Mała zmywarka – jak wybrać zmywarkę do małej kuchni?

2022-04-06 11:49

Podczas urządzania małych wnętrz mieszkalnych często uczymy się sztuki kompromisu – rezygnujemy z funkcjonalnych rozwiązań na rzecz tych, które są nam potrzebniejsze. Jeśli jednak wykańczamy małą kuchnię, z listy niezbędnych sprzętów nie musimy skreślać zmywarki – wystarczy, że zamiast urządzenia pełnowymiarowego wybierzemy małą zmywarkę. Jak to zrobić, by pomieścić także inne sprzęty kuchenne?

Mała zmywarka
Autor: Indesit Mała zmywarka do zabudowy (szer. 45 cm)

Spis treści

  1. Dlaczego warto mieć zmywarkę w małej kuchni?
  2. Rodzaje małych zmywarek do naczyń
  3. Mała zmywarka – wymiary
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do małej kuchni?

Dlaczego warto mieć zmywarkę w małej kuchni?

Zacznijmy od tego, że korzystanie ze zmywarki w małej kuchni to przede wszystkim oszczędność. Zyskujemy więcej czasu, który musielibyśmy spędzać przy stertach naczyń, ale takie zmywanie przynosi nam także korzyści materialne. Duże i małe zmywarki pozwalają oszczędzać wodę w znacznym, odczuwalnym stopniu, a co za tym idzie, są przyjazne dla środowiska.

Warto również zaznaczyć, że w małych kuchniach często musimy wstawić zlewozmywak w trudno dostępnym lub po prostu niewygodnym dla nas miejscu – np. w narożniku. O wiele dogodniejsze w takim przypadku jest zatem rzecz jasna korzystanie z małej zmywarki.

Rodzaje małych zmywarek do naczyń

Decydując się na wstawienie małej zmywarki do kuchni, warto poznać dostępne modele urządzeń i dopasować je do naszych potrzeb:

Mała zmywarka do zabudowy – to z pewnością pierwszy model, jaki przyjdzie nam do głowy podczas poszukiwań. I nic dziwnego – producenci od lat starają się odpowiadać na wszystkie potrzeby konsumentów, oferując także zmywarki, które są bardzo wąskie. Musimy pamiętać, że taka mała zmywarka pomieści o wiele mniej naczyń niż standardowa wersja, więc będziemy musieli częściej ją załadowywać i rozładowywać. Dla niektórych może być to wadą, ale z pewnością takie rozwiązanie sprawdzi się w kawalerkach i mieszkaniach dla par, które mają mniej kompletów naczyń, a także nie chcą, by brudne garnki i talerze przez dłuższy czas czekały na umycie.

Mała zmywarka kompaktowa – to wyjątkowe urządzenie, które zachwyca szerokimi możliwościami zastosowania. Mała zmywarka wolnostojąca sprawdza się bowiem w wielu miejscach, dając nam tym samym pełną swobodę w zakresie aranżacji kuchni. Mała zmywarka na blat? Ustawiona w szafce, obok niej lub na innym urządzeniu? Mała zmywarka pod zlew? Ten model możemy ustawić tam, gdzie chcemy!

Zmywarko-piekarnik – wyjątkowym pomysłem na zmywarkę do małej kuchni są hybrydy urządzeń kuchennych, dzięki którym możliwa jest znaczna oszczędność miejsca. W jednym sprzęcie AGD otrzymujemy tutaj małą zmywarkę – najczęściej umieszczaną na samym dole – oraz niewielki piekarnik. Czasami ten zestaw uzupełniany jest płytą grzewczą na szczycie. Dzięki takiemu rozwiązaniu w małej kuchni nie musimy rezygnować z żadnych sprzętów AGD.

..  Zmywarka do zabudowy: jak wybrać dobrą? >>>

Mała zmywarka – wymiary

Mała zmywarka, czyli właściwie jaka? Zanim zaczniemy przymierzać się do zakupu tego sprzętu AGD, sprawdźmy dostępne wymiary, aby móc w optymalny sposób dopasować je do dostępnej przestrzeni. W przypadku małych zmywarek do zabudowy ważna jest przede wszystkim ich szerokość – tutaj w standardzie do wyboru mamy 60 i 45 cm, co oczywiście w naszym przypadku wskazuje na wybór 45-centymetrowego modelu.

Z kolei małe zmywarki wolnostojące są o wiele szersze, ponieważ mają najczęściej aż 55 cm. Z drugiej strony są jednak dużo niższe, a dzięki temu łatwiejsze do wkomponowania w przestrzeń.

W przypadku zmywarko-piekarników mamy do czynienia natomiast z urządzeniami o standardowej szerokości 60 cm – pamiętajmy jednak, że w ich przypadku oszczędzamy najwięcej miejsca i dbamy o ekonomiczne zagospodarowanie pomieszczenia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zmywarkę do małej kuchni?

Wybierając zmywarkę do małej kuchni, pamiętajmy, by wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Pojemność – tę wartość wyraża się w liczbie kompletów naczyń, jakie pomieści mała zmywarka. W przypadku zmywarek do zabudowy najczęściej jest to ok. 10 kompletów, przy małych zmywarkach wolnostojących należy liczyć natomiast na ok. 6-7 kompletów.
  • Zużycie wody – im mniej, tym lepiej. Jeśli chcemy, by mała zmywarka była ekologiczna, szukajmy modeli, które w czasie cyklu zużywają ok. 8 litrów.
  • Klasa energetyczna – od tego parametru zależy natomiast oszczędność małej zmywarki przy poborze prądu. Najlepiej wybierać urządzenia oznaczone literą A – im więcej znajdzie się przy niej plusów, tym lepiej.
  • Poziom hałasu – ten czynnik będzie wpływał na nasz codzienny komfort pracy w kuchni przy włączonej małej zmywarce. Satysfakcjonujący poziom hałasu nie powinien przekraczać 50 dB.

..  Klasa energetyczna: co oznacza, która jest lepsza? >>>