Mała zmywarka – jak wybrać zmywarkę do małej kuchni?

2022-04-06 11:49

Podczas urządzania małych wnętrz mieszkalnych często uczymy się sztuki kompromisu – rezygnujemy z funkcjonalnych rozwiązań na rzecz tych, które są nam potrzebniejsze. Jeśli jednak wykańczamy małą kuchnię, z listy niezbędnych sprzętów nie musimy skreślać zmywarki – wystarczy, że zamiast urządzenia pełnowymiarowego wybierzemy małą zmywarkę. Jak to zrobić, by pomieścić także inne sprzęty kuchenne?

Mała zmywarka
Autor: Indesit Mała zmywarka do zabudowy (szer. 45 cm)

Spis treści

  1. Dlaczego warto mieć zmywarkę w małej kuchni?
  2. Rodzaje małych zmywarek do naczyń
  3. Mała zmywarka – wymiary
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do małej kuchni?

Dlaczego warto mieć zmywarkę w małej kuchni?

Zacznijmy od tego, że korzystanie ze zmywarki w małej kuchni to przede wszystkim oszczędność. Zyskujemy więcej czasu, który musielibyśmy spędzać przy stertach naczyń, ale takie zmywanie przynosi nam także korzyści materialne. Duże i małe zmywarki pozwalają oszczędzać wodę w znacznym, odczuwalnym stopniu, a co za tym idzie, są przyjazne dla środowiska.

Warto również zaznaczyć, że w małych kuchniach często musimy wstawić zlewozmywak w trudno dostępnym lub po prostu niewygodnym dla nas miejscu – np. w narożniku. O wiele dogodniejsze w takim przypadku jest zatem rzecz jasna korzystanie z małej zmywarki.

Rodzaje małych zmywarek do naczyń

Decydując się na wstawienie małej zmywarki do kuchni, warto poznać dostępne modele urządzeń i dopasować je do naszych potrzeb:

Mała zmywarka do zabudowy – to z pewnością pierwszy model, jaki przyjdzie nam do głowy podczas poszukiwań. I nic dziwnego – producenci od lat starają się odpowiadać na wszystkie potrzeby konsumentów, oferując także zmywarki, które są bardzo wąskie. Musimy pamiętać, że taka mała zmywarka pomieści o wiele mniej naczyń niż standardowa wersja, więc będziemy musieli częściej ją załadowywać i rozładowywać. Dla niektórych może być to wadą, ale z pewnością takie rozwiązanie sprawdzi się w kawalerkach i mieszkaniach dla par, które mają mniej kompletów naczyń, a także nie chcą, by brudne garnki i talerze przez dłuższy czas czekały na umycie.

Mała zmywarka kompaktowa – to wyjątkowe urządzenie, które zachwyca szerokimi możliwościami zastosowania. Mała zmywarka wolnostojąca sprawdza się bowiem w wielu miejscach, dając nam tym samym pełną swobodę w zakresie aranżacji kuchni. Mała zmywarka na blat? Ustawiona w szafce, obok niej lub na innym urządzeniu? Mała zmywarka pod zlew? Ten model możemy ustawić tam, gdzie chcemy!

Zmywarko-piekarnik – wyjątkowym pomysłem na zmywarkę do małej kuchni są hybrydy urządzeń kuchennych, dzięki którym możliwa jest znaczna oszczędność miejsca. W jednym sprzęcie AGD otrzymujemy tutaj małą zmywarkę – najczęściej umieszczaną na samym dole – oraz niewielki piekarnik. Czasami ten zestaw uzupełniany jest płytą grzewczą na szczycie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w małej kuchni nie musimy rezygnować z żadnych sprzętów AGD.

..  Zmywarka do zabudowy: jak wybrać dobrą? >>>

Mała zmywarka – wymiary

Mała zmywarka, czyli właściwie jaka? Zanim zaczniemy przymierzać się do zakupu tego sprzętu AGD, sprawdźmy dostępne wymiary, aby móc w optymalny sposób dopasować je do dostępnej przestrzeni. W przypadku małych zmywarek do zabudowy ważna jest przede wszystkim ich szerokość – tutaj w standardzie do wyboru mamy 60 i 45 cm, co oczywiście w naszym przypadku wskazuje na wybór 45-centymetrowego modelu.

Z kolei małe zmywarki wolnostojące są o wiele szersze, ponieważ mają najczęściej aż 55 cm. Z drugiej strony są jednak dużo niższe, a dzięki temu łatwiejsze do wkomponowania w przestrzeń.

W przypadku zmywarko-piekarników mamy do czynienia natomiast z urządzeniami o standardowej szerokości 60 cm – pamiętajmy jednak, że w ich przypadku oszczędzamy najwięcej miejsca i dbamy o ekonomiczne zagospodarowanie pomieszczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do małej kuchni?

Wybierając zmywarkę do małej kuchni, pamiętajmy, by wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Pojemność – tę wartość wyraża się w liczbie kompletów naczyń, jakie pomieści mała zmywarka. W przypadku zmywarek do zabudowy najczęściej jest to ok. 10 kompletów, przy małych zmywarkach wolnostojących należy liczyć natomiast na ok. 6-7 kompletów.
  • Zużycie wody – im mniej, tym lepiej. Jeśli chcemy, by mała zmywarka była ekologiczna, szukajmy modeli, które w czasie cyklu zużywają ok. 8 litrów.
  • Klasa energetyczna – od tego parametru zależy natomiast oszczędność małej zmywarki przy poborze prądu. Najlepiej wybierać urządzenia oznaczone literą A – im więcej znajdzie się przy niej plusów, tym lepiej.
  • Poziom hałasu – ten czynnik będzie wpływał na nasz codzienny komfort pracy w kuchni przy włączonej małej zmywarce. Satysfakcjonujący poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 dB.

..  Klasa energetyczna: co oznacza, która jest lepsza? >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE