Ścianki działowe i inne przegrody, czyli wyznaczamy strefy w mieszkaniu

2020-12-18 12:33

Projektujemy ścianki działowe i inne przegrody we wnętrzu, czyli oddzielamy to, co oddzielone być powinno. Salon z kuchnią, kuchnia z jadalnią, sypialnia z łazienką czy może projekt wnętrz bez granic? Mowa o otwartej przestrzeni, łączącej w jednym wnętrzu wszystkie te funkcje. Urok otwartych przestrzeni opiera się na braku ścian i drzwi oddzielających poszczególne pomieszczenia w projekcie wnętrza. Czasem jednak warto je wyraźnie oddzielić, bądź nadać im choćby prowizoryczne granice. Zobacz, jak to zrobić.

Spis treści

  1. Ścianki działowe pozwalają na tworzenie wygodnych stref
  2. Wydzielamy strefy we wnętrzu za pomocą światła i koloru:
  3. Ścianki działowe: sprawdzone sposoby na wydzielenie stref
  4. Ścianki działowe: ścieżki komunikacyjne i praktyczne rozwiązania
  5. Dekoracje do każdego wnętrza -zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Otwarte przestrzenie w projekcie wnętrz mają swój nieodparty urok. Opierają się one na braku jakichkolwiek granic we wnętrzu, oddzielających poszczególne strefy. Bazują na braku ścian i drzwi w przestrzeni. Projekt wnętrz o charakterze otwartym daje poczucie większej swobody i sprawia, że wnętrze wydaje się po prostu większe i przestronniejsze. Dla wygodny i lepszego funkcjonowania czasem jednak warto wyznaczyć w mieszkaniu strefy, dzięki którym zaznaczymy wyraźne, bądź przynajmniej umowne granice oddzielające poszczególne części. Warto wtedy zastosować różnego typu ścianki działowe lub inne pomysły na odgrodzenie przestrzeni: parawany, mobilne ażurowe meble, szklane przegrody, murki.

Zobacz: Ścianki działowe w mieszkaniu: przestawiamy ściany >>>

Ścianki działowe pozwalają na tworzenie wygodnych stref

Marzy nam się otwarta przestrzeń w mieszkaniu. Nie lubimy ograniczeń i obawiamy się zagracenia wnętrza wyznaczaniem konkretnych granic. Czasem jednak, celem podniesienia funkcjonalności wnętrza i naszej wygody, warto wyznaczyć dodatkowe miejsce na garderobę, czy wygospodarować minikącik do pracy. Dobrze jest optycznie wyznaczyć granicę w salonie z kuchnią, aby podkreślić funkcje konkretnego wnętrza. Chcąc zapewnić sobie zaciszne miejsce do pracy, wydzielmy niewielki kącik w salonie i oddzielmy go efektowną przegrodą. W przypadku małej przestrzeni i zaprojektowania miejsca sypialnianego w salonie, także wydzielmy go za pomocą chociażby parawanu, który wprowadzi do przestrzeni kącika nocnego nieco intymności.

Polecamy: Ścianki działowe w salonie i kuchni z dodatkową funkcją >>>

Wydzielamy strefy we wnętrzu za pomocą światła i koloru:

  • Odpowiednio przemyślane oświetlenie będzie pomocne w oddzielaniu stref w jednym wnętrzu. W tym celu możemy zainstalować kilka obwodów, żeby móc osobno włączać światło w kuchni, części wypoczynkowej oraz jadalnianej. Takie rozwiązanie pozwoli także stworzyć wyjątkowy klimat w otwartej przestrzeni mieszkania.
  • Kolory zastosowane we wnętrzu odpowiadają za jego klimat, ale mogą być także środkiem do osiągnięcia wyraźnego podziału. Jeśli zależy nam na efekcie dynamicznym, zastosujmy barwy kontrastowe. Z kolei subtelne zróżnicowania kolorystyczne pozwolą na dyskretne wyznaczenie stref.

Zobacz również: Oświetlenie w mieszkaniu: jak rozplanować lampy, kinkiety i inne źródła światła

Ścianki działowe: sprawdzone sposoby na wydzielenie stref

Jednym ze sprawdzonych sposobów na wydzielenie konkretnych stref w otwartej przestrzeni jest wyznaczenie granic we wnętrzu za pomocą ruchomych przegród. Wszelkiego rodzaju parawany i ekrany pozwolą kształtować wnętrze zależnie od sytuacji i potrzeb. Praktyczne parawany na co dzień będą dzielić wnętrze na bardziej intymne i kameralne części, a przy okazji świąt czy większych imprez możemy je złożyć i schować po to, by uzyskać we wnętrzu więcej przestrzeni. Kolejnym sprawdzonym sposobem będzie wydzielenie stref w otwartym wnętrzu za pomocą mobilnych regałów. Wąskie wysokie półki umieszczone w prześwicie między jedną, a drugą strefą we wnętrzu, będą stanowiły wyraźną granicę, dzięki której stworzymy bardziej kameralny klimat. Decydując się na ażurowe regały, nadamy dodatkowo wnętrzu przejrzystości i lekkości. Coraz częściej decydujemy się na połączenie salonu z kuchnią czy jadalnią. Czasem jednak, wypoczywając leniwie na kanapie w pokoju dziennym, chcielibyśmy uniknąć pełnego wglądu na brudne naczynia w kuchni. W tej sytuacji idealnie sprawdzi się ścianka działowa, która tylko częściowo przysłoni nam kuchenne wnętrze. Celem wyznaczenia we wnętrzu umownych granic, możemy zdecydować się na aranżację tzw. „za plecami". Chcąc wydzielić poszczególne strefy w np. salonie z kuchnią, warto tutaj pomysłowo manipulować wypoczynkiem. Ustawienie sofy plecami do części kuchennej, pozwoli nie tylko na wyraźne zaznaczenie granicy pomiędzy wnętrzami, ale także wybawi nas od niekoniecznie reprezentacyjnego widoku roboczej części kuchni. Zamiast sofy, możemy w tym celu posłużyć się niewielką komodą. A co w przypadku małych wnętrz, kiedy to miejsce do spania znajduje się w pokoju dziennym? Wówczas należy nadać mu odrobinę intymności. Z pomocą przyjdzie tutaj np. składany parawan. Bogata oferta parawanów na rynku gwarantuje, że każdy z nas znajdzie coś, co idealnie wkomponuje się w aranżację wnętrza. Równie dobrze możemy kupić klasyczny parawan bez żadnych zdobień i samodzielnie go udekorować, np. zdjęciami czy plakatami.

Przeczytaj także: Zrób to sam: parawan pokojowy. Jak zrobić parawan - instrukcja krok po kroku >>>

Ścianki działowe: ścieżki komunikacyjne i praktyczne rozwiązania

Sposobów na wydzielenie stref w otwartym wnętrzu jest wiele. Niezależnie do tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę naszą wygodę i możliwości komunikacyjne. Właściwe zaplanowane  ścieżki komunikacyjne między strefami muszą umożliwiać swobodny dostęp do każdej z nich. Starajmy się więc by było one w miarę proste i niezastawione niepotrzebnymi meblami. Pamiętajmy, że najczęściej uczęszczane ścieżki komunikacyjne powinny mieć ok.. 100-120 cm szerokości. Pamiętajmy też, że widoczne przegrody i oddzielanie wnętrza np. meblami wypoczynkowymi sprawdzi się jedynie w dużych i przestronnych wnętrzach. W przypadku małych mieszkań wystarczy stworzenie umownej granicy, której rolę przyjmie np. lekka kurtyna ze sznurków czy koralików. Szklana tafla sprawdzi się z kolei w przypadku oddzielenia przestrzeni kuchni od salonu. Takie zastosowanie nie tylko odgrodzi wnętrza, ale zapobiegnie także pryskania i chlapania na pokój w przypadku, kiedy strefa robocza znajduje się np. na wyspie kuchennej.

Nie przegap: Meble wypoczynkowe z innej bajki: trudna sztuka łączenia >>>

Dekoracje do każdego wnętrza -zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak udekorować mieszkanie i jak zmienić jego klimat? Zobacz inspirujące galerie zdjęć, dzięki którym nadasz swoim wnętrzom zupełnie nowego charakteru.