Tapety dla dzieci: jakie tapety do pokoju dziecka wybrać? Porady i inspiracje

2021-02-04 9:54

Tapety dla dzieci sprawiają, że aranżacja pokoju nabiera charakteru, przytulności, a nawet baśniowego wymiaru. Ważne, aby tapetę do pokoju dziecka wybrać bezpieczną i dopasowaną do wieku oraz zainteresowań malucha. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą tapetę dla dzieci i pokazujemy przykładowe aranżacje dziecięcych pokoi z wykorzystaniem tapet.

Spis treści: 

Jakie tapety do pokoju dziecka wybrać?

Tapeta do pokoju dziecka to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Niełatwo wybrać jeden idealny model, bo zróżnicowana oferta rynkowa potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jeśli decydujemy się na tapetę dla dzieci, pamiętajmy, że należy ją dostosować zarówno do gustu i zainteresowań dziecka, jak i całej aranżacji pokoju. To wyrazisty, mocny akcent w wystroju, szkoda więc by było zmarnować jego potencjał. Tapety dziecięce nie tylko oddziałują na wyobraźnię dziecka, lecz także dobrze chronią ściany przed zabrudzeniami.

Zobacz, jak Barbara Kurdej-Szatan urządziła pokój dziecka! >>>

Tapety dla dzieci: na jednej czy na kilku ścianach?

Tapety dla dzieci mogą być położone na wszystkich ścianach albo tylko na jednej. Jeśli decydujemy się na dekoracje wszystkich ścian, zwróćmy uwagę na to, aby tapeta nie była zbyt wyrazista i przytłaczająca. Mocny wzór i kolor tapety może sprawić, że pokój dziecka wyda się męczący, a maluch może mieć problemy z koncentracją (np. podczas nauki). Wybierajmy raczej tapety dla dzieci o małych, delikatnych wzorach i rozbielonych kolorach.

Fototapety i tapety dziecięce – porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Tapety do pokoju dziecięcego z postaciami z bajek

Inaczej możemy zaaranżować pokój dziecka, gdy decydujemy się na tapetę tylko na jednej ze ścian. Wówczas może ona być bardziej wyrazista i kolorowa. Ciekawym rozwiązaniem będą tapety dla dzieci z postaciami bajkowymi czy z elementem edukacyjnym – np. tapeta odwzorowująca kontynenty i mapa świata. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań. Jeśli resztę ścian pomalujemy jednym kolorem, powiększymy optycznie pokój. Tapeta do pokoju dziecięcego powinna być zmywalna, bo zwłaszcza aktywne maluchy szybko ją mogą zabrudzić.

Tapety 3D i panele ścienne, czyli ściany w trzech wymiarach >>>

Jak dobrać kolor tapety do pokoju dziecięcego?

Zaleca się, by pokój dziecka był urządzony w żywych i jasnych barwach, które zapewnią stymulację i dobry nastrój jego mieszkańcom. Wybór koloru tapety do pokoju dziecka zależy w dużej mierze od wystroju wnętrza. Jeśli mamy różnokolorowe meble, wybierzmy tapetę w spokojnych kolorach. Intensywne kolory tapet dla dzieci sprawdzą się, gdy pozostałe elementy wystroju będą utrzymane w spokojnych tonach barwnych.

Pokoje dla dziewczynek i chłopców. Zainspiruj się i stwórz najlepszy dla swojego dziecka!  

Wybieramy tapety dla dziewczynek i chłopców

Na rynku jest dostępny ogromny wybór tapet do pokoju dziecięcego. Moc kolorów, wzorów i faktur daje duże możliwości aranżacyjne. Tapety dla dziewczynek to zazwyczaj modele z księżniczkami, motylkami lub pokryte kwiatowymi wzorami. Natomiast tapety dla chłopca to raczej motywy samochodów, zwierząt albo widok kosmosu. Wszystko zależy więc od upodobań dziecka i kreatywności rodziców. A zatem: do dzieła!

Pokój dziecka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Pokój dla rodzeństwa: tapety dla dzieci dwa w jednym

Pokój dziecięcy, w którym będą wspólnie mieszkać chłopiec i dziewczynka, najlepiej jest podzielić na dwie połowy i do aranżacji każdej z nich podejść jak do aranżacji osobnego pomieszczenia. Warto oczywiście pamiętać o tym, by kolorystyka obydwu części pokoju była w miarę możliwości jak najbardziej spójna, w przeciwnym wypadku pomieszczenie nie będzie wyglądało zbyt estetycznie, a nawet może niekorzystnie wpływać na lokatorów.

Gotowy pomysł? Ścianę po stronie chłopięcej można udekorować biało-zieloną tapetą, tę łączącą obie części pomalować na niebiesko, a ścianę po stronie dziewczęcej ozdobić tapetą w różowo-niebieski wzór. Dzięki wspólnym akcentom kolorystycznym zyskamy efekt, że jedna część pokoju płynnie przechodzi w drugą. Podział ten sprawi, że każde z dzieci poczuje się we wspólnym pokoju jak u siebie.

Bezpieczeństwo i higiena w pokoju dziecka

Wybierając tapetę dla dziecka pasującą do aranżacji pokoju, kierujmy się również jakością materiału, z którego została wykonana. Już podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy tapeta dla dziecka ma odpowiednie atesty bezpieczeństwa – zwłaszcza Państwowego Zakładu Higieny.

Czego nie powinny zawierać tapety dla dzieci? Tapety dziecięce nie powinny mieć w sobie winylu oraz innych szkodliwych substancji czy barwników. Istotnym kryterium będzie też wysoki stopień ścieralności - tapeta, którą zamierzamy wyłożyć ścianę w pokoju naszej pociechy powinna być maksymalnie odporna na ścieranie i zabrudzenia.

Tapety dla dzieci i kreatywne ściany: GALERIE ZDJĘĆ