Mały przedpokój: tapety, kolory, podłogi do przedpokoju i pomysły, jak go optycznie powiększyć

2017-11-08 17:09

Mały przedpokój jest wymagający i trudny w aranżacji. Jakie są najlpesze kolory, tapety, meble do małego przedpokoju? Powinien w nim panować porządek, a kolory i meble muszą optycznie powiększać małe wnętrze. Tapety do przedpokoju to jeden z przykładów na sprytne "oszukanie" wzroku. Jakie są jeszcze inne? Przeczytaj w naszym poradniku.

Przedpokój w projektach domów i mieszkań jest zazwyczaj mały. Wydaje się, że to pomieszczenie przejściowe, które nie wymaga zbyt wielu mebli i pomysłów. To złudne wrażenie - przedpokój, zazwyczaj pomijany, w praktyce odgrywa ważną rolę w mieszkaniu. Radzimy, jak dobrze zorganizować mały przedpokój, dobrać dekoracje, meble i kolory.  Powiększamy mały przedpokój - poznaj sposoby na to, by - nie przestawiając wcale ścian - mały przedpokój powiększyć. Będzie wtedy robił wrażenie! Dobre triki! GALERIA ZDJĘĆ - inspiracje na mały przedpokój.

Mały przedpokój kolory: pomysł na ściany

Powiększamy mały przedpokój. Jednym ze sprawdzonych sposobów na optyczne powiększenie małego przedpokoju jest kolor - jasny lub po prostu biały. W ciasnym i ciemnym przedpokoju, oczywiście, lepszy będzie kolor biały, bo powiększy przestrzeń i dodatkowo ją rozjaśni. Dlatego do małego przedpkoju polecane są białe ściany i sufit, posadzka z jasnych płytek, wykładziny elastycznej lub desek i kilka dodatków w kolorze drewna lub tez zdecydowanym, np. czerwonym, żółtym, niebieskim. To naprawdę niewiele, a przedpokój zdecydowanie wyda się większy.

Na powiększenie bardzo wąskiego przedpokoju, w którym trudno wiele zmieścić, też jest sposób. To fototapeta na ścianie. Z rozległym pejzażem, widokiem miasta nie ma sobie równych w powiększaniu przedpokoju.

Dekoracja małego przedpokoju powinna być skromna, ale wyrazista. Wystarczy jedna lub kilka konkretnych ozdób - koniecznie w jednym stylu i kolorze. Przedpokój  to doskonałe miejsce na mocne w wyrazie i kolorystyce akcenty.

Tapety do przedpokoju: sposób na ściany w małym przedpokoju

W małym przedpokoju ściany powinny być jasne - to optycznie powiększy pomieszczenie. Bardzo ciekawie wyglądają na ścianach tapety do przedpokoju, zwłaszcza ze wzorami pasów. Właściwie dobrane dodadza małemu wnętrze głębi i przestronności. Ściany w przedpokoju są niestety narażone na zabrudzenia i uszkodzenia spowodowane ocieraniem, dlatego podczas malowania należy użyć materiałów o wysokiej odporności na czyszczenie.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Mały przedpokój: jakie podłogi?

W aranżacji podłogi masz naprawdę duży wybór materiałów: drewno, płytki PVC, płytki ceramiczne, gresowe, kamienne, ostatnio modne posadzki żywiczne. Wciąż najpopularniejsze są płytki i panele, gdyż są dość praktyczne i efektowne. W małym przedpokoju podłoga powinna kolorystycznie pasować do ścian i innych dodatków. Ważne, aby wybrany materiał podłogowy był jasny - wtedy jaśniejsze będzie całe wnętrze.

Zobacz też: Podłogi drewniane czy panele podłogowe - co wybrać? >>>

Kolejnym sposobem na powiększenie małego przedpokoju jest aranżacyjne scalenie podłogi w mieszkaniu. Co to znaczy? Jeśli w przedpokoju położymy takie same płytki gresowe czy parkiet, jakie są w salonie – świetnie, gdy widać salon już od wejścia do domu – podłoga się wizualnie „rozciągnie”, tym samym powiększając przedpokój. Prostszy i szybszy do zrealizowania pomysł to długi dywan (chodnik) na podłodze w przedpokoju, np. z rytmicznie powtarzającym się mocnym wzorem.

Jak powiększyć optycznie mały przedpokój?

W każym przedpokoju, nie tylko małym, powinno znaleźć się lustro, i to jak największe. W pomieszczeniu podłużnym warto powiesić lustro na wprost drzwi, dobierając do niego odpowiednie oświetlenie, które jest bardzo ważne, bo w przedpokoju zazwyczaj nie ma okna. Jeśli zależy nam na powiększeniu i rozjaśnieniu małego przedpokoju, wykorzystajmy lustro. Powieśmy je tak, by odbijało ładny fragment przedpokoju, ale nie powielało np. sterty ubrań na wieszaku, bo tylko wzmocni wrażenie bałaganu i zacieśnienia. Dobrze, gdy w przedpokoju lustro odbija światło z okna jednego z sąsiadujących z nim pokoi, wtedy znakomicie doświetla ciemne kąty i powiększa przestrzeń. Wymieniajac pełne drzwi wewnętrzne na szklane bądź przeszklone, również doświetlimy i powiększymy mały przedpokój. Światła punktowe (reflektorki) wzdłuż jednej ze ścian przedpokoju albo na osi sufitu pomogą nam także powiększyć przestrzeń, a przy okazji stworzą ładny nastrój.

Mały przedpokój: dobra aranżacja

Aranżacja przedpokoju - poznaj sprawdzone rozwiązania. W małym przedpokoju wszystko, co zbędne, powinniśmy usunąć. Niepotrzebne są ozdoby, kosze, pudełka - to wszystko pomniejsza wnętrze. Kolejnym elementem powiększającym optycznie małe pomieszczenie będzie lustrzana szafa wnękowa. Dzięki niej nie będziemy zmuszeni montować dodatkowego lustra. Pamiętajmy, że do małego przedpokoju warto wybierać wąskie szafki na buty. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca. Na szczęście wybór takich szafek jest dość spory. Aranżując przedpokój, wybierzmy meble z wieszakami, które będą przylegały do ściany.

Zainteresuje Cię też: Praktyczne akcesoria do przedpokoju - co powinno się znaleźć w wyposażeniu? >>>

Pomysłowy wieszak na klucze: wideo

W kolejnym wideo z cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić wieszak na klucze, który będzie nie tylko praktyczny, ale i ozdobi przedpokój. Na pewno każdy z nas przeżył poranne poszukiwanie kluczy. Wszystkie potrzebne rzeczy w chwili, gdy musimy szybko wyjść z domu. Dlatego warto jest mieć miejsce, gdzie zawsze wszystkie klucze można odwiesić, odłożyć - i nie stresować się szukaniem ich w pośpiechu. Wieszak na klucze może być miłą dekoracją przedpokoju. Pokażemy Ci, jak samodzielnie wykonać wieszak, wykorzystując do tego drewnianą deskę do krojenia, magnesy i farby. Zrób to sam: robimy wieszak na klucze.

Jak urządzić mały przedpokój: dobre rady!

  • Urządzając mały przedpokój eliminuj to, co zbędne. Pozostające na widoku drobiazgi pochowaj w szafie lub w garderobie. Wybierz do małego przedpokoju szafę jak najmniej rzucajacą się w oczy, np. zlewającą się z kolorem ściany, wkomponowaną we wnękę. Decydując się też na przesuwne fronty, oszczędzisz sporo przestrzeni.
  • Aranżacja przedpokoju powinna mieć też dekoracje, a więc znajdź miejsce na ciekawy detal. Wybierz taki, który nada charakter tej części mieszkania, np.: stolik-konsolę, siedzisko lub dekorację ścienną. Gdy zaplanujesz w małym przedpokoju wieszak, traktuj go jako element ozdobny używany przez gości, a nie obciążany stertami ubrań domowników.
  • Urządzając mały przedpokój postaw na jasną paletę barw ścian i mebli. Postaraj się, by odcień posadzki harmonijnie łączył się z kolorem podłogi w pozostałej części mieszkania. W małym przedpokoju powieś przynajmniej jedno duże lustro – wprowadzi do wnętrza „powietrze”, podwoi przestrzeń. Rozważ powieszenie płytkiej lustrzanej szafki, nadającej się np. do przechowywania kluczy.

Jak urządzić mały przedpokój? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Mały przedpokój wymaga dużej dyscypliny aranżacyjnej. Poszukaj gotowych pomysłów w naszych galeriach zdjęć.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021