Drzwi rozsuwane: jak wybrać dobre drzwi przesuwne?

2018-06-14 18:06

Drzwi rozsuwane będą świetnym rozwiązaniem, jeżeli tradycyjne drzwi wewnętrzne zajmują za dużo miejsca. Jak wybrać drzwi przesuwne do pokoju? Przeczytaj nasze porady! 

Spis treści

 1. Drzwi rozsuwane naścienne
 2. Drzwi rozsuwane chowane w ścianie
 3. Drzwi rozsuwane: co należy uwzględnić, wybierając ich system jezdny?
 4. Montaż drzwi przesuwnych
 5. Drzwi wewnętrzne - GALERIE ZDJĘĆ
 6. Drzwi przesuwne - jak je zamontować? (ZOBACZ WIDEO)

Drzwi rozsuwane wyglądają prawie jak tradycyjne drzwi wewnętrzne, ale po ich otwarciu skrzydło zasłania część ściany. W skład kompletu drzwi rozsuwanych, oprócz samych skrzydeł drzwiowych, wchodzą: prowadnica, wózki z kółkami oraz elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi.

Drzwi rozsuwane naścienne

Skrzydło drzwi przesuwnych wewnętrznych wykonane jest z drewna, płyty wiórowej lub PVC. Może ono być pełne lub przeszklone dowolnym rodzajem szyby. Jako drzwi przesuwne do pokoju można zamontować praktycznie każde skrzydło dostępne na rynku. Drzwi rozsuwane produkowane są także z tafli szkła hartowanego grubości 8 do 10 mm – bez ram usztywniających. Wykonuje się je ze szkła bezpiecznego, które po uderzeniu rozpada się na bardzo drobne kawałki. Szyba z takiego szkła może być przezroczysta, matowa, z ornamentami lub odbijająca promienie słoneczne.

Skrzydła drzwi przesuwnych wewnętrznych są dostępne w różnych wymiarach. Można też zamówić drzwi rozsuwane o nietypowych wymiarach. Prowadnica najczęściej jest stalowa lub aluminiowa. Stalowa jest dużo tańsza, ale drzwi rozsuwane przesuwają się po niej o wiele głośniej. Im dłużej drzwi są używane, tym wyraźniejsza jest ta uciążliwość. Typowe prowadnice mają szerokość około 6 cm. Dostępne są także specjalne – cieńsze i lżejsze – 4-centymetrowe prowadnice do drzwi dwuskrzydłowych. Długość prowadnicy zależy od szerokości otworu i liczby skrzydeł drzwiowych. Jeżeli drzwi rozsuwane są jednoskrzydłowe, to prowadnica musi być kilka lub kilkanaście centymetrów dłuższa niż podwójna szerokość skrzydła, by można było odsłonić cały otwór. Prowadnica drzwi wewnętrznych dwuskrzydłowych nie może być krótsza niż szerokość czterech skrzydeł. Skrzydło drzwiowe zawiesza się na wózkach (z dwoma lub czterema kółkami) umieszczonych w prowadnicy. Wykonane są one ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem) albo z tworzywa sztucznego, na przykład z twardego nylonu. Wielu producentów oferuje wózki z łożyskami, dzięki którym przesuwanie skrzydeł jest znacznie łatwiejsze. Wózki z łożyskiem igiełkowym (systemem walców) i kółkami na trzpieniu teflonowym przesuwają się lekko i cicho.

Zobacz też: Drzwi we wnętrzu: jak wybrać drzwi wewnętrzne do mieszkania? >>>

Drzwi rozsuwane chowane w ścianie

Warto o nich pomyśleć już podczas budowy domu, ponieważ otwierane wsuwają się do środka ściany, umożliwiając odpowiednie wykorzystanie przestrzeni we wnętrzu. Często drzwi rozsuwane montuje się w ścianach działowych z płyt gipsowo-kartonowych. Podczas wznoszenia ściany w drzwiach rozsuwanych umieszcza się w niej prowadnicę.

Co więcej, drzwi przesuwne wewnętrzne, które są dodatkowo chowane, zaopatrywane mogą być w gotowe systemy. W ścianie montuje się tzw. kasetę, w którą wsuwają się drzwi, dlatego grubość ściany powinna wynosić co najmniej 10 cm. Kasety produkuje się z ocynkowanej blachy i aluminium, specjalną techniką bez zgrzewu, dzięki czemu nie korodują.

Zobacz też: Drzwi przesuwne - wybieramy drzwi do małych wnętrz  >>>

Warto wiedzieć: drzwi rozsuwane wyróżniają się wieloma walorami praktycznymi, ale mają też estetyczne. Świetnie prezentują się zwłaszcza wtedy, gdy są wykonane na pełną wysokość pomieszczenia. Dzięki temu po rozsunięciu wspaniale powiększają wnętrze. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się najczęściej drzwi wykonane z jednolitego materiału, np. z drewna lub szkła. Prawdziwą furorę robi połączenie tego ostatniego z metalowymi ramami.

Drzwi rozsuwane: co należy uwzględnić, wybierając ich system jezdny?

Podczas wyboru systemu jezdnego do drzwi przesuwnych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

 • miejsce ich wbudowania: wnęka, garderoba, przejście pomiędzy pomieszczeniami lub czy będą drzwiami na taras;
 • typ drzwi: przesuwne czy składane;
 • sposób mocowania prowadnicy: do ściany, sufitu bądź nadproża;
 • szerokość otworu i długość prowadnicy;
 • wymiary drzwi;
 • liczbę skrzydeł i ciężar każdego z nich.

Montaż drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne montować zarówno w ścianie działowej z płyt gipsowo-kartonowych, jak i murowanej (istniejącej lub wznoszonej). Skrzydło przesuwa się wzdłuż górnej prowadnicy aluminiowej najczęściej na wózkach nylonowych z kółkami teflonowymi. Do systemu drzwi chowanych w ścianę nadaje się każde skrzydło drzwiowe.W drzwiach jednoskrzydłowych można zamontować taki system, dzięki któremu po otwarciu automatycznie się zamykają. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych. Można też regulować głębokość chowania drzwi w ścianie. Drzwi mogą całkowicie wjeżdżać w kasetę ukrytą w ścianie lub otwierać się na ustaloną szerokość. W szerszym otworze drzwiowym (nawet do 2 m) można zamontować dwa skrzydła. Możliwe jest połączenie obu skrzydeł tak, że przesuwając jedno skrzydło, jednocześnie poruszamy drugie.

Zobacz też: Wymiana drzwi. Podpowiadamy, jaki model drzwi wybrać i z jakimi kosztami trzeba się liczyć  >>>

Drzwi wewnętrzne - GALERIE ZDJĘĆ

Rodzajów drzwi wewnętrznych jest mnóstwo - należy jednak wiedzieć, do jakich pomieszczeń pasują dane typy i w jakich miejscach prezentują się najlepiej. Odpowiedzi na te pytania poznasz w galeriach zamieszczonych poniżej!

Drzwi przesuwne - jak je zamontować? (ZOBACZ WIDEO)

Drzwi przesuwne stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich nowoczesny wygląd oraz bardziej funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni niż drzwi tradycyjne. W jaki sposób należy montować drzwi rozsuwane? Przyjrzyj się instrukcji w naszym wideo!