Więcej miejsca w mieszkaniu: jak dobrze wykorzystać przestrzeń we wnętrzu

2016-03-17 14:02

Urządzamy małe mieszkanie, sprawdź jak dobrze wykorzystać przestrzeń i mieć więcej miejsca we wnętrzu. Bądźmy kreatywni, jeśli chcemy znaleźć dodatkowe miejsce w niewielkim pomieszczeniu. Prezentujemy kilka praktycznych sposobów, które sprawią, że w Twoje mieszkanie stanie się bardziej przestronne.

Jak urządzić małe mieszkanie, by było funkcjonalne i wygodne. Przede wszystkim nie można go zagracić. Podpowiadamy, jak uzyskać więcej miejsca w mieszkaniu, które przestrzenie można wykorzystać na sprytne schowki, czyli jak dobrze zagospodarować małe wnętrza.

Więcej miejsca w mieszkaniu: pomysłowe schowki

Jeśli mamy małe mieszkanie, aby uzyskać więcej miejsca, warto pomyśleć o zagospodarowaniu powierzchni powyżej szafek. Jeśli macie wolną przestrzeń nad drzwiami do pokoju lub pod schodami, zróbcie tam miejsce na schowki. Naprawdę warto z tych  miejsc skorzystać, jeśli mamy do czynienia z małym pomieszczeniem. Na półkach pod sufitem możesz zamieścić przedmioty, z których rzadko korzystasz i rzeczy niedostępne dla dzieci. Zamiast półek możesz pomyśleć o pomysłowej zabudowie w stylu dawnych pawlaczy. Jeśli masz ducha DIY i wysokie sufity, z pewnością poradzisz sobie z rozwiązaniem problemu braku wolnego miejsca.

Wykorzystaj miejsce do przechowywania

Schowek pod schodami to świetne rozwiązanie problemu przechowywania sprzętu sportowego, odzieży zimowej, czy obuwia, które sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i stylowym mieszkaniu. Montaż haczyków ściennych w kilku miejscach w przedpokoju i kuchni pozwoli rozlokować niewielkich rozmiarów przedmioty codziennego użytku. Myślenie wertykalne, czyli przechowywanie rzeczy, np. rowerów, w pionie sprawi, że zmieścimy więcej przedmiotów w domu. Na wewnętrznej stronie drzwi szafki lub garderobianki warto zamontować relingi i haczyki, na których powiesisz drobne przedmioty. Ten sam sposób sprawdzi się w szafce na kosmetyki w łazience.

Jak wykorzystać trudno dostępne miejsca

Niektóre powierzchnie, takie jak studia czy pokój wielofunkcyjny w małym mieszkaniu wymagają optycznego podziału, aby uatrakcyjnić przestrzeń wnętrza. Nie marnuj tego, co może być szansą na kreatywnie zaaranżowane wnętrze. Regał lub parawan podzieli pomieszczenie, dzięki czemu łatwiej Ci będzie opanować bałagan i wizualnie podzielić przestrzeń powierzchni użytkowej. Ozdobne pudełka i koszyki pomogą ukryć wszystkie drobiazgi. Aby zyskać więcej miejsca w mieszkaniu warto tez wykorzystać np. trudne do zagospodarowania narożniki, kilka półek i szafek na ozdoby oraz akcesoria zamontowanych w narożniku pokoju pozwoli uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Z kolei do kuchni w narożniki zabudowy można wykorzystać na wysuwane kosze cargo.

Meble składane: więcej miejsca w mieszkaniu

Składane stoły i wysuwane blaty są idealne do małych mieszkań. Podczas wizyty gości każda osoba znajdzie swoje miejsce przy stole. Po skończonym posiłku złożysz je w kilka sekund, aby nie przeszkadzały. Skrzynie z siedziskiem mogą pełnić rolę miejsca do siedzenia, jak i praktycznego schowka. Okażą się niezawodne, gdy więcej osób odwiedzi twoje mieszkanie i zabraknie krzeseł. Z kolei ławki ze schowkiem na akcesoria ogrodnicze lub tekstylia do mebli ogrodowych, możesz ustawić na balkonie lub tarasie.

Sporo miejsca można zaoszczędzić, montując drzwi przesuwane. Dobrym pomysłem są także składane łóżka, które po złożeniu wyglądają jak komoda. Jeśli do pokoju nie zmieści się szafa na ubrania, pomyśl o podeście, na którym będzie miejsce do spania, a spód zagospodarujesz na wysuwane szuflady lub schowki na odzież, pościel, koce.

Jak urządzić małe mieszkanie: lustrzane odbicia

Nie zapominajmy o optycznym aspekcie aranżacji małego mieszkania. Lustra i różnego typu przeszklenia tworzą refleksy i odbijają światło. Przekonaj się, jak wiele zależy od dostępu światła naturalnego do wnętrza. Do małego pokoju wybierz szklany stolik kawowy, zamiast drewnianego. Ustaw lustro w narożniku pomieszczenia lub powieś szklane ozdoby, które również stworzą refleksy świetlne.

Najlepsza wskazówka, która sprawi, że w małym mieszkaniu będzie więcej miejsca brzmi: pozbądź się zbędnych przedmiotów. Zamiast trzymać w domu wszystko, co „może się przydać”, za każdym razem zadaj sobie pytanie: czy to naprawdę jest mi potrzebne? Jeśli wciąż masz wątpliwości, wynieś rzeczy do piwnicy lub garażu, lub sprzedaj.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień