Drewniany domek dla dzieci do pokoju, łóżko domek dla dzieci. Inspiracje

2024-07-01 15:42

Dzieci uwielbiają bawić się w dom i często marzą o własnym domku w swoim pokoju. To miejsce, do któregonie mogą wejść nawet rodzice, może stać się dla dziecka świetną kryjówką, miejscem zabawy czy wielkim skarbcem. Domek dla dziecka można zrobić nawet w niewielkim pokoju. A jeśli zabraknie miejsca na oddzielną konstrukcję, warto wykorzystać formę budynku ze spadzistym dachem jako wdzięczną dekorację.

Spis treści

  1. Domek do zabawy w pokoju dziecięcym
  2. Łóżko domek dla dziecka
  3. Dekoracyjne domki w pokoju dziecięcym

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o swoim własnym domku, do którego nikt (bez pozwolenia oczywiście) nie ma wstępu? Domku kryjówce, z drzwiczkami, oknami, dachem, takim, do którego można wejść, ukryć w nim swoje zabawki i cenne znaleziska? Dziś dzieci mają podobne marzenia, a dostępność najróżniejszych materiałów w niskich cenach sprawia, że budowa domku w pokoju dziecka jest świetnym sposobem na efektowne, funkcjonalne i sprawiające radość dziecku zagospodarowanie przestrzeni.

Domek do zabawy w pokoju dziecięcym

Nawet w pokoju o niedużym metrażu można zrealizować marzenie dziecka o własnym domku. Najlepiej umiejscowić go w rogu pokoju, wtedy wystarczy „dobudować” tylko dwie ściany. Do ich zrobienia można wykorzystać sklejkę, drewniane deski (koniecznie oszlifowane, bez zadr), a nawet... panele podłogowe lub ścienne.

Podstawą jest konstrukcja z belek, do której należy przymocować ściany. Jeśli pokój dziecka jest wąski, domek może zająć całą jego szerokość. W takim przypadku za pomocą jednej dostawionej ściany odgrodzimy potrzebną przestrzeń. Warto zadbać o to, aby domek dla dziecka był wewnątrz przytulny i bezpieczny. Podłogę wyłóżmy miękkim dywanikiem, kocem lub kołdrą.

Włóżmy do domku poduszki i maskotki. Nie można zapomnieć też o oświetleniu – w tej roli doskonale sprawdzą się świetlne łańcuchy, np. kolorowe kule. Jeśli pozwala na to powierzchnia domku, wstawmy do środka stolik, półeczki, krzesełko – tak, aby dziecku niczego nie brakowało.

Łóżko domek dla dziecka

Jeśli pokój dziecka jest mały i brakuje w nim przestrzeni na oddzielny domek, można zdecydować się na łóżko w kształcie domku. Na rynku są dostępne modele takich łóżeczek w wersji mniej lub bardziej zabudowanej, w formie stelażu lub ze ściankami i daszkiem. Można też zrobić domek z tradycyjnego łóżka.

Fantastycznym rozwiązaniem jest zakup modelu piętrowego lub tzw. wysokiego (na wysokim stelażu, z wolną przestrzenią do wykorzystania pod miejscem do spania). Takie łóżko jest już gotową bazą do obudowania go ściankami z desek, sklejki czy paneli. Na dodatek powstaje dwupoziomowy domek z miejscem do zabawy na „parterze” i sypialnią na „piętrze”.

Dekoracyjne domki w pokoju dziecięcym

Forma klasycznego domku ze spadzistym dachem to doskonały motyw dekoracyjny, który warto wykorzystać w pokoju dziecięcym. W sklepach są dostępne półki i regały o tej formie. Są nie tylko dekoracyjne, dzięki podziałom na nieduże „segmenty” pomagają utrzymać maskotki i książeczki w porządku. Efektowną dekoracją jest prosty kształt domku namalowany na ścianie, np. farbą tablicową. Dziecko może domalować drzwi, okna itp., zmieniać wygląd takiego domku w zależności od np. pory roku.

Jak pomalować pokój dziecka farbą tablicową?