Bawełna egipska: co to jest i czym się różni od zwykłej bawełny?

2022-04-26 12:18

Bawełna bawełnie nierówna, dlatego warto wiedzieć, że ręczniki, pościel i wiele innych tkanin powstaje z różnych odmian włókien tej rośliny. Jednym z nich jest bawełna egipska, zbierana ręcznie, a nie za pomocą maszyn. Czym się różni od „zwykłej” bawełny i czy warto zwrócić na nią uwagę?

Bawełna egipska
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Co to jest bawełna egipska?
  2. Zalety bawełny egipskiej
  3. Co wykonuje się z bawełny egipskiej?
  4. Jak prać bawełnę egipską?
  5. Czy bawełna egipska musi być droga?

Co to jest bawełna egipska?

Bawełna egipska charakteryzuje się długimi i cienkimi włóknami, które osiągają długość nawet 50 mm. Ponieważ są one tak cienkie, można z nich robić bardzo ciasne sploty, dzięki czemu materiał jest naprawdę wytrzymały.

Poza tym bawełna egipska jest bardzo delikatna w dotyku, lśniąca, dlatego uważa się ją za jedną z najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Różni się od tradycyjnej bawełny, której splot jest o wiele grubszy, a gramatura niższa. Bawełna egipska to tak zwana klasa premium – jest doskonałym, wysokiej jakości produktem, który będzie o wiele droższy od tradycyjnej bawełny.

Zalety bawełny egipskiej

  • Jest bardzo lekka i „oddychająca”. Latem przepuszcza powietrze i chłodzi, a zimą świetnie ogrzewa, bo dostosowuje się do temperatury ciała.
  • Jest cudownie miękka, więc używanie jej to czysta przyjemność.
  • Nie rozciąga się ani nie mechaci nawet przy bardzo częstym użytkowaniu.
  • Nie uczula, dlatego idealnie nadaje się dla niemowląt i dzieci.
  • Świetnie wchłania wodę, świetnie sprawdza się więc latem, gdy dużo się pocimy. Jest również świetnym materiałem na ręczniki.

Co wykonuje się z bawełny egipskiej?

Bawełna egipska jest dosyć uniwersalnym materiałem, ale najczęściej produkuje się z niej:

1. Koszule – cudowne w dotyku, bardzo wytrzymałe. Można je nosić przez długie lata, a ich jakość zawsze pozostanie równie dobra.

2. Pościel z bawełny egipskiej – zapewnia doskonały sen. Bawełna egipska ma świetne właściwości termiczne, o których wspominaliśmy wcześniej. Jej włókna przepuszczają powietrze i są bardzo przyjazne dla skóry. W lecie doznamy przyjemnego ochłodzenia (i nie będziemy się tak bardzo pocić), w zimie bawełna nas ogrzeje. Dodatkowo bawełna egipska szybko schnie, a więc nie trzyma wilgoci. To również bardzo ważne w przypadku pościeli. Oprócz tego prześcieradła z bawełny egipskiej są nie tylko miękkie, ale wytrzymałe – nie drą się z czasem ani nie mechacą. Dlatego tak doskonale sprawdzają się w hotelach, gdzie pościel jest prana niemal codziennie i bardzo eksploatowana, a pomimo to zawsze wygląda nienagannie.

3. Ręczniki z bawełny egipskiej – doskonale wchłaniają wodę. Są miękkie w dotyku (zapewniają poczucie luksusu, bo przecież właśnie takie ręczniki kojarzymy na przykład ze SPA). Warto również zwrócić uwagę na ich gęstość, a także lekkość. Jednak to, co najważniejsze, to ich wytrzymałość. Można je prać bez obaw, że materiał się rozciągnie czy straci swoje właściwości.

Oprócz tego z bawełny egipskiej wykonuje się najczęściej szlafroki, bieliznę i piżamy oraz koce plażowe.

Jak rozpoznać bawełnę egipską? To proste – na metce powinien znaleźć się napis „Egyptian cotton”. Niektóre luksusowe marki nie oznaczają jej, bo uważają to za standard w produkcji. Jeżeli więc nie mamy pewności, warto zapytać sprzedawcę lub producenta.

Jak prać bawełnę egipską?

Nie musimy obawiać się o pranie bawełny egipskiej, bo jak wielokrotnie wspominaliśmy, choć jest tak miękka i delikatna, to równocześnie bardzo wytrzymała. Dlatego odzież i ręczniki można bezpiecznie prać w pralce, najlepiej w temperaturze 40 stopni.

Pościel z bawełny egipskiej warto przewrócić na drugą stronę. Należy zapiąć guziki lub zamek, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Pościel warto prać osobno, dając jej dużo przestrzeni w bębnie. Pod koniec możemy dodać krochmal, aby tkanina nie gniotła się i pozostawała dłużej świeża.

Czy bawełna egipska musi być droga?

Z założenia tak. Jest zbierana ręcznie, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń i zabrudzeń, a to z kolei znacznie winduje koszty. Poza tym bawełnę egipską uprawia się w określonych warunkach. Nie jest to uprawa masowa, poświęca się jej dużo uwagi i troski. Nie stosuje się tu również substancji chemicznych przeciwko szkodnikom. Nic dziwnego, że każdy kwiat bawełny egipskiej jest bezcenny, a co za tym idzie – kosztowny.

Kupno materiałów z bawełny egipskiej to doskonała inwestycja na lata, dlatego cena nie musi być barierą – nie będziemy musieli wydawać pieniędzy dwa razy albo więcej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić