Wycieraczki do przedpokoju: jakie wybrać? Porady i inspiracje

2017-11-29 18:09

Wycieraczki do przedpokoju pozwalają zadbać o porządek w pomieszczeniu: zbierają zabrudzenia i wchłaniają wilgoć. Ale funkcje praktyczne zawsze mogą iść w parze z dekoracyjnymi. Jak wybrać wycieraczkę do przedpokoju? Należy zwracać uwagę na materiał, antypoślizgowość i oczywiście design.

Spis treści

  1. Wycieraczki do przedpokoju: co jest ważne?
  2. Wycieraczki do przedpokoju: materiały
  3. Wycieraczki do przedpokoju w różnych stylach
  4. Jak urządzić przedpokój? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

W każdym mieszkaniu najlepiej mieć dwie wycieraczki. Jedna powinna się znaleźć przed drzwiami wejściowymi, a druga – w przedpokoju. Pierwsza z wycieraczek ma za zadanie zebrać jak najwięcej wilgoci oraz zabrudzeń. W jej przypadku walory praktyczne, zwłaszcza w bloku czy kamienicy, są o wiele istotniejsze od dekoracyjnych, tym bardziej że nie mamy wpływu na wystrój korytarza czy klatki schodowej. Z kolei wycieraczka przed domem wolnostojącym powinna być spójnia skomponowana z aranżacją strefy wejścia. A co z wycieraczką do przedpokoju? Przeczytaj, jaka sprawdzi się najlepiej.

Wycieraczki do przedpokoju: co jest ważne?

Wybierając wycieraczkę do przedpokoju, należy zwrócić uwagę na trzy ważne aspekty praktyczne:

Szorstkość: im bardziej szorstka struktura, tym lepiej wycieraczka zbiera zabrudzenia, kurz i pyły. To bardzo istotny aspekt w aranżacji przedpokoju, ponieważ takie zabrudzenia mogą porysować płytki czy panele podłogowe.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Chłonność: część wilgoci zbiera wycieraczka przed drzwiami, ale nigdy nie zrobi tego w stu procentach. Dlatego wycieraczka w przedpokoju powinna wyróżniać się dobrą chłonnością. Nie ma też obaw, że wilgoć z materiału, który ją wchłonie, przedostanie się na podłogę. Zwykle wycieraczki do przedpokoju wykonywane są na gumowym podkładzie, który jest przy okazji barierą dla wilgoci.

Antypoślizgowość: ważne, by wycieraczka nie „wędrowała” po pomieszczeniu, dlatego powinna mieć podkład z gumy antypoślizgowej. To materiał dobrze przyczepny i miękki, tak więc nie ma obaw o porysowanie posadzki.

Wycieraczki do przedpokoju: materiały

Materiałów i wzorów wycieraczek jest tak dużo, że oferta rynkowa przyprawia o zawrót głowy. Jednak jeśli chodzi o materiały na wycieraczki do domu, warto zwrócić uwagę co najmniej na trzy:

Wycieraczki do przedpokoju z włókna kokosowego: jest to materiał naturalny i solidny. Ponadto wyróżnia się świetną chłonnością. Ponieważ wyróżnia się szorstką strukturą, świetnie zbiera zabrudzenia i kurz z obuwia. Wycieraczki do domu z włókna kokosowego cieszą się dużą popularnością. Bardzo łatwo je znaleźć nawet w hipermarketach. Uwaga tylko na imitacje naturalnego włókna! Zawsze uważnie sprawdzajmy informacje o materiale.

Zobacz też: Jak wybrać szafkę na buty do przedpokoju? >>>

Wycieraczki do przedpokoju bawełniane: naturalne włókno bawełniane słynie ze swojej dobrej chłonności. Ponadto nie elektryzuje się, dlatego nie ma ryzyka, że kurz będzie się unosił w powietrzu. Ważną zaletą wycieraczki bawełnianej jest też to, że można ją bez problemu uprać w pralce. Wycieraczki do przedpokoju bawełniane wykonywane są z czystej bawełny albo z domieszką włókien syntetycznych (poliester, polipropylen). Ważne, by taka wycieraczka była wykonana na podkładzie z gumy antypoślizgowej.

Wycieraczki do przedpokoju gumowe: cieszą się dużą popularnością, ponieważ są tanie i często produkowane z materiałów z recyklingu (np. starych opon). Urzekają soczystymi kolorami oraz nowoczesnym wzornictwem. Niestety ustępują włóknom bawełnianym i kokosowym w jednym ważnym aspekcie: nie wchłaniają wilgoci.

Wycieraczki z napisami

Autor: Materiały prasowe firm

Wycieraczki z napisami

Wycieraczki z napisami

W przedpokoju, czyli wizytówce domu, mile widziane są napisy powitalne dla gości. Idealna do ich ekspozycji jest wycieraczka do przedpokoju. „Welcome” albo bardziej swojskie „Dzień dobry” wprawi gości w dobry humor. Inna opcja to śmieszne napisy typu „Nie patrz na mnie z góry”, „A gdzie masz wino?”, „Nikogo nie ma w domu” czy „Gość w dom, zdejmij buty”. Wycieraczki do domu dostępne są również w nietypowych kształtach, na przykład... wąsów.

Wycieraczki do przedpokoju w różnych stylach

Materiały i funkcjonalność to jedno – wycieraczka do przedpokoju powinna też pasować do pozostałych elementów wystroju. Do mieszkania w stylu skandynawskim polecamy wycieraczkę z włókien naturalnych i w jasnym kolorze (kremową, szarą, beżową). Mile widziany jest dekor geometryczny: paski, kratka, wzór zigzag. Jeśli chodzi o wycieraczki do przedpokoju w stylu nowoczesnym, warto postawić albo na soczyste kolory, albo na minimalistyczną szarość czy czerń.

Zainteresuje Cię też: Wystrój przedpokoju - 15 pomysłów z galerią zdjęć >>>

Barwne, wzorzyste wycieraczki do przedpokoju pasują do mieszkań, w których wystrój inspirowany jest stylem boho, etno albo orientalnym. Z kolei wycieraczki do przedpokoju w stylu prowansalskim i klasycznym powinny wyróżniać się ciepłą, pastelową kolorystyką – najlepiej z motywami kwiatowymi i roślinnymi.

Jak urządzić przedpokój? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Wystrój przedpokoju to duże wyzwanie aranżacyjne, ponieważ często jest to małe albo bardzo wąskie pomieszczenie. Spieszymy z gotowymi pomysłami, jak urządzić przedpokój.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE