Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni? Praktyczny poradnik dla rodziców

2024-07-03 16:55

Urządzenie kącika dla niemowlaka w sypialni wymaga przemyślanego podejścia, by stworzyć przestrzeń komfortową zarówno dla maluszka, jak i rodziców. Podpowiadamy, jak zaaranżować tę wyjątkową strefę, aby była funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna. Dowiesz się, jakie meble wybrać, jak zorganizować przechowywanie, na co zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia oraz jakie dodatki wprowadzą ciepłą i przytulną atmosferę.

Spis treści

 1. Prawidłowe ustawienie łóżeczka dla dziecka
 2. Kącik do przewijania
 3. Kącik do karmienia
 4. Przestrzeń do przechowywania
 5. Pomysły na kącik dla niemowlaka. Inspiracje

Prawidłowe ustawienie łóżeczka dla dziecka

Bezpieczne miejsce do spania dla dziecka to najważniejsza rzecz do przemyślenia, gdy pojawia się nowy członek rodziny. W końcu to będzie pierwsze w jego życiu "miejsce na ziemi".

W kilku pierwszych miesiącach życia niemowlak na sen będzie poświęcał przecież najwięcej czasu. Najczęściej łóżeczko stawiamy w sypialni, to najwygodniejsza opcja dla rodziców i najbezpieczniejsza dla dziecka. Aby wszystkim funkcjonowało się wygodnie i zdrowo warto przestrzegać kilku zasad:

 • Unikaj ustawiania łóżeczka blisko okien, aby zapobiec przeciągom
 • Wybierz miejsce z dala od hałasów, które mogłyby zakłócać sen dziecka
 • Temperatura w pokoju z łóżeczkiem powinna być stała i komfortowa, zazwyczaj między 20-22 stopni Celsjusza.
 • W miarę możliwości, ustaw łóżeczko w miejscu, gdzie dociera naturalne światło dzienne, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
 • Jeśli potrzebujesz oświetlenia nocnego, wybierz delikatne, ciepłe światło, które nie będzie przeszkadzać dziecku w zasypianiu.
 • Upewnij się, że masz łatwy dostęp do łóżeczka z obu stron, co ułatwi wkładanie i wyjmowanie dziecka.
 • Zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzewaniu się dziecka.

Przeczytaj też: Pościel do łóżeczka: jak kupić dobrą i bezpieczną dla dziecka?

Popularnym wyborem jest drewniane łóżeczko, oczywiście z opuszczanymi szczebelkami. Jeżeli dostałaś mebel "w spadku", lub chcesz dostosować jego kolor do aranżacji sypialni, możesz to śmiało zrobić, malując farbami zawierającymi ekologiczne składniki (np. Dekoral Express Top), bezpiecznymi nawet dla takich maluchów.

W roli łóżeczka sprawdzą się też kosz Mojżesza (jest mały i lekki, idealne na pierwsze miesiące życia dziecka, możesz zabrać śpiące dziecko ze sobą do innego pomieszczenia) i kołyska - namodniejsze są plecione, rattanowe. Ciekawą alternatywą są kołyski wiszące.

Łóżeczko dla niemowlaka
Autor: materiał prasowy Kołyska wisząca Babycare marki Zuzu-La, tuliroom.pl

Kącik do przewijania

Przy małym dziecku częsta zmiana pieluszek staje się elementem codzienności. W trosce o swój komfort i zdrowy kręgosłup warto zorganizować wygodne miejsce do przebierania malucha. Zamontowany na komodzie dopasowany kolorystycznie przewijak wkomponuje się w wystrój i pozwoli odciążyć plecy.

Idealnie, jeśli kącik do przewijania znajduje się w pobliżu łóżeczka dziecka, co minimalizuje konieczność przenoszenia dziecka na długie odległości. Upewnij się, że kącik jest dobrze oświetlony, zwróć uwagę, by sztuczne światło nie raziło oczu dziecka. Nie zapomnij o małych zabawkach lub grzechotkach, trzymaj je w pobliżu, aby zająć dziecko podczas przewijania.

Jak wybrać mebel idealny? Przewijak powinien być stabilny i bezpieczny. Może to być samodzielny mebel lub nakładka na łóżeczko. Dobrze, gdy komoda wyposażona jest w szuflady do przechowywania pieluch, chusteczek, ubrań i innych akcesoriów. Nad przewijakiem możesz zamontować półki, aby mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Wybierz matę, która jest łatwa do czyszczenia i wodoodporna.

Kącik do przewijania
Autor: materiał prasowy Przewijak Linea z poduszką piankową, dąb, scandibavianbaby.pl.

Kącik do karmienia

Nieodzownym elementem pokoju niemowlaka jest miejsce do karmienia. Wybierz miejsce, które jest ciche i spokojne, z dala od hałasu i zamieszania. Upewnij się, że miejsce jest dobrze oświetlone. Naturalne światło jest najlepsze, ale lampka z miękkim, ciepłym światłem również będzie odpowiednia podczas karmienia wieczornego i nocnego.

Wygodny fotel z podłokietnikami, usytuowany w sąsiedztwie dziecięcego łóżeczka, zapewni komfort zarówno w dzień, jak i w nocy. A jak już maluch wyrośnie z karmienia, fotel może znaleźć swoje drugie życie w kąciku do czytania. Obok fotela warto ustawić mały stolik na wodę, telefon, książkę lub chusteczki. Te ostatnie przydadzą się do wycierania rozlanych płynów, lub wycierania buzi dziecka.

Użyj poduszki do karmienia, która pomoże podtrzymać dziecko na odpowiedniej wysokości, aby zmniejszyć napięcie ramion i pleców. Mały podnóżek może pomóc w podtrzymaniu stóp na wygodnej wysokości, co zmniejszy napięcie w dolnej części pleców.Miej pod ręką koc lub pled, aby zapewnić sobie ciepło i komfort podczas dłuższego karmienia.

Fotel do karmienia
Autor: materiał prasowy Fotel do karmienia, szary z podnóżkiem, mysweetroom.pl

Przestrzeń do przechowywania

Wraz z narodzinami dziecka w domu pojawia się masa nowych przedmiotów. Ubranka, kosmetyki, pieluszki czy mokre chusteczki, których zapasy wymagają stałego uzupełniania – to wszystko rodzi konieczność wygospodarowania miejsca do przechowywana.

Ratunkiem wydaje się być komoda, która w swoich pojemnych szufladach pomieści wiele akcesoriów. Wybierz meble w kolorach, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi, które u nowo upieczonych rodziców są nie do przecenienia.

Przeznacz osobne szuflady na body, pajacyki, skarpetki, czapeczki i inne ubranka. Możesz użyć organizerów do szuflad, aby oddzielić różne rodzaje ubrań. Szuflady mogą także pomieścić pieluchy, chusteczki nawilżane, kremy, oliwki, termometry i inne niezbędne akcesoria.

Do przechowywania możesz wykorzystać też półki i pojemniki. Są idealne do przechowywania rzeczy, które zawsze musisz mieć pod ręką, jak smoczki, grzechotki i inne drobiazgi.

Miejsce do przechowywania w pokoju niemowlaka
Autor: materiał prasowy Kolor mebla z powodzeniem można dopasować do wystroju, dzięki emalii Dekoral Express Top, która zawiera ekologiczne, precyzyjnie dobrane składniki i jest bezpieczna do stosowania nawet w pokojach dziecięcych.

Pomysły na kącik dla niemowlaka. Inspiracje

Jak masować niemowlaka