Łóżko w szafie – czy warto? Zalety i wady łóżka chowanego w szafie

2021-03-24 10:49 Remigiusz Łangowski
Łóżko w szafie
Autor: mat. pras. Lenart Nowoczesne łóżko w szafie - półkotapczan Concept PRO

We wnętrzu, w którym liczy się każdy centymetr, jednym z najlepszych rozwiązań funkcjonalnych jest łóżko w szafie. Opinie dotyczące tego mebla są różne, ale przeważają te pozytywne. Łózko w szafie to doskonały mebel dla małych mieszkań, w których nie ma osobnej sypialni. Jakie zalety i wady ma łóżko chowane w szafie? Jak wybrać najlepsze? Sprawdzamy!

Spis treści:

Łóżko w szafie – nowa wersja półkotapczanu

Łóżko chowane w szafie nie jest nowym pomysłem dla małych przestrzeni. Nie zapominajmy, że w okresie PRL, w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, obok meblościanek sporą popularnością cieszyły się półkotapczany.

Były to tapczany chowane w specjalnej, płytkiej, ale wysokiej skrzyni, nad którą mogły znajdować się półki, szafki lub gabloty. Niektóre z nich po zamknięciu umożliwiały rozłożenie dodatkowej płyty, która pełniła funkcję blatu biurka.

Współczesne łóżka chowane w szafie, choć mogą przywodzić na myśl rozwiązania z minionego ustroju, są dobrze zaprojektowanymi meblami do spania. Potrafią łączyć wysokiej jakości wzornictwo z funkcjonalnością i dbałością o detal. Przykładem tego ostatniego są podnośniki, które wspomagają opuszczanie oraz zamykanie mebla.

Łóżko tapicerowane – komfort i elegancja w sypialni >>>

Łóżko w szafie z sofą

Łóżko chowane w szafie z sofą to mebel wielofunkcyjny łączący rozwiązanie wypoczynkowe (sofy) z funkcją spania. Tradycyjna sofa umieszczona jest przed frontem zamkniętej skrzyni z materacem. Sposób wykończenia tego frontu nie powinien znacznie odbiegać od stylu i kolorystyki mebli pozostałej części pomieszczenia.

Płyta, za którą znajduje się materac, to najczęściej gładka płyta meblowa w jednym z neutralnych kolorów: białym, szarym, beżowym lub w kolorze naturalnego drewna. Płyta ta może być również fornirowana, ozdobiona tapetą, panelami dekoracyjnymi, matą sibu lub innym rozwiązaniem, które zamaskuje skrzynię stojącą za sofą.

Frontowa płyta kryjąca materac w skrzyni ma dodatkowo półkę (służącą na przykład do umieszczenia drobnych dekoracji), która po otwarciu będzie pełniła funkcję nóżek dla materaca.

Najkorzystniej, gdy łóżko w szafie z sofą znajduje się we wnęce (na przykład wykonanej na wymiar z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu metalowym), tak aby bryła skrzyni nie była nadmiernie eksponowana.

Po zdjęciu poduszek z sofy płyta znajdująca się za sofą otwiera się uchylnie na zawiasach. Materac, który opada, znajduje swoje oparcie częściowo na sofie, a częściowo na podłodze za pomocą półki, która pełni w tym przypadku funkcję nóżek, czyli podstawy.

Jak ustawić łóżko w sypialni? >>>

Łóżko chowane w szafie - cena

Osoby, które decydują się na łóżko zamykane w szafie, mają do wyboru kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest zakup gotowego rozwiązania systemowego. Ile kosztuje łózko w szafie? Najtańsze łóżka chowane do szafy kosztują około 1300 złotych. Jest to cena łóżka z materacem pojedynczym, przeznaczonym dla jednej osoby – szerokości 90 cm. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokoju dla gości, którym sporadycznie oferujemy nocleg, lub w pokoju nastolatka.

Znacznie droższym rozwiązaniem jest łóżko chowane w szafie z materacem dwuosobowym. W zależności od wymiarów, systemu wspomagania otwierania, dodatkowych gadżetów, jak chociażby oświetlenie, zapłacimy za nie od 3 tysięcy złotych wzwyż.

Jak zrobić samemu łóżko w szafie?

Alternatywą dla zakupu gotowego łóżka w szafie jest wykonanie go samemu. Do skompletowania wszystkich elementów potrzebować będziemy:

  • płyt meblowych, z których wykonamy skrzynię dla materaca (ramę oraz jej front), płyty HDF do wykonania tylnej ścianki skrzyni; możemy również zakupić gotową ramę;
  • okuć i mechanizmu opuszczania oraz podnoszenia łóżka w szafie – chodzi o metalowy podnośnik do łóżka z wewnętrznym systemem sprężyn, wkręty, śruby, nóżki;
  • materaca, pasów do materaca i pościeli.

Łóżko kontynentalne – czym się wyróżnia? >>>

Łóżko chowane w szafie – materac

Nieodzownym elementem łóżka w szafie jest materac. Zamykanie łóżka chowanego w szafie (na przykład w porze dziennej) stawia materac do pozycji pionowej; należy wówczas zapewnić jego prawidłową wentylację.

Aby zapobiec zsuwaniu się pościeli (kołdry i poduszek), stosowane są specjalne pasy. Materac ścieli się najczęściej prześcieradłem z gumką. Rodzaj materaca i jego twardość należy dobrać, uwzględniając między innymi wagę i osobiste upodobania użytkownika – wpłynie to znacznie na komfort snu.

Modne i wygodne łóżka. GALERIE ZDJĘĆ

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021