Bawełna egipska: co to jest i czym się różni od zwykłej bawełny?

2022-04-26 12:18

Bawełna bawełnie nierówna, dlatego warto wiedzieć, że ręczniki, pościel i wiele innych tkanin powstaje z różnych odmian włókien tej rośliny. Jednym z nich jest bawełna egipska, zbierana ręcznie, a nie za pomocą maszyn. Czym się różni od „zwykłej” bawełny i czy warto zwrócić na nią uwagę?

Bawełna egipska
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Co to jest bawełna egipska?
  2. Zalety bawełny egipskiej
  3. Co wykonuje się z bawełny egipskiej?
  4. Jak prać bawełnę egipską?
  5. Czy bawełna egipska musi być droga?

Co to jest bawełna egipska?

Bawełna egipska charakteryzuje się długimi i cienkimi włóknami, które osiągają długość nawet 50 mm. Ponieważ są one tak cienkie, można z nich robić bardzo ciasne sploty, dzięki czemu materiał jest naprawdę wytrzymały.

Poza tym bawełna egipska jest bardzo delikatna w dotyku, lśniąca, dlatego uważa się ją za jedną z najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Różni się od tradycyjnej bawełny, której splot jest o wiele grubszy, a gramatura niższa. Bawełna egipska to tak zwana klasa premium – jest doskonałym, wysokiej jakości produktem, który będzie o wiele droższy od tradycyjnej bawełny.

Zalety bawełny egipskiej

  • Jest bardzo lekka i „oddychająca”. Latem przepuszcza powietrze i chłodzi, a zimą świetnie ogrzewa, bo dostosowuje się do temperatury ciała.
  • Jest cudownie miękka, więc używanie jej to czysta przyjemność.
  • Nie rozciąga się ani nie mechaci nawet przy bardzo częstym użytkowaniu.
  • Nie uczula, dlatego idealnie nadaje się dla niemowląt i dzieci.
  • Świetnie wchłania wodę, świetnie sprawdza się więc latem, gdy dużo się pocimy. Jest również świetnym materiałem na ręczniki.

Co wykonuje się z bawełny egipskiej?

Bawełna egipska jest dosyć uniwersalnym materiałem, ale najczęściej produkuje się z niej:

1. Koszule – cudowne w dotyku, bardzo wytrzymałe. Można je nosić przez długie lata, a ich jakość zawsze pozostanie równie dobra.

2. Pościel z bawełny egipskiej – zapewnia doskonały sen. Bawełna egipska ma świetne właściwości termiczne, o których wspominaliśmy wcześniej. Jej włókna przepuszczają powietrze i są bardzo przyjazne dla skóry. W lecie doznamy przyjemnego ochłodzenia (i nie będziemy się tak bardzo pocić), w zimie bawełna nas ogrzeje. Dodatkowo bawełna egipska szybko schnie, a więc nie trzyma wilgoci. To również bardzo ważne w przypadku pościeli. Oprócz tego prześcieradła z bawełny egipskiej są nie tylko miękkie, ale wytrzymałe – nie drą się z czasem ani nie mechacą. Dlatego tak doskonale sprawdzają się w hotelach, gdzie pościel jest prana niemal codziennie i bardzo eksploatowana, a pomimo to zawsze wygląda nienagannie.

3. Ręczniki z bawełny egipskiej – doskonale wchłaniają wodę. Są miękkie w dotyku (zapewniają poczucie luksusu, bo przecież właśnie takie ręczniki kojarzymy na przykład ze SPA). Warto również zwrócić uwagę na ich gęstość, a także lekkość. Jednak to, co najważniejsze, to ich wytrzymałość. Można je prać bez obaw, że materiał się rozciągnie czy straci swoje właściwości.

Oprócz tego z bawełny egipskiej wykonuje się najczęściej szlafroki, bieliznę i piżamy oraz koce plażowe.

Jak rozpoznać bawełnę egipską? To proste – na metce powinien znaleźć się napis „Egyptian cotton”. Niektóre luksusowe marki nie oznaczają jej, bo uważają to za standard w produkcji. Jeżeli więc nie mamy pewności, warto zapytać sprzedawcę lub producenta.

Jak prać bawełnę egipską?

Nie musimy obawiać się o pranie bawełny egipskiej, bo jak wielokrotnie wspominaliśmy, choć jest tak miękka i delikatna, to równocześnie bardzo wytrzymała. Dlatego odzież i ręczniki można bezpiecznie prać w pralce, najlepiej w temperaturze 40 stopni.

Pościel z bawełny egipskiej warto przewrócić na drugą stronę. Należy zapiąć guziki lub zamek, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń. Pościel warto prać osobno, dając jej dużo przestrzeni w bębnie. Pod koniec możemy dodać krochmal, aby tkanina nie gniotła się i pozostawała dłużej świeża.

Czy bawełna egipska musi być droga?

Z założenia tak. Jest zbierana ręcznie, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń i zabrudzeń, a to z kolei znacznie winduje koszty. Poza tym bawełnę egipską uprawia się w określonych warunkach. Nie jest to uprawa masowa, poświęca się jej dużo uwagi i troski. Nie stosuje się tu również substancji chemicznych przeciwko szkodnikom. Nic dziwnego, że każdy kwiat bawełny egipskiej jest bezcenny, a co za tym idzie – kosztowny.

Kupno materiałów z bawełny egipskiej to doskonała inwestycja na lata, dlatego cena nie musi być barierą – nie będziemy musieli wydawać pieniędzy dwa razy albo więcej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE