Pomysł na zagłówek. Zobacz, jak przerobić łóżko i zamienić je w piękne łoże

2024-05-08 13:25

Zagłówek łóżka i ściana za nim to jedne z najważniejszych miejsc w sypialni. Chcesz, żeby sypialnia była piękna i niebanalna? Skorzystaj z naszych pomysłów na urządzanie sypialni. Zrobisz z łóżka piękny mebel, kiedy dodasz mu efektowny zagłówek. Większość z takich dekoracji bez trudu zrealizujesz samodzielnie. Zagłówki docenią zwłaszcza ci, którzy lubią czytać w łóżku.

Spis treści

 1. Jak przerobić łóżko? Zrób zagłówek
 2. Jak obić łóżko materiałem?
 3. Jak zrobić pokrowiec na zagłówek łóżka?
 4. Jak przerobić łóżko: 3 bardzo proste metody
 5. Jak przerobić łóżko? Udekoruj ścianę
 6. Jak przerobić łóżko? Pomaluj je farbami [WIDEO]
 7. Więcej pomysłów, jak przerobić łóżko: ZDJĘCIA

Urządzając sypialnię, wcale nie musisz kupować od razu łóżka z wezgłowiem, by wnętrze było piękne i stylowe. Zobacz nasze pomysły na ładne sypialnie. Pamiętaj, że najważniejszym miejscem w sypialni jest ściana za łóżkiem. Jeśli będzie efektowna, to udało ci się znaleźć sposób na ładną aranżację sypialni!

Jak przerobić łóżko? Zrób zagłówek

Wiemy, że wymiana mebli do sypialni jest droga. Jeśli nie masz na razie tego w planach, zrób samodzielnie zagłówek do łóżka. Masz gwarancję, że łóżko i tym samym sypialnia będą jedyne w swoim rodzaju. Zagłówek spełnia jeszcze jedną rolę - chroni cię przed kontaktem z zimną ścianą zarówno podczas wieczornej lektury, jak i przy śniadaniu podanym do łóżka.

Aby zagłówek łóżka dobrze sprawdził się w roli wygodnego oparcia, powinien być miękki (wypełniony gąbką) oraz obity przyjemnym w dotyku i niebrudzącym się materiałem. Taki zagłówek można wykonać samodzielnie.

Sprawdź też: Piękna i stylowa sypialnia - GALERIE ZDJĘĆ

Jak obić łóżko materiałem?

Do ozdobienia łóżka w sypialni i samej ściany możesz użyć najróżniejszych materiałów: nowych, z odzysku, naturalnych i sztucznych, miękkich lub sztywnych. Wybierz to, co lubisz. Jeśli chcesz odświeżyć zagłówek łóżka towarzyszącego twoim snom od lat, przemaluj je, ubierz w ciekawy pokrowiec, owiń dużym kawałkiem lekkiej materii.

Masz alergię? Zdecyduj się na zdejmowane okrycie zagłówka; ma to tę zaletę, że można je wyprać. A może spodoba ci się żartobliwa idea zagłówka w postaci rysunku albo naklejki na ścianie? To rozwiązanie jest też praktyczne, a na dodatek taką dekorację sypialni możesz zmieniać częściej niż inne - koszt jest minimalny.

Jak zrobić pokrowiec na zagłówek łóżka?

Chcesz zrobić zagłówek samodzielnie? Poznaj nasze wskazówki!

 1. Wykorzystaj na zagłówek łóża w sypialni elementy starych mebli lub stolarki. Czasem na targu staroci można zobaczyć prześliczne zagłówki od bardzo małych (może dziecięcych?) łóżek. Nie budzą większego zainteresowania, bo kto dzisiaj chciałby sypiać na czymś tak wąskim? Ale odrobina wyobraźni wystarczy, żeby znaleźć dla nich zastosowanie w sypialni. Przykręcone do ściany utworzą „dwugarbne” wezgłowie pasujące do małżeńskiego łoża.
 2. Możesz do dekoracji ściany za łóżkiem w sypialni użyć płyty MDF. Obszyj ją tkaniną i udekoruj. Możesz na takiej ścianie powiesić kolorowe aplikacje. Zdecyduj się na przewodni kolor lub wzór, by w sypialni nie zrobiło się pstrokato.
 3. Najmilsze są miękkie zagłówki. Możesz kupić na posezonowej wyprzedaży cienką kołdrę i obszyć ją bawełnianą tkaniną, stębnując brzegi. Z jednego boku wszyj pętelki. Naszyj guziki obciągnięte kontrastowym materiałem. Możesz zamiast guzików przeszyć całą kołdrę w kwadraty lub romby. Przymocuj ją do ściany za łóżkiem, może być zawieszona np. na drewnianej listwie czy karniszu.

Jak przerobić łóżko: 3 bardzo proste metody

Dobrym pomysłem jest przerobienie łóżka, które już mam. Oto kilka propozycji.

 1. Możesz zrobić zagłówek z poduszek zawieszonych np. na karniszu. Zastąpi tradycyjne wezgłowie.
 2. Na drewniany zagłówek łóżka w sypialni szyjemy pokrowiec z tkaniny. Żeby nie wyglądał smutno i nudno, możemy go udekorować np. kwiatami z filcu. Aplikacje mogą być przestrzenne, tworzą ciekawą fakturę na gładkim materiale.
 3. Gruba warstwa opartych o ścianę poduszek może być namiastką zagłówka. Nad nim dla wzmocnienia efektu dekoracyjnego w aranżacji sypialni można kilim w etniczne motywy. Kapę i stos poduszek dopasuj do dywanika, koloru ścian czy mebli w sypialni.

Jak przerobić łóżko? Udekoruj ścianę

Aby przerobić łóżko, możesz również obić je materiałem, zrobić pokrowiec na zagłówek łóżka albo po prostu efektownie ozdobić ścianę za łóżkiem w sypialni. Podajemy kilka sposobów na efektowne ozdobienie ściany nad łóżkiem w sypialni. Te są najłatwiejsze:

 • Tapeta we wzory na ścianie sypialni. Powinna pasować do koloru ścian lub kapy i poduszek. Przyklej za łóżkiem pas sięgający sufitu albo na wysokość 1,5 m i na szerokość mebla.
 • Pikowany zagłówek z guzikami zamów u tapicera. Taki o wymiarach 160x160 cm kosztuje ok. 700 zł.
 • Kaskada z tkaniny. Pod sufitem zamocuj ozdobny karnisz. Na nim upnij suto marszczone dwa bryty materiału. Rozdziel go na boki i podepnij.
 • Parawan w sypialni. Jeśli znajdziesz ładny, malowany albo drewniany, przymocuj skrzydła do ściany.
 • Dekoracja namalowana na ścianie sypialni od szablonu albo od ręki. Może mieć kształt np. barokowych esów-floresów.

Jak przerobić łóżko? Pomaluj je farbami [WIDEO]

Łóżko można bardzo łatwo przerobić, malując je farbami. Możesz do tego wykorzystać farby kredowe.  - Do malowania możemy użyć pędzla, jednak na tak długiej powierzchni, ślady pędzla będą widoczne i ciężko będzie nam pokryć całą powierzchnię. Ja użyję tacy gąbkowej z krótkim włosiem. Pozwala w krótkim czasie pomalować duże powierzchnie - radzi Agnieszka Kaczurba z AgoHome. Zobaczcie film, w którym Agnieszka pokazuje, jak przerobić łóżko!

Więcej pomysłów, jak przerobić łóżko: ZDJĘCIA

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają