Łóżko wodne: czy warto kupić? Zalety, wady, użytkowanie

2021-09-24 14:07
Łóżko wodne
Autor: Beliani.pl Łóżko wodne Lille

Choć wszyscy z pewnością słyszeliśmy o łóżkach wodnych, wielu z nas nie miało z nimi bezpośredniego kontaktu. Okazuje się, że tym, którzy mogli się na nim przespać, trudno jest wrócić do tradycyjnych materaców. Co zatem wyróżnia łóżka wodne i czy warto je kupić?

Choć wszyscy z pewnością słyszeliśmy o łóżkach wodnych, wielu z nas nie miało z nimi bezpośredniego kontaktu. Okazuje się, że tym, którzy mogli się na nim przespać, trudno jest wrócić do tradycyjnych materaców. Co zatem wyróżnia łóżka wodne i czy warto je kupić?

Łóżko wodne – jak to właściwie działa? Obalamy mity

Łóżko wodne, jak łatwo się domyślić, to łóżko wypełnione wodą. Wielu z nas ma teraz przed oczami delikatny, podatny na uszkodzenia materac, na którym wystarczy zbyt gwałtownie usiąść, by przebić wielki balon z wodą. Nic bardziej mylnego! Konstrukcja łóżek wodnych jest starannie zaprojektowana, tak by możliwe było ich bezpieczne użytkowanie. Przy normalnym korzystaniu z łóżka wodnego ryzyko jego przebicia jest naprawdę niewielkie – materac z wodą jest bowiem obudowany tzw. wanną i ma sporo zabezpieczeń, dzięki którym z tego mebla korzystać można przez wiele lat.

Nieprawdziwa okazuje się również opinia, zgodnie z którą konieczne miałoby być regularne wymienianie wody w łóżku wodnym. Prawda jest natomiast taka, że aby zachować świeżość wody wewnątrz, wystarczy stosować specjalne środki chemiczne, które wlewa się do łóżek wodnych tylko raz w roku. Wymiana wody konieczna będzie zaś tylko wtedy, gdy będziemy chcieli przetransportować łóżko wodne.

Zalety i wady łóżka wodnego

Skoro już uporaliśmy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi łóżek wodnych, możemy przejść do przyjemniejszych kwestii – zalet. Tych natomiast jest całkiem sporo – jakie korzyści przyniesie nam używanie łóżka wodnego?

  • Ulga dla kręgosłupa – dzięki swojemu wypełnieniu łóżko wodne samo dopasowuje się do naszych ciał, odciążając kręgosłup i mięśnie.
  • Łóżko wodne z hydromasażem – przepływające przez łóżko wodne fale mają dobroczynny wpływ na układ krążenia, ponieważ delikatnie masują ciało.
  • Szybsze zasypianie – woda w łóżku jest podgrzewana, a zatem od razu wchodzimy do ciepłego łóżka, co pozwala nam momentalnie zasnąć. Większość wodnych łóżek ma regulację temperatury.
  • Dobre dla alergików – łóżka wodne są polecane osobom z uczuleniami – nie wnikają w nie alergeny, kurz i roztocza i można łatwiej utrzymać je w idealnej higienie.
  • Mniej wiercenia się w czasie snu – dzięki odpowiedniemu ułożeniu ciała na łóżku wodnym w trakcie snu ruszamy się mniej niż na zwykłym materacu. Wypoczywamy zatem spokojniej i efektywniej.

Te niewątpliwe zalety mogą nas skłonić do zakupu łóżka wodnego do masażu. Zanim jednak to zrobimy, musimy być świadomi także wad takiego mebla. Choć jest niewielkie, ryzyko przebicia łóżka wodnego istnieje. Kluczem do długotrwałego, bezawaryjnego użytkowania mebla jest rzecz jasna korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem. Powódź w sypialni jest więc mało prawdopodobna, ale nawet gdyby łóżko wodne uległo uszkodzeniu, pamiętajmy, że większość producentów daje kilkuletnią (najczęściej pięcioletnią) gwarancję na tego typu sprzęt.

Wadą może okazać się także cena łóżka wodnego – z jakim wydatkiem powinniśmy się liczyć? O tym poniżej.

Ile kosztuje łóżko wodne?

Zakup łóżka wodnego jest sporym wydatkiem, jednak musimy mieć świadomość, że taki mebel kupuje się na lata – nie musimy się martwić, że sprężyny materaca się zużywają, przez co nie jest on tak wygodny jak dawniej – łóżko wodne zawsze będzie nam zapewniało wygodny wypoczynek. Ceny łóżek wodnych zaczynają się już od 2 tysięcy złotych, jednak dostępne są także modele za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście wraz z ceną rośnie klasa łóżka wodnego, dlatego warto rozważyć zakup mebla z nieco wyższej półki cenowej.

Łóżko wodne – czy warto?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie. Z takiego mebla na pewno będą zadowolone osoby, które borykają się z trudnościami z zasypianiem. Łóżko wodne docenią wspomniani już alergicy, osoby cierpiące na bóle pleców, a także kobiety ciężarne, dla których odnalezienie wygodnej pozycji do spania na łóżku wodnym będzie o wiele łatwiejsze. Wysoką cenę łóżka wodnego zrekompensują jego właściwości zdrowotne, trwałość, a do zakupu zachęcić może nas także udzielana przez producentów kilkuletnia gwarancja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak wybrać łóżko do sypialni? Zainspiruj się:

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021