Łóżko kontynentalne: czym się wyróżnia? Jak wybierać łóżka kontynentalne?

2020-07-23 17:23
Łóżko kontynentalne: czym się wyróżnia? Jak wybierać łóżka kontynentalne?
Autor: mat. pras. Comforteo Łóżko kontynentalne Astoria

W łóżku spędzamy około jednej trzeciej życia. Warto zatem zadbać o to, by umożliwiało nam (a zwłaszcza obciążonemu kręgosłupowi) odpoczynek po całym dniu. Za jedno z najlepszych rozwiązań do sypialni uznawane jest łóżko kontynentalne. Jego sekret tkwi w odpowiednio przygotowanej konstrukcji. Łóżka kontynentalne składają się z trzech zasadniczych warstw, a ich tradycyjny układ zapewnia wysoki komfort snu. Prawidłowe grubości i technologia wykonania warstw odróżniają oryginalne łóżka kontynentalne od pseudokontynentalnych, których nie brakuje na rynku. Poznajmy zatem oryginał!

Co to jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne stało się synonimem wygody, komfortu, luksusowego, dobrego snu. Jego historia nie jest jednak zaskakująco długa i wiąże się z przemysłową produkcją sprężyn. Choć sprężyny miały swoje zastosowanie od wieków, sprężyna tapicerska została wynaleziona dopiero w 1826 roku w Anglii. W 1871 roku sprężyny zastosowano do stworzenia pierwszego materaca sprężynowego. Pod koniec XIX wieku zostały zamknięte w drewnianej ramie – skrzyni, która stała się pierwszą podstawą (boxspring) łóżka kontynentalnego; w latach 90. skrzynie z formatkami sprężynowymi weszły do masowej produkcji.

Łóżko kontynentalne: boxspring to podstawa

Łóżko kontynentalne składa się z trzech warstw. Najniżej położoną (znajdującą się na podłodze – bezpośrednio lub na nogach) jest podstawa, czyli boxspring.

Boxspring to skrzynia ze sprężynami bonellowymi. Sprężyny bonell (formatka sprężynowa bonell) różnią się od sprężyn kieszeniowych (pracujących indywidualnie) pod względem układu i połączenia sprężyn. Łączone szeregowo sprężyny bonell działają i współpracują powierzchniowo. Oznacza to, że pod wpływem siły nacisku wywieranej przez ciało ugina się ich większa powierzchnia. Konstrukcja skrzyni boxspring ze sprężynami bonell może być drewniana lub wykonana z płyty. Bardzo często jest ona obłożona pianką poliuretanową i tapicerowana. Jej standardowa wysokość to 30-35 cm, choć zdarzają się również niższe skrzynie – wysokości na przykład 25 cm. Obok podstawowej funkcji skrzyni – przenoszenia obciążeń – boxspring ma za zadanie podwyższyć łóżko, co jest szczególnie istotne dla osób starszych (im wyższe łóżko, tym łatwiej z niego wstać). Dodatkowo obecność nóg meblowych zapewnia dystans pomiędzy skrzynią a podłogą, który gwarantuje wentylację łóżka także od spodu.

..  Łóżko wodne – czy warto kupić? Zalety, wady, użytkowanie >>>

Łóżko kontynentalne – materac ma znaczenie

Kolejną (środkową) warstwą łóżka kontynentalnego jest materac. Jego wypełnienie stanowią – w przeciwieństwie do dolnej skrzyni – sprężyny kieszeniowe (nazywane również formatkami kieszonkowymi). Posiadają mniejsze sprężyny niż bonell, dodatkowo każda ze sprężyn ma oddzielną torebkę (kieszonkę) uszytą z tkaniny – włókniny. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie dopasowanie do kształtu ciała; dodatkowo różne rodzaje sprężyn podpierają inne strefy ciała użytkownika.

Wierzchnią warstwą łóżka kontynentalnego jest cienki materac nawierzchniowy (zazwyczaj grubości 5 do 10 cm) o nazwie „toper” lub „top materac”. Stanowi on ochronę materaca środkowego przed kurzem i roztoczami. Dwuosobowe łóżko kontynentalne w rzeczywistości tworzą dwie osobne skrzynie boxspring oraz dwa osobne materace środkowe. Takie rozwiązanie umożliwia rozsunięcie łóżek na boki, sprzątnięcie i zestawienie, mniejsze gabaryty są również łatwiejsze w transporcie. Dopiero wierzchni materac – toper – scala elementy w jedno łóżko i niweluje szczelinę między dwoma materacami.

..  Czyszczenie materaca. Jak wyczyścić materac? >>>

Łóżko kontynentalne z pojemnikiem i szufladami

Łóżka kontynentalne mają przeważnie tapicerowaną jednakową tkaniną: skrzynię i boki środkowego materaca; natomiast wierzchni toper jest ścielony osobnym prześcieradłem z gumką. Na rynku dostępne są również łóżka kontynentalne z pojemnikiem lub szufladami, które umożliwiają chowane pościeli, koców, poduszek czy narzut. W tym przypadku odbywa się to jednak kosztem skrzyni stanowiącej podstawę wypełnioną sprężynami bonellowymi. W wielu modelach zostaje ona całkowicie wyeliminowana; nie mamy zatem do czynienia z oryginalnym łóżkiem kontynentalnym, którego wszystkie warstwy przekrojowe stanowią bazę do komfortowego snu.

..  Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021