Chodnik do przedpokoju. Wybieramy praktyczne i ładne chodniki

2022-06-28 12:04

Chodnik do przedpokoju pełni wiele funkcji. Ożywia pomieszczenie, które jest naprawdę trudne w aranżacji, oraz dodaje mu przytulności. Pamiętajmy, że podłoga w przedpokoju jest mocno eksploatowana. Chodzimy tu w butach, często przynosząc wodę i piasek. Chodniki do przedpokoju pomogą więc chronić zwłaszcza drewniane panele lub parkiet. Równie ważną funkcją będzie antypoślizgowość. Skoro więc chodniki to rzecz praktyczna, jak wybrać najlepszy, który spełni wiele zadań naraz?

Spis treści

  1. Nowoczesne chodniki do przedpokoju – czy to konieczny dodatek?
  2. Chodnik do przedpokoju na metry – jaki wybrać rozmiar?
  3. Jakie są najpopularniejsze chodniki do przedpokoju?
  4. Chodniki do przedpokoju z metra – które najłatwiej znaleźć w sklepie?
  5. Jak dobrać kolor i wzór chodnika do wnętrza?

Nowoczesne chodniki do przedpokoju – czy to konieczny dodatek?

Przedpokój to pomieszczenie, które bardzo często dekorujemy na samym końcu. Warto jednak zmienić takie nastawienie, bo przecież właśnie przedpokój robi „pierwsze wrażenie” na gościach, a nas wita każdego dnia. Chodnik w przedpokoju to bardzo prosty i szybki sposób na odmianę charakteru wnętrza. Zastanówmy się jednak najpierw, czy na pewno będzie potrzebny? Jeżeli w przedpokoju postawiliście na bardzo ozdobną podłogę (na przykład kolorowe kafelki lub kamień), szkoda ją zasłaniać, zwłaszcza jeżeli będzie odporna na wodę i uszkodzenia. Gdy jednak pomieszczenie jest ciemne, a podłoga drewniana lub w jednolitym kolorze, chodnik będzie świetnym pomysłem.

..  Jak wybrać dobrą wycieraczkę do przedpokoju? >>>

Chodnik do przedpokoju na metry – jaki wybrać rozmiar?

W sklepach z artykułami do wystroju wnętrz znajdziemy gotowe chodniki lub chodniki do przedpokoju na metry. Ta druga opcja pozwoli wybrać odpowiednią długość, jeżeli przedpokój ma formę korytarza. Najlepiej, aby chodnik nie zakrywał całkowicie podłogi, ale równocześnie nie był za mały. Powinien stanowić ozdobę, lecz nie przytłaczać wnętrza. Zaleca się, by odległość każdej krawędzi dywanu od ściany wynosiła co najmniej 90 cm.

Jakie są najpopularniejsze chodniki do przedpokoju?

Opcji jest naprawdę sporo! Wybierając chodnik do przedpokoju, warto uwzględnić rodzaj podłogi, liczbę domowników (a więc stopień eksploatacji) oraz to, czy... będzie nam się chciało często prać lub czyścić materiał.

Chodniki do przedpokoju podgumowane – to najczęściej chodniki dywanowe do przedpokoju, idealne zwłaszcza dla długich korytarzy. Zagwarantują nie tylko bezpieczniejsze poruszanie się, lecz także doskonałą przyczepność do podłoża. Chodnik nie będzie się podwijał, przez co unikniemy ryzyka potknięcia się. Chodnik antypoślizgowy do przedpokoju będzie dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych.

Chodniki wełniane do przedpokoju – niezmiennie popularne, od wielu lat goszczą w polskich domach. Wełna to wdzięczny i trwały materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Kusi również wiele wzorów i kolorów – ilość kombinacji jest nieograniczona! Oczywiście chodniki wełniane mogą również mieć antypoślizgowe podłoże. Do przedpokoju wybierajmy wąskie dywany o krótkim włosiu. Zdecydowanie odradzamy dywany typy shaggy!

Chodniki sznurkowe do przedpokoju – mają nieco bardziej szorstką powierzchnię niż chodniki wełniane. Dobrze trzymają się podłoża, można je prać, a ponieważ sznurkowy splot jest bardzo wytrzymały, posłużą przez długi czas. Chodniki mogą mieć różne faktury i rodzaje splotów. Różnią się od siebie grubością i przyczepnością do podłoża. Dzięki szorstkiej strukturze taki chodnik wspomoże również „pracę” wycieraczki. Może też ją całkowicie zastąpić.

..  Konsola do przedpokoju – praktyczna dekoracja >>>

Chodniki do przedpokoju z metra – które najłatwiej znaleźć w sklepie?

Zarówno chodniki wełniane, jak i sznurowane bez problemu kupimy na metry. Dotyczy to też chodników i dywanów z wytrzymałych tworzyw sztucznych, takich jak poliester czy polipropylen. Pozostaje więc tylko jedno – zastanowić się nad wzorem i nad tym, czy w ogóle mocny dekor będzie potrzebny oraz wpasuje się w wystrój przedpokoju.

Jak dobrać kolor i wzór chodnika do wnętrza?

Chodniki do przedpokoju z metra mogą mieć dowolny kolor i wzór. Przykładowo, we wnętrzach skandynawskich świetnie sprawdzają się paski. Jeżeli przedpokój jest wąski i ciasny, pasy dodadzą wnętrzu lekkości i optycznie poszerzą pomieszczenie, gdy będą się układać prostopadle do dłuższej ściany.

A co z kolorem? Ostatnio największym powodzeniem cieszą się wspomniane wcześniej chodniki skandynawskie, utrzymane w odcieniach szarości i bieli. Niemniej biały kolor nie najlepiej się odnajdzie w mocno eksploatowanym przedpokoju (chodnik wymagałby częstego czyszczenia). Lepiej więc wybrać kremy, chłodne pastele albo delikatny beż. Jeżeli jednak zależy nam na mocnym akcencie dekoracyjnym, można nieco zaszaleć i wybierać nieoczywiste zestawienia kolorystyczne, które mogą komponować się na przykład z grafikami na ścianach.

Chodnik do przedpokoju nie jest staromodnym, ale ponadczasowym rozwiązaniem. Oprócz swoich wielu zalet pozwoli również ocieplić podłogę pod stopami, zwłaszcza jeżeli przedpokój znajduje się na parterze.