Pokój dziecięcy - inspiracje, aranżacje, zdjęcia
Materiał sponsorowany
Pojawienie się dzieci oznacza ogromne zmiany – nie tylko dla rodziny, lecz także w domu. Bywa, że nie zawsze jesteśmy gotowi pójść na kompromis i chcemy zachować ulubioną aranżację, np. pamiątki z wakacji ustawione na regale czy sypialnię tylko dla siebie. Ostatecznie jednak decydujemy się na wprowadzenie w mieszkaniu kilku drobnych poprawek. Przynajmniej do momentu, aż dziecko nie nauczy się samodzielnie poruszać. Wraz ze zmieniającą się codziennością szykujemy się na kolejne rzeczy związane m.in. z kwestiami bezpieczeństwa. Pojawia się też nowe wyzwanie – jak urządzić pokój dziecięcy.
Pokój niemowlęcia – przyjazny i funkcjonalny
W pokoju maluszka kluczową sprawą jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Farby na ścianę powinny być nietoksyczne, wodorozcieńczalne i odporne na ścieranie. Jeśli chodzi o kolor, warto postawić na jasne odcienie, np. biel, beże, wanilię, delikatny róż lub błękit. Ostre kanty najlepiej zabezpieczyć za pomocą gumowych lub plastikowych nakładek. Dodatkowo warto przymocować niektóre meble do ściany za pomocą śrub. Pamiętajmy też o zabezpieczeniu szuflad – powinny wysuwać się tylko do określonego momentu. Przy wyborze mebli dla niemowlęcia trzeba brać pod uwagę również funkcjonalność i estetykę. Zadbajmy o to, by łóżeczko było stabilne – nie może ruszać się na boki czy skrzypieć. Nawet, jeżeli dziecko początkowo w nim tylko śpi, z czasem traktuje je także jako centrum rozrywki. Przestrzeń między szczebelkami nie powinna być większa niż 5-6 cm. Gdy dziecko zacznie wstawać, będzie można wyjmować pojedyncze szczebelki, aby ułatwić szkrabowi wychodzenie. Łóżka w standardowym rozmiarze mają zwykle 120x60 cm. Decydując się na szerszy rozmiar, wybierzmy 140x70 cm.
Jeśli pierwszym łóżeczkiem dziecka jest kołyska (tzw. kosz Mojżesza), nie może ona służyć maleństwu dłużej niż do 4 miesiąca życia. W tradycyjnym łóżku podstawę należy umieszczać na kilku wysokościach – najwyżej, gdy mamy noworodka i stopniowo niżej w miarę, gdy dziecko rośnie. Ważnym elementem wyposażenia jest materac – wybierzmy taki, który ma średnią twardość i jest stabilny dla kręgosłupa, np. kokosowo-gryczany. Modele sprężynowe są bardziej elastyczne, ale jednocześnie cięższe niż piankowe. Niezależnie od wypełnienia, na materacu warto położyć podkład chroniący przed przemoczeniem, a na to prześcieradełko. Miejsce, w którym stoi łóżeczko też nie jest bez znaczenia – na czas pierwszych miesięcy idealnym miejscem jest sypialnia rodziców. Dzięki temu łatwiej czuwać nad potrzebami małego człowieka. Przy łóżeczku dziecka warto ustawić fotel do karmienia piersią. Oprócz tego w pokoju powinna znaleźć się szafa na ubranka oraz komoda, w której można przechowywać potrzebne rzeczy, np. pieluszki. Na komodzie z reguły instaluje się przewijak, ale równie dobrze możemy go przymocować na łóżeczku. Na ścianie można powiesić kilka delikatnych obrazków, zdjęć albo stylowe literki ze styropianu przedstawiające imię dziecka.
Pokój przedszkolaka i ucznia – osobiste królestwo
Podczas kiedy niemowlęciu wystarczy łóżko i przewijak, starsza pociecha będzie miała większe potrzeby. W jej pokoju standardowo powinny znaleźć się meble do przechowywania ubrań, zabawek i książek, a także łóżko dopasowane do wieku. Przedszkolakowi warto zapewnić stolik z krzesełkiem – dzięki temu będzie mógł rysować, lepić figurki z plasteliny i robić mnóstwo innych kreatywnych rzeczy. Uważajmy jednak, by nie zagracić pomieszczenia. Co jakiś czas wymieniajmy zabawki, a rysunki przechowujmy w teczkach lub tubach. W pokoju ucznia koniecznie musi znaleźć się biurko oraz krzesło z wygodnym oparciem zapewniającym prawidłową postawę.
Elementem, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest oświetlenie. Do nauki najlepsze jest światło naturalne, dlatego biurko warto umieścić pod oknem. Dziecko nie może zasłaniać sobie zeszytu – lampka powinna stać po przeciwnej stronie niż "ręka pisząca". Znajdźmy też miejsce na strefę rozrywki – tzw. drobiazgi mogą stać na ściennych półkach, a większe zabawki i maskotki umieśćmy w wiklinowych lub materiałowych koszach. Nie gromadźmy zepsutych zabawek – pożegnajmy się z tymi, których nie da się już naprawić. I najważniejsze: przygotujmy się na to, że na przestrzeni lat aranżacja pokoju naszej latorośli będzie ulegać zmianie. Różowe dodatki małej księżniczki niekoniecznie mogą przypaść do gustu nastolatce, a pokój pirata czy miłośnika samochodów być może stanie się miejscem wypełnionymi tropikalnymi akcentami.
Jak właściwie zaaranżować pokój dziecka?
Ilość inspiracji dostępnych w internecie czy magazynach drukowanych potrafi być naprawdę zaskakująca. Przy urządzaniu dziecięcego pokoju warto jednak kierować się pewnymi uniwersalnymi zasadami, które pomagają lepiej organizować strefy. Decydując się na tapetę lub wyrazisty kolor, wybierzmy tylko jedną ścianę – pozwoli nam to uniknąć wrażenia chaosu. Aby szkrab nie siedział na gołej podłodze, zadbajmy o przytulny i miły w dotyku dywan. Wrażenie przytulnego pokoju zapewni też piękna lampa sufitowa. Mało kto o tym myśli, ale warto zagospodarować kącik dla rodzica, który wieczorem będzie mógł komfortowo czytać bajki na dobranoc. Zamiast dużej ilości mebli, postawmy na elastyczne rozwiązania dopasowane do wieku dziecka, np. styl Montessori. Polega to na tym, że pokój podzielony jest na wyraźnie określone strefy, np. nauki, wypoczynku czy zabawy. Każdy przedmiot ma swoje miejsce, a pociecha ma łatwy dostęp do tego, czego akurat potrzebuje. Taki układ zapewnia zarówno łatwe poruszanie się, jak i utrzymanie porządku. Ponieważ dzieci lubią się chować w małych kryjówkach, możemy stworzyć dla nich specjalne miejsce, np. namiot tipi. Aby pokój nie był mdły, wykorzystajmy kontrastowe rozwiązania, takie jak turkusowe ściany z żółtymi meblami czy białe łóżko z kolorową pościelą.
W świecie najmłodszych – wnętrzarskie inspiracje
Dziś ogromną kopalnią wiedzy na temat trendów wnętrzarskich są media społecznościowe. Wielu rodziców szuka w nich inspiracji, śledzą wzajemnie swoje profile czy wymieniając się pomysłami na grupach tematycznych. Choć szarości i biele wciąż cieszą się dużym uznaniem, w designie zaczynają dominować bardziej energetyczne kolory. To gratka dla wielbicieli pokoi tematycznych, którzy chętnie sięgają po granaty i czerwienie (styl marynistyczny), a także kolory natury, takie jak błękit, zieleń, żółć i brąz (pokój podróżnika, małej Indianki). Ostatnio obserwujemy dużo motywów etnicznych – sięgamy po wiklinę i ratan, a także piaskowe odcienie, tapety w stylu retro lub z górskim pejzażem. Na ścianach dominują również wzory leśne (gałęzie drzew) lub sympatycznych zwierzątek (śpiące sarenki). Mają przypominać ręcznie wykonane rysunki, takie jakie widywało się w starych książkach. Ciekawym motywem są scenki ukazujące dzieciństwo poprzednich pokoleń (dziewczynki grające w klasy, chłopcy puszczający latawce). Alternatywą dla takiej tematyki są romby i delikatne wzorki.
Jeśli w pokoju mieszka więcej niż jedno dziecko, dobrym wyborem będzie piętrowe łóżko. Każdy z uczniów powinien mieć własne biurko – najlepiej ustawić je obok siebie, by każdy miał swobodny dostęp do światła słonecznego. Decydując się na prostopadły układ, zainwestujmy w dodatkowe oświetlenie. A co wtedy, gdy maluch i starszak mają zupełnie różne zainteresowania? W miarę możliwości zaaranżujmy osobną przestrzeń dla każdego z nich. Niech każde z dzieci wybierze sobie ulubiony zestaw barw i motywów – wtedy pójdźmy na kolorystyczny kompromis. Aby pastele kucyków Pony nie gryzły się z bohaterami Minecraft’a, wybierzmy po jednej postaci z każdej bajki, np. zielony Creeper może "dzielić pokój" z brązową Apple Jack. Na tej zasadzie możemy aranżować wspólną przestrzeń.
Z pewnością nieco inaczej będą wyglądały pokoje dziewczynki i chłopca. Córki zwykle przepadają za pastelowymi kolorami i motywami nawiązującymi do bajek. Inspirując się nimi można stworzyć przepiękną aranżację w stylu "Krainy lodu", "Barbie", "My little Pony" czy "True i jej tęczowego królestwa". Ciekawie będzie wyglądało łóżko w kształcie królika z puszystą narzutą i uszami w miejscu zagłówka. W pokoju syna analogicznie można zaprojektować miejsce do spania w kształcie samochodu, inspirowane "Autami", statku pirackiego rodem ze "Spongeboba" lub rakiety kosmicznej w stylu "Wyprawy na księżyc". Pamiętajmy jednak, że dziecięce zainteresowania szybko się zmieniają, dlatego warto rozważyć, czy konkretny motyw tematyczny będzie dobrym rozwiązaniem na lata.
Sprawdź inne pomysły oraz aranżacje pokoi dziecięcych. Zobacz zdjęcia w naszych galeriach. Skorzystaj z porad ekspertów i gotowych rozwiązań – wszystko w jednym miejscu na Urzadzamy.pl!