Oświetlenie przedpokoju: jak zaplanować punkty świetlne w korytarzu?

2018-08-17 18:21

Oświetlenie przedpokoju odgrywa bardzo istotną rolę w aranżacji. Zwłaszcza wtedy, gdy hol jest mały, ciasny i bez okien. Za pomocą światła możemy całkowicie odmienić to pomieszczenie. Sprawdź, jak oświetlić przedpokój i jakie triki stosować przy operowaniu światłem w korytarzu.

Spis treści

  1. Oświetlenie przedpokoju: lampy sufitowe
  2. Jak oświetlić mały przedpokój?
  3. Oświetlenie przedpokoju: triki świetlne, by poprawić proporcje pomieszczenia
  4. Oświetlenie korytarza – gotowe pomysły
  5. Przedpokój piękny i praktyczny: GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój w bloku najczęściej nie ma dostępu do światła dziennego, dlatego zadbajmy o punkty świetlne, które doświetlą to wnętrze. Lampy w przedpokoju nie muszą ograniczać się jedynie do pełnienia swojej podstawowej funkcji. Mogą też dekorować, a poza tym za pomocą światła łatwo poprawić proporcje wnętrza. Ponadto, jeśli masz oryginalny wieszak czy designerską szafkę na buty, odpowiednio rozmieszczone lampy podkreślą te efektowne elementy wystroju.

Oświetlenie przedpokoju: lampy sufitowe

Wybierając lampy sufitowe do przedpokoju, należy zwrócić uwagę na kształt przedpokoju. Ważna będzie długość lamp. Za długie będą przeszkadzać, a zbyt krótkie źle oświetlą przedpokój. Efektowne i praktyczne oświetlenie przedpokoju to nieduże lampy sufitowe lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Warto pamiętać o tym, że bardzo długi przedpokój wymaga zaplanowania co najmniej dwóch, a nawet trzech lamp sufitowych.

Warto wiedzieć: czasem przedpokój wymaga także dodatkowego źródła światła o małym natężeniu, świecącego do późna (np. gdy rodzice oglądają telewizję, a dziecko musi przejść do łazienki, nie zapalając mocnego światła). Przydadzą się wtedy małe lampki do przedpokoju.

..  Co na ściany w przedpokoju? Znamy dobre odpowiedzi >>>

Jak oświetlić mały przedpokój?

Gdy masz wyjątkowo ciasny i mały przedpokój, oprócz oświetlenia ogólnego (lampy sufitowe), warto zdecydować się też na oświetlenie przedpokoju niszowe. Dobrym wyjściem są również oprawy montowane bezpośrednio w ścianie. Nie zajmują cennego miejsca, a zainstalowane w rogu przedpokoju (najlepiej nisko przy podłodze) dodatkowo powiększają go optycznie i wprowadzają magiczną atmosferę. Trikiem powiększającym optycznie przestrzeń przedpokoju jest również zamontowanie dużego lustra. Im większa tafla, tym lepiej.

Oświetlenie przedpokoju: triki świetlne, by poprawić proporcje pomieszczenia

1. Odpowiednio rozmieszczone lampy mogą oświetlać ważne dla funkcji miejsca, takie jak wejścia do pomieszczeń, poprawić proporcje wnętrza lub odgrywać rolę tylko ozdobną. Za pomocą światła wąskiemu i długiemu korytarzowi można nadać rytm, dzieląc go na odcinki. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w powtarzalnych odległościach na suficie lub ścianach.

2. Alternatywą jest przekucie wad takiego przedpokoju w zaletę i podkreślenie jego kształtu odpowiednio dobraną lampą, na przykład długą lampą podsufitową. Długość przedpokoju nie tylko przestanie przeszkadzać – może nawet okazać się atrakcyjna!

3. Dobrze oświetlone wnętrze przedpokoju wyda ci się wyższe, gdy skierujesz światło punktowe (z kinkietów lub reflektorów) na sufit. Jeśli twojego przedpokoju dotyczy odwrotny problem, za wysokie wnętrze można obniżyć, kierując światło z lamp na podłogę.

..  Podłoga w przedpokoju – jaka będzie najlepsza? >>>

..  Piękne i praktyczne akcesoria do przedpokoju – pomagamy wybrać najlepsze! >>>

Oświetlenie korytarza – gotowe pomysły

W niszy: gdy wnętrze jest wyjątkowo ciasne, zgubisz klaustrofobiczne wrażenie, stosując oprócz oświetlenia ogólnego (lampy sufitowej) światło dodatkowe, np. w niszach zrobionych w ściankach z płyt g-k. To przy okazji świetna dekoracja. Jako źródła światła wykorzystaj LED-y. Nie nagrzewają się i są energooszczędne.

Oświetlenie przedpokoju plus lustro: tym lepszy trik powiększający przestrzeń, im większa tafla, zwłaszcza taka sięgająca podłogi. Nie zawsze jednak potrzebne są tak radykalne zabiegi. Sprawdzi się też mniejsze lustro, które przy okazji trochę doświetli przedpokój.

Nad podłogą: oprawy montowane w ścianie nie zajmują miejsca, a poza swoją zasadniczą funkcją budują także nastrój. Zainstalowane w rogu przedpokoju (nisko przy podłodze) dodatkowo go powiększą optycznie. Efekt wzmocni połyskująca posadzka.

Oświetlenie przedpokoju z motywem kół: zamiast wiszących lamp, które zajmują miejsce, można zastosować kinkiety, plafoniery albo… zrobić coś samodzielnie! Wytnij okrągłe otwory w podwieszanym suficie i zamontuj w nich taśmy LED-owe dające kolorowe światło.

Jak w witrynie: wnękę powstałą po zamurowaniu otworu drzwiowego warto wykorzystać na zamontowanie w niej wieszaka na palta, bo tu nie ograniczy przestrzeni. Podświetl ją kinkietami zamontowanymi po jej bokach. Będzie efektownie.

Przedpokój piękny i praktyczny: GALERIE ZDJĘĆ

Jak wybrać oświetlenie do domu?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE