bieżnik świąteczny, który będzie komponować się przede wszystkim z wystrojem twojego wnętrza, ale też aranżacją stołu.

Bieżnik wielkanocny: modne wzory

Bieżniki wielkanocne są często ozdobione motywami nawiązującymi typowymi dla tej okazji, np. tulipanami, narcyzami czy fiołkami, które symbolizują odrodzenie natury i nadejście nowego życia. Ponadto popularne są również motywy związane z jajkami, zającami czy barankami.

W tym roku w sklepach prym wiodą jednak zające! Praktycznie każda sieciówka ma swojej ofercie kilka bieżników ozdobionymi właśnie tymi zwierzętami. Próżno szukać baranków czy kurcząt! Równie popularne są kwieciste motywy. Taki bieżnik wiosenny można położyć na stole na długo przed Wielkanocą, budując świąteczną atmosferę!

Gdzie kupić bieżnik wielkanocny?
Autor: Materiały prasowe/Homla

Jak samodzielnie uszyć bieżnik świąteczny?

Bieżnik świąteczny to po prostu długi pas materiału. Jego uszycie nie powinno nastręczyć ci żadnych trudności.

Jeśli chcesz samodzielnie uszyć bieżnik wielkanocny, postępuj według poniższej instrukcji:

 1. Najpierw wybierz odpowiedni materiał, który pasuje do twojego wnętrza i świątecznej tematyki. 
 2. Następnie zmierz swój stół. Określ długość i szerokość bieżnika. Bieżniki mają na ogół 30 cm szerokości. Ich długość jest zmienna, bo zależy od długości stołu. Biorąc pod uwagę, że bieżnik świąteczny powinien wystawać poza stół o ok. 30 cm z każdej strony, przyjmij, że twój bieżnik będzie ok. 60 cm dłuższy od twojego mebla. Pamiętaj, by pozostawić kilka centymetrów naddatku, by ładnie podwinąć materiał.
 3. Ze swojej tkaniny odetnij odpowiedni kawałek. Z każdej strony podwiń brzegi (o ok. 1 cm). Możesz je zaprasować. Później łatwiej będzie ci je przeszyć ręcznie lub na maszynie. 

Jak dbać o bieżnik świąteczny?

Aby bieżnik świąteczny służył ci przez lata, warto pamiętać o kilku rzeczach: 

 1. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących prania i prasowania, aby uniknąć uszkodzeń materiału. 
 2. W przypadku plam należy szybko je usuwać, stosując odpowiednie środki czyszczące, które nie zaszkodzą tkaninie. 
 3. Po każdym użyciu warto wyprać bieżnik wielkanocny i przechowywać go w sposób, który zapobiega zagnieceniom i pognieceniom.

Gdzie kupić bieżnik świąteczny (wielkanocny)? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie kupić obrusy świąteczne? Najpiękniejsze obrusy wielkanocne 2024

QUIZ. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

Pytanie 1 z 14
Na wielkanocnym stole nowe życie i odrodzenie symbolizują:
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany