Sypialnia - inspiracje, aranżacje, zdjęcia

Sypialnia to najbardziej intymne, osobiste miejsce w domu. Żeby była taka, jak sobie wymarzysz, musisz się dobrze zastanowić, jakie masz wobec niej oczekiwania. Czy ma służyć tylko do spania? A może chcesz, by była też zacisznym kącikiem do pracy czy miejscem dbania o urodę? Przygotowaliśmy praktyczne porady dla osób, które planują remont sypialni, zmianę wystroju lub urządzanie wnętrza sypialnianego w nowym mieszkaniu.

Sypialnia krok po kroku – najpierw projekt

Jeśli zlecasz lub samodzielnie przygotowujesz projekt sypialni, przede wszystkim zmierz dokładnie pomieszczenie i rozplanuj ustawienie mebli. Następnie możesz w projekcie sypialni uwzględnić wykończenie ścian i posadzki. Wybierając kolory ścian do sypialni oraz materiał wykończeniowy na podłogę, postaw na styl i barwy, które lubisz.

Jak wybierać meble do sypialni?

Urządzając sypialnię, pamiętaj, że powinno być w niej wygodne miejsce do spania i przechowywania ubrań. Nie żałuj pieniędzy na dobry materac do spania. Pamiętaj, że to podstawowa funkcja tego wnętrza – miejsca przeznaczonego na sen i odpoczynek. W projekcie sypialni zaplanuj, gdzie postawisz łóżko, a gdzie będzie szafa lub garderoba, wybierz stoliki nocne, toaletkę. Nie zagracaj wnętrza, sypialnia powinna być wyciszona i uporządkowana. Nie stawiaj tu mnóstwa bibelotów.

Oświetlenie sypialni

Tu nie potrzebujemy „laboratoryjnego” światła jak nad blatem kuchennym. Lepsze będzie miękkie, delikatne, które pozwoli się wyciszyć, ale i przeczytać przed snem parę stron ulubionej lektury. Łagodne, miękkie światło sprzyja relaksowi i zasypianiu. Gdy jest zbyt ostre, rozprasza i drażni. Zadbaj o ciepłą barwę żarówek, oko ją woli. Unikaj lamp halogenowych. Lampki nocne? To sypialniana klasyka. Ustawione przy łóżku subtelnie rozświetlą pomieszczenie, a ze światłem skierowanym w dół, umożliwią czytanie, Pamiętaj jednak, by dolna krawędź klosza znajdowała się do 50 cm od poziomu materaca.

Gdy sypialnia jest niewielka i nie ma w niej miejsca na stoliki nocne przy łóżku, sprawę rozwiążą kinkiety. Najlepiej o ruchomej podstawie lub na wysięgniku, by można swobodnie operować światłem w zależności od potrzeb. Natomiast lampy wiszące punktowe, po obu stronach łóżka, na długim sznurze, z możliwością regulacji natężenia światła sprawdzą się w sypialni w stylu skandynawskim lub industrialnym.

Sypialnia: aranżacje i organizacja przestrzeni

Standardowo powierzchnia sypialni dla dwóch osób nie powinna mieć mniej niż 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę – nie mniej niż 20 m2. We wnętrzu takiej wielkości bez problemu zmieszczą się łóżko dla dwóch osób, szafki nocne i szafa lub garderoba. Jeżeli w projekcie nie ma miejsca na osobną garderobę, w sypialni warto wygospodarować miejsce na szafę wnękową. Ważne jest, aby między sprzętami we wnętrzu sypialni było miejsce zapewniające wygodny do nich dostęp.

Sypialnia i kolor ścian

Wszystko jedno, jaki kolor do sypialni wybierzesz? Niezupełnie, bo od niego zależy, nie tylko kompozycyjny efekt, lecz także to, czy będziesz spokojnie zasypiać i budzić się rano w pozytywnym nastroju. Nie kieruj się modą, najważniejsze jest twoje odczuwanie kolorów – to, pośród których najlepiej się czujesz. Ale na odbiór barw wpływ ma też światło. We wnętrzu, którego okna są skierowane na wschód, dobrze będą się prezentować kolory ciepłe. W takim od południa lub zachodu możesz użyć odcieni chłodnych. Sypialnia od strony północnej jest skąpo doświetlona, zastosuj więc w niej jasne i ciepłe barwy. Światło sztuczne? Odpoczynkowi sprzyja ciepłe i łagodne, o niewielkiej mocy. Z kolei intensywna barwa ożywi neutralną aranżację, może jednak cię pobudzać, zamiast uspokajać i wyciszać. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej jako akcentu na ścianach z boku łóżka albo za zagłówkiem, a nie na wprost oczu osoby leżącej.

Różne style wnętrza

Aranżacja sypialni powinna pasować do wystroju mieszkania i odpowiadać naszym preferencjom. Ważną rolę odgrywają wszystkie elementy wystroju: kolory w sypialni, meble, dodatki, tkaniny, dekoracje okna. Wybierz najlepszy dla siebie wystrój sypialni!

Sypialnia: porady projektantów

W naszym serwisie znajdziesz podpowiedzi projektantów wnętrz: testujemy dla was każdy nowy pomysł pod kątem funkcjonalności, wygody i estetyki rozwiązania. Współpracujący z redakcją Urzadzamy.pl projektanci pokazują rozwiązania warte uwagi, np. podesty w sypialni, ciekawe zabudowy wykonywane na wymiar, modne dekoracje ścian w sypialni. Sprawdź, co możesz zrobić we własnej sypialni i jak ją dobrze urządzić. Projekt sypialni od A do Z, podpowiedzi i inspiracje, jak urządzić sypialnię: wszystko to znajdziesz na Urzadzamy.pl.