Wycieraczki do przedpokoju: jakie wybrać? Porady i inspiracje

2017-11-29 18:09

Wycieraczki do przedpokoju pozwalają zadbać o porządek w pomieszczeniu: zbierają zabrudzenia i wchłaniają wilgoć. Ale funkcje praktyczne zawsze mogą iść w parze z dekoracyjnymi. Jak wybrać wycieraczkę do przedpokoju? Należy zwracać uwagę na materiał, antypoślizgowość i oczywiście design.

Spis treści

  1. Wycieraczki do przedpokoju: co jest ważne?
  2. Wycieraczki do przedpokoju: materiały
  3. Wycieraczki do przedpokoju w różnych stylach
  4. Jak urządzić przedpokój? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

W każdym mieszkaniu najlepiej mieć dwie wycieraczki. Jedna powinna się znaleźć przed drzwiami wejściowymi, a druga – w przedpokoju. Pierwsza z wycieraczek ma za zadanie zebrać jak najwięcej wilgoci oraz zabrudzeń. W jej przypadku walory praktyczne, zwłaszcza w bloku czy kamienicy, są o wiele istotniejsze od dekoracyjnych, tym bardziej że nie mamy wpływu na wystrój korytarza czy klatki schodowej. Z kolei wycieraczka przed domem wolnostojącym powinna być spójnia skomponowana z aranżacją strefy wejścia. A co z wycieraczką do przedpokoju? Przeczytaj, jaka sprawdzi się najlepiej.

Wycieraczki do przedpokoju: co jest ważne?

Wybierając wycieraczkę do przedpokoju, należy zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty praktyczne:

Szorstkość: im bardziej szorstka struktura, tym lepiej wycieraczka zbiera zabrudzenia, kurz i pyły. To bardzo istotny aspekt w aranżacji przedpokoju, ponieważ takie zabrudzenia mogą porysować płytki czy panele podłogowe.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Chłonność: część wilgoci zbiera wycieraczka przed drzwiami, ale nigdy nie zrobi tego w stu procentach. Dlatego wycieraczka w przedpokoju powinna wyróżniać się dobrą chłonnością. Nie ma też obaw, że wilgoć z materiału, który ją wchłonie, przedostanie się na podłogę. Zwykle wycieraczki do przedpokoju wykonywane są na gumowym podkładzie, który jest przy okazji barierą dla wilgoci.

Antypoślizgowość: ważne, by wycieraczka nie „wędrowała” po pomieszczeniu, dlatego powinna mieć podkład z gumy antypoślizgowej. To materiał dobrze przyczepny i miękki, tak więc nie ma obaw o porysowanie posadzki.

Wycieraczki do przedpokoju: materiały

Materiałów i wzorów wycieraczek jest tak dużo, że oferta rynkowa przyprawia o zawrót głowy. Jednak jeśli chodzi o materiały na wycieraczki do domu, warto zwrócić uwagę co najmniej na trzy:

Wycieraczki do przedpokoju z włókna kokosowego: jest to materiał naturalny i solidny. Ponadto wyróżnia się świetną chłonnością. Ponieważ wyróżnia się szorstką strukturą, świetnie zbiera zabrudzenia i kurz z obuwia. Wycieraczki do domu z włókna kokosowego cieszą się dużą popularnością. Bardzo łatwo je znaleźć nawet w hipermarketach. Uwaga tylko na imitacje naturalnego włókna! Zawsze uważnie sprawdzajmy informacje o materiale.

Zobacz też: Jak wybrać szafkę na buty do przedpokoju? >>>

Wycieraczki do przedpokoju bawełniane: naturalne włókno bawełniane słynie ze swojej dobrej chłonności. Ponadto nie elektryzuje się, dlatego nie ma ryzyka, że kurz będzie się unosił w powietrzu. Ważną zaletą wycieraczki bawełnianej jest też to, że można ją bez problemu uprać w pralce. Wycieraczki do przedpokoju bawełniane wykonywane są z czystej bawełny albo z domieszką włókien syntetycznych (poliester, polipropylen). Ważne, by taka wycieraczka była wykonana na podkładzie z gumy antypoślizgowej.

Wycieraczki do przedpokoju gumowe: cieszą się dużą popularnością, ponieważ są tanie i często produkowane z materiałów z recyklingu (np. starych opon). Urzekają soczystymi kolorami oraz nowoczesnym wzornictwem. Niestety ustępują włóknom bawełnianym i kokosowym w jednym ważnym aspekcie: nie wchłaniają wilgoci.

Wycieraczki z napisami

Autor: Materiały prasowe firm

Wycieraczki z napisami

Wycieraczki z napisami

W przedpokoju, czyli wizytówce domu, mile widziane są napisy powitalne dla gości. Idealna do ich ekspozycji jest wycieraczka do przedpokoju. „Welcome” albo bardziej swojskie „Dzień dobry” wprawi gości w dobry humor. Inna opcja to śmieszne napisy typu „Nie patrz na mnie z góry”, „A gdzie masz wino?”, „Nikogo nie ma w domu” czy „Gość w dom, zdejmij buty”. Wycieraczki do domu dostępne są również w nietypowych kształtach, na przykład... wąsów.

Wycieraczki do przedpokoju w różnych stylach

Materiały i funkcjonalność to jedno – wycieraczka do przedpokoju powinna też pasować do pozostałych elementów wystroju. Do mieszkania w stylu skandynawskim polecamy wycieraczkę z włókien naturalnych i w jasnym kolorze (kremową, szarą, beżową). Mile widziany jest dekor geometryczny: paski, kratka, wzór zigzag. Jeśli chodzi o wycieraczki do przedpokoju w stylu nowoczesnym, warto postawić albo na soczyste kolory, albo na minimalistyczną szarość czy czerń.

Zainteresuje Cię też: Wystrój przedpokoju - 15 pomysłów z galerią zdjęć >>>

Barwne, wzorzyste wycieraczki do przedpokoju pasują do mieszkań, w których wystrój inspirowany jest stylem boho, etno albo orientalnym. Z kolei wycieraczki do przedpokoju w stylu prowansalskim i klasycznym powinny wyróżniać się ciepłą, pastelową kolorystyką – najlepiej z motywami kwiatowymi i roślinnymi.

Jak urządzić przedpokój? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Wystrój przedpokoju to duże wyzwanie aranżacyjne, ponieważ często jest to małe albo bardzo wąskie pomieszczenie. Spieszymy z gotowymi pomysłami, jak urządzić przedpokój.