Sypialnia: jaki materac wybrać? Materace do spania: opinie i porady

2020-11-27 11:18 Materiał partnerski

Sypialnia ma być wygodna. Czy wysypiasz się w swojej sypialni? Jeśli nie, czas zmienić materac do spania. Jaki materac wybrać? Materac lateksowy, sprężynowy, twardy, ze stelażem czy bez? Pomożemy ci przebrnąć przez gąszcz specjalistycznych nazw, wyjaśnimy, jak dzielą się materace, odpowiemy na ważne pytania, np. czy materac można prać? Wybierz materac do spania - wygodny, zdrowy i niedrogi.

Sypialnia jest miejscem odpoczynku. Miło jest obudzić się wyspanym. Jeśli obecny materac spędza ci sen z powiek, zastanów się nad kupnem nowego. Jaki materac do spania będzie najlepszy? To trudne pytanie, bo zależy od wielu czynników. Dlatego materace trzeba dobierać m.in. do swojej wagi, pozycji, w jakiej śpimy, wielkości łóżka.

Materac: wkład materaca a pozycje podczas snu. W jakiej pozycji śpisz? Jeśli na boku, potrzebujesz materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac lateksowy. Śpisz na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, możesz więc wybierać dowolnie materace (lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy). Gdy często zmieniasz pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysokoelastyczne.

..  Urządź sypialnię marzeń! Codziennie nowe pomysły i inspiracje na FACEBOOKU. Polub Urzadzamy.pl >>>

Drzwi lakierowane ANUBIS marki ERKADO

Anubis to linia drzwi lakierowanych z wyrazistymi frezami. Wykorzystanie nowoczesnych technologii lakierowania umożliwiło stworzenie satynowej, idealnie gładkiej powierzchni w prezentowanej wersji Anubis 2. Uniwersalna biel doskonale komponuje się ze wszystkimi kolorami ścian i wzorzystymi tapetami tworząc niepospolite aranżacje.

Sypialnia małżeńska: jeden materac szeroki czy dwa materace wąskie?

Jaki materac do sypialni małżeńskiej? Jeden materac będzie dobry, o ile dwie osoby mają podobną masę ciała lub na łóżku śpią trzy osoby. Idealny okaże się materac o konstrukcji kieszeniowej albo wypełniony pianką czy lateksem (w porównaniu z innymi modelami lepiej tłumią drgania podczas zmiany pozycji drugiej osoby). Dwa materace polecamy osobom znacznie różniącym się wagą, lubiących inne stopnie twardości, którym przeszkadza kołysanie się materaca pod wpływem ruchów drugiej osoby. Każdy z partnerów wybiera materac według preferencji (materac twardy, miękki, lateksowy, piankowy, sprężynowy itp.). Ważne, by oba materace miały taką samą wysokość oraz sposób szycia pokrowca.

Materac do spania gruby czy cienki?

Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze (nawet 20-centymetrowe) materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe.

Jak kupić dobry materac - radzi ekspert

Nie śpiesz się w sklepie. Warto przełamać nieśmiałość i przez 5 minut poleżeć na materacu. Gdy leżysz na wznak, kręgosłup przyjmie kształt lekko wygiętej litery ,,S”, a na boku - linii prostej, i gdy poczujesz odprężenie, rozluźnienie mięśni, to znak, że materac jest odpowiedni. Sprawdź grubość, twardość i wkład materaca (polecamy piankę ,,Bultex”, ,,Sensipur”, sprężyny kieszonkowe i wkład „Multipocket”). Zapytaj o właściwości tkanin, np. czy są antyalergiczne. Wybierz pokrowiec materaca zdejmowany do prania, co zapewni utrzymanie higieny. Ważny element to stelaż z listew sprężynujących, poprawiający komfortu snu o 30-40%

Dobieramy twardość materaca do sypialni

Ile ważysz? Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie podparcie, postaw na materace wysokoelastyczne, a jeśli twardsze, wybierz np. materace lateksowo-kokosowe.

Jak sprawdzić, czy materac jest odpowiedni?

Połóż się na wznak na materacu, poproś kogoś o wsunięcie dłoni pod twoje plecy w części lędźwiowej. Zadanie okazuje się niewykonalne? Materac jest za miękki. Pod lędźwiami jest dużo miejsca? Masz za twardy materac. Dłoń czuje lekki opór? Wszystko wskazuje na dobrze dobrany materac.

Twardy czy miękki materac - który zdrowszy?

To zależy od wagi, wieku, stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Zbyt twardy może uciskać naczynia krwionośne, wywoływać skurcze i drętwienie mięśni (dlatego odradza się go osobom starszym, obłożnie chorym). Zbyt miękki materac prowadzi często do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, bólu pleców, problemów z oddychaniem.

Czy można położyć materac na podłodze i tak spać?

Lepiej nie. Materac niewentylowany od spodu źle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak musimy położyć materac na podłodze, podłóżmy stelaż z listwami sprężynującymi - zapewni to miniobieg powietrza i poprawi elastyczność materaca.

Czym są strefy twardości materaca?

Zwróć uwagę na liczbę stref twardości materaca. Idealna wartość to siedem. Co oznacza? Na całej długości materaca wydzielone są strefy różniące się twardością, tak by dawały odpowiednie podparcie głowie, szyi (barkom), lędźwiom, biodrom, udom, łydkom i stopom. Ponieważ na górne i dolne części ciała przewidziano tę samą twardość, istnieje możliwość zamiany „głowy z nogami”. Materac można odwracać, przedłużając jego trwałość.

Stelaż materaca ma znaczenie

Stelaż ułatwia wentylację materaca, wpływa na jego trwałość i twardość, poprawia jakość snu. Tradycyjny stelaż szczebelkowy (zwijany na taśmie) sprawdza się głównie jako podstawa, usztywnienie materaca. Stelaż z osadzonymi w ramie sprężynującymi listwami „współpracuje” z materacem - odgina się pod ciężarem twojego ciała. W wielu modelach możliwa jest wymiana listew, regulacja ich wysokości, np. na twardsze w strefie pleców. Najbardziej przyjazne użytkownikowi są stelaże regulujące (mechanicznie lub elektrycznie) ustawienie materaca w strefie głowy i nóg. Zapewniają lepszy relaks, regenerację organizmu. Można stosować je do materaców lateksowych.

Wybieramy pokrowce materaca

Pokrowce materaca zdejmowane czy nie? Praktyczniejsze są pokrowce zasuwane na zamek błyskawiczny, które w każdej chwili można zdjąć i wyczyścić albo nawet wymienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny (różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i rodzajem pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudnopalności. Jakie pokrowce materaca dla alergików? Osoby uczulone na kurz powinny wybierać pokrowce z niepylącej tkaniny (włókna sztuczne, bawełna o gęstym splocie) - utrudniającej rozwój roztoczy. Najlepiej, by pokrowiec materaca nadawał się do prania w gorącej wodzie. Jeśli chodzi o materace - alergikom zaleca się te z wkładem lateksowym lub piankowym, bo świetnie przepuszczają powietrze oraz wilgoć, stanowią niekorzystne środkowisko do rozwoju mikroorganizmów. Pokrowiec ze stroną letnią i zimową lepszy niż całoroczny? Strona letnia pokrowca to 1/3 wełny i 2/3 włókien klimatyzujących (jest przewiewna, chłodzi). Zimowa bazuje na wełnie (miło grzeje). Zawartość wełny może powodować kurczenie się lub rozciąganie pod wpływem temperatury, zatem pokrowiec może nie nadawać się do prania. Wełna jest też niewskazana dla alergików.

Czy materac można prać?

Nie, materac można najwyżej czyścić „na sucho”, czyli szczotką lub wilgotną szmatką. Sprawa jest łatwiejsza, gdy materac ma zdejmowany pokrowiec. Należy wtedy postępować według wskazówek podanych na metce (oddać do czyszczenia chemicznego, wyprać ręcznie lub w pralce). Najlepiej nie dopuszczać do zabrudzenia materaca, stosując maty ochronne lub cienkie materace nawierzchniowe (nadają się do prania).

Materac do łóżeczka dla dzieci

Materac do łóżeczka dziecięcego powinien mieć atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Ważne jest, by materac ściśle przylegał do szczebelków lub ramy łóżeczka, miał delikatnie zakończone krawędzie (zapobiegające zwichnięciu nóżki malucha). Jeśli chodzi o wypełnienie materaca dla dzieci, zaleca się lateks i piankę wysokoelastyczną, które charakeryzują się elastycznością punktową, tzn. ulegają odkształceniu tylko w miejscu nacisku, gwarantując dziecku spokojny sen. Materac musi przepuszczać powietrze, mieć wkładkę ułatwiającą odparowywanie wilgoci. Tkanina pokrowca materaca dla dzieci (oczywiście zdejmowanego, nadającego się do prania w wodzie) powinna wykazywać cechy antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Na wierzchu warto położyć też ochronny materac.

Materac sprężynowy bonellowy: cechy

Trzon materaca to sprężyny w kształcie bonelli (dwa okręgi połączone spiralą). Wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży - większą siłę wypierania. Sprężyny są ze sobą połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Niepolecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Materac sprężynowy kieszeniowy: cechy

Wkład materaca stanowią pionowe sprężyny obłożone pianką poliuretanową. Sprężyny, z których każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce z tkaniny, łączą się ze sobą tylko w punktach styczności. Podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Wykonane są zwykle z różnej grubości drutu i różnią się wysokością. Dzięki temu lepiej dopasowują się do kształtu ciała, odciążają kręgosłup. Materace tego typu są wygodne w użyciu, mogą mieć właściwości rehabilitacyjne.

Materac lateksowy: cechy

Blok pianki powstaje w wyniku połączenia mleczka kauczukowego (czyli lateksu) z produktami pochodzenia syntetycznego. Materac jest wytrzymały, odporny na trwałe odkształcenia, przepuszczalny dla powietrza i wilgoci. Wykazuje się cechami antybakteryjnymi. Ma wysoki stopień elastyczności, dopasowuje się do kształtu ciała w każdym położeniu. Materac lateksowy jest idealny dla dzieci.

Materac piankowy wysoko- i termoelastyczny: cechy

Taki materac perfekcyjnie dopasowuje się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Materace z pianki termoelastycznej reagują na temperaturę ciała (im wyższa, tym większe odkształcenie podłoża). Materace mogą się składać w 100% z pianki wysokoelastycznej lub z warstw (w środku pianka wysoko-, na zewnątrz termoelastyczna). Inne zalety tych materacy? Lekkość, dobra wentylacja. W sam raz dla osób ceniących wygodę.

Materac kokosowo-piankowy lub kokosowo-lateksowy: cechy

Podstawą materaca jest mata wykonana z palmy kokosowej (oczyszczonej, sprasowanej), obłożona kilkoma warstwami pianki poliuretanowej/lateksu. W porównaniu z innymi typami materaców charakteryzuje się większą twardością. Jest jednak cieplejszy, bardziej przewiewny. Według wielu producentów eliminuje też niekorzystne dla zdrowia działanie pól elektromagnetycznych.

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień