Jak ustawić łóżko w sypialni? Ustawienie łóżka w sypialni: podpowiedzi

2021-08-17 8:09

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w domu. Jednak nie tylko pościel i dobór materaca mogą wpłynąć na jakość snu. Również ustawienie łóżka w sypialni jest bardzo istotnym czynnikiem zarówno dla naszego zdrowia, jak i aranżacji sypialni. Podpowiadamy, gdzie i jak ustawić łóżko w sypialni oraz czym się kierować przy wyborze idealnego na nie miejsca.

Spis treści

  1. Ustawienie łóżka w sypialni: ile miejsca potrzebujesz?
  2. Jak ustawić łóżko w sypialni: najbardziej komfortowy układ
  3. Jak urządzić małą sypialnię w kawalerce?
  4. Pomysły na sypialnię - zobacz nasze GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić sypialnię, by była dobrym miejscem do wypoczynku? To, gdzie postawisz w sypialni łóżko, ma bezpośredni wpływ na jakość twojego wypoczynku - nie w każdym miejscu będziesz spać równie smacznie i spokojnie. Warto przy wybieraniu miejsca i pozycji do ustawienia łóżka zwrócić też uwagę na to, czy planowana aranżacja sypialni jest praktyczna.

Ustawienie łóżka w sypialni: ile miejsca potrzebujesz?

Wielkość standardowego łóżka z jednym materacem w przypadku jednej osoby to minimum 90 x 200 cm, dla dwóch osób – 140 x 200 cm. Z kolei szerokość łóżka podwójnego – małżeńskiego (z dwoma materacami i stelażami) – wynosi 180 cm.

Na swobodne poruszanie się wokół łóżka należy zostawić około 80 cm wolnej przestrzeni. Warto przestrzegać tych wymiarów podczas urządzania sypialni. Jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj, że odległość ta nie powinna być mniejsza niż 55 cm – w przeciwnym wypadku wchodzenie i wychodzenie z łóżka może być niewygodne i uciążliwe.

Przy łóżku w sypialni wyposażonym w pojemnik na pościel trzeba zapewnić około 140 cm pustego miejsca, żeby dało się wysunąć pojemnik.

Jak ustawić łóżko w sypialni: najbardziej komfortowy układ

Jak ustawić łóżko małżeńskie? Jeśli posiadasz podwójne łóżko, ustaw je tak, by każda z korzystających z niego osób miała do niego swobodny dostęp. Dzięki temu ryzyko przeszkadzania sobie nawzajem przy wchodzeniu lub wychodzeniu z łóżka jest wykluczone.

Jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni? W przypadku długiej i wąskiej sypialni ustawienie w ten sposób łóżka jest właściwie niemożliwe – zdecyduj się wtedy na postawienie łóżka w poprzek wnętrza (od ściany do ściany). Sprawi to, że jedna z osób będzie miała mniej wygodny dostęp do swojego miejsca, ale i stworzy bardzo przytulne gniazdko.

Staraj się nie ustawiać łóżka w sypialni tyłem do drzwi. Niemożność zobaczenia, czy ktoś (lub kto) wchodzi do sypialni, wprowadza podświadomy niepokój, który utrudnia zasypianie i zakłóca sen. Jeśli chcesz ulokować łóżko przy oknie, rozważ kupno rolet lub żaluzji, dzięki którym będziesz w stanie decydować, kiedy i ile światła ma wpaść do pokoju.

Podczas urządzania sypialni na poddaszu i wybieraniu okien dachowych oprócz rolet zaciemniających zwróć uwagę na dobrą izolację akustyczną (minimum 52 dB). Ustawienie łóżka w rogu sypialni to dobre rozwiązanie dla osób nieśmiałych, wrażliwych na najdrobniejsze dźwięki dochodzące do sypialni z zewnątrz.

Jak urządzić małą sypialnię w kawalerce?

W kawalerce lub mieszkaniu o zbliżonym metrażu raczej nie sposób wygospodarować miejsca na osobną sypialnię, trzeba więc zaaranżować dostępną przestrzeń tak, by najciemniejszy i najbardziej oddalony od ciągów komunikacyjnych kąt przeznaczyć na ustawienie łóżka i oddzielenie go w jakiś sposób od przestrzeni dziennej.

Jeśli stawianie ścianki gipsowo-kartonowej czy montowanie drzwi przesuwnych to dla ciebie zbyt droga albo niewygodna opcja, zastanów się nad mniej inwazyjnymi wyjściami typu postawienie parawanu lub zawieszenie przesłony z frędzli. Taka przesłona zapewni przytulny wystrój wokół łóżka.

Pomysły na sypialnię - zobacz nasze GALERIE ZDJĘĆ

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE