Kolor niebieski w pokoju dziennym. Czy kolor niebieski stanie się "nowym szarym"?

2014-08-18 17:08 Monika Czerwińska-Konarska

Czy pokój dzienny lubi kolor niebieski? Czy kolor niebieski sprawdzi się w pokoju dziennym jako baza czy tylko w dodatkach? Zobaczcie nasze inspiracje do salonu w kolorze niebieskim –zupełnie nowe pomysły na świeżą aranżację pokoju dziennego!

Kolor niebieski ma szanse stać się nowym szarym.  Zwłaszcza w pokoju dziennym. Kto powiedział, że niebieski jest zarezerwowany dla łazienek? Kolor niebieski może pojawić się jako baza, w dużym natężeniu, na wszystkich ścianach i dużych meblach lub tylko w dodatkach, takich jak wazony, poduszki lub zasłony. Kolor niebieski, zaraz po białym, ma chyba największą ilość odcieni. Także możemy się nim bawić i eksperymentować w pokoju dziennym bo naprawdę mamy z czego wybierać. W stylu nowoczesnym i w stylu klasycznym. Wszystko zależy od wybranego przez nas odcienia koloru niebieskiego i decyzji czy będzie barwą dominującą czy dopełniającą. Jeszcze jedną niewątpliwą zaletą niebieskiego jest to, że zwłaszcza jego chłodne odcienie, optycznie powiększają przestrzeń.

Kolor niebieski w pokoju dziennym: idziemy na całość

Idziemy na całość czyli malujemy wszystkie ściany na niebiesko lub kładziemy tapetę w niebieskie wzory. A może niebieskie sofy albo dywan? Przecież to właśnie od kolorów ścian brały swoje nazwy pokoje i saloniki w pałacach i dworkach. Delikatne błękitne ściany w połączeniu z białymi dodatkami stworzą niezwykle delikatne, subtelne i kobiece wnętrze. Natomiast w połączeniu z różnymi odcieniami drewna błękitny pokój dzienny stanie się nowoczesny ale będzie na pewno wnętrzem uniwersalnym, w którym chętnie bedziemy przebywać i odpoczywać. Nasycony kobalt lub jeansowe indygo, zwłaszcza w połączeniu ze srebrem lub złotem sprawią, że pokój dzienny zyska zupełnie inny wymiar. Stanie się nowoczesny i tajemniczy, cały czas pozostając jednak świeżym i trochę chłodnym w odbiorze.

Kolor niebieski w pokoju dziennym dozowany z aptekarską precyzją

Możemy również traktować kolor niebieski jako dopełniający inne barwy. Niebieski idealnie łączy się z zielenią, fioletem, szarym, beżem, a wersji dla odważnych z kolorami pomarańczowymi i czerwonymi. Wtedy jednak istotne są proporcje – jednego koloru powinno być znacznie więcej niż drugiego. Jako dodatek kolor niebieski w pokoju dziennym doskonale sprawdza się w formie lampy, wazonów – kilka małych identycznych wazonów na pojedyncze kwiaty ustawionych w rytmie, poduszek lub dywanu. Doskonale sprawdza się kolekcja szkła w kobaltowym odcieniu, różnej wielkości i różnego kształtu. Kropką nad „i” w pokoju dziennym będzie niebieski obraz lub plakat w zaaranżowanym na beżowo wnętrzu.

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021