Sprytne sposoby na przechowywanie butów. Gdzie przechowywać buty w małym mieszkaniu?

2024-04-08 21:09

Masz mały i ciasny przedpokój i ciągle jest w nim bałagan? Ale nawet w małym przedpokoju trzeba znaleźć miejsce na buty – na te, w których chodzisz i na te „po sezonie”. Gdzie trzymać buty w przedpokoju? Jak przechowywać dużą ilość butów? Odpowiedzi jest kilka, zobacz, jakie mamy pomysły na przechowywanie butów bez bałaganu.

Spis treści

 1. Regał ze skrzynek drewnianych
 2. Mini garderoba do przedpokoju
 3. Jak dobrze dbać o buty?
 4. Nowoczesna zabudowa do przedpokoju
 5. Meble do przedpokoju w stylu loftowym
 6. Wieszak z siedziskiem do przedpokoju
 7. Jak przechowywać buty?
 8. Organizer na buty
 9. Wąska szafka na buty
 10. Rozwiązania na buty w szafie
 11. Półka na buty
 12. Schowek pod schodami
 13. Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Praktyczne ściany i podłogi, pomysły na mały przedpokój w bloku

Kolekcja butów stojąca przy drzwiach wejściowych czy ciągnąca się wzdłuż ściany w holu nie jest estetyczna ani praktyczna. Nawet te „właśnie zdjęte po przyjściu do domu” schowaj. Wystarczy wsunąć je pod ławeczkę czy zamknąć w szafce na obuwie aktualnie noszone.

Czekające na swój sezon buty zabezpiecz i ulokuj w szafkach i schowkach. Jeśli nie masz odpowiednich organizerów, lepiej przechowuj pary w pudełkach – wtedy się nie zdefasonują, jak w przypadku butów zwalonych jedne na drugie. Pudła ustawiaj piętrowo i opisz na nich zawartość, a łatwo znajdziesz potrzebną ci parę.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najmodniejsze szafki na buty. Jak ukryć buty w przedpokoju?

Jeśli drażni cię widok butów, możesz półki przysłonić miniroletami własnej roboty albo zasłonką z pasującej do wystroju tkaniny.

Regał ze skrzynek drewnianych

Regalik ze skrzynek czy palet to przykład kreatywności i myślenia proekologicznego. Aby taki regał był stabilny, skręć skrzynki ze sobą. Buty ustawiaj na podkładkach gumowych (mogą to być przycięte na wymiar kawałki linoleum).

Przedpokój
Autor: Marcin Czechowicz

Mini garderoba do przedpokoju

Garderoba do przedpokoju niezależnie od stylu jest praktyczna – tę wyróżniają piętrowe półki na buty z miejscami na pojedyncze pary (można by je przysłonić ażurowymi drzwiczkami albo jedną miniroletą). Miękkie siedzisko to dodatkowy atut.

Jak dobrze dbać o buty?

Będą dłużej ci służyły i zachowają pierwotną formę, jeżeli dobrze o nie zadbasz:

 • Nie noś tej samej pary dzień po dniu – przerwy są potrzebne, by dobrze wyschły i się przewietrzyły.
 • Stosuj prawidła – dzięki nim buty długo będą trzymały fason (znikną załamania i odkształcenia, np. „halluksowe”).
 • Regularnie czyść obuwie i je konserwuj. Skórzane buty po oczyszczeniu natłuść specjalnym woskiem do obuwia, najlepiej na bazie składników naturalnych. Odczekaj, aż buty go wchłoną, wypoleruj je i dopiero schowaj. Skóra będzie zaimpregnowana i pozostanie elastyczna.
 • Po sezonie buty wysusz i oczyść, skórzane zaimpregnuj specjalnymi preparatami.

Nowoczesna zabudowa do przedpokoju

Sprawdzi się zawsze, bo można w niej przechowywać zarówno obuwie aktualnie noszone, jak i to czekające na sezon. Dobrze, gdy szafy i szafki (te na ubrania także) mają otwory wentylacyjne. Jeśli o nich zapomniano, raz, dwa razy w tygodniu pozostaw mebel otwarty na kilka godzin, gdy np. wychodzisz do pracy.

Meble do przedpokoju w stylu loftowym

Metalowe półki z ociekaczami to idealne rozwiązanie do małego przedpokoju, są wizualnie lekkie dzięki ażurom. W pudełkach możesz trzymać buty „na urlopie” albo szczotki i pasty.

Wieszak z siedziskiem do przedpokoju

Wieszak połączony z wnęką na buty, które zsuwamy po wejściu do domu, to patent wart polecenia – obuwie jest mniej widoczne, nie potkniesz się o nie, przechodząc, i jest na czym przysiąść podczas jego wkładania.

Przedpokój
Autor: Bernard Białorucki

Jak przechowywać buty?

Botki i kozaki nie powinny po zdjęciu stać z załamaną cholewką, bo szybko stracą ładny wygląd. Zapinaj w nich suwak i… wieszaj! Jeśli nie masz specjalnego wieszaka, zrób go z dwóch spinaczy do bielizny („łapki” podklej filcem, by nie zostawiły śladów na skórze) i sznurka. Po sezonie włóż w nie prawidła do kozaków i zawieś albo ułóż na boku.

Organizer na buty

To sposób na ład wśród butów. Wiszący tekstylny organizer będzie idealny szczególnie dla tych miękkich i lekkich. Stojący jest praktyczny, można go przestawiać i myć. Organizer do butów może stać w przedpokoju, ale można go też włożyć do szafy.

Wąska szafka na buty

Wąskie szafki specjalnie zaprojektowane na buty (IKEA) świetnie się sprawdzą nawet na małym metrażu. Z reguły półki mieszczą buty w jednym rzędzie albo, tak jak tym przypadku, w dwóch. Robiąc podobną szafkę na zamówienie, przy ustalaniu wysokości półek kieruj się rozmiarem butów domowników.

Wąska szafka na buty
Autor: serwis prasowy marki Górna Półka

Rozwiązania na buty w szafie

Projektując garderobę jako szafę ścienną albo osobne pomieszczenie, warto zawczasu przemyśleć kwestię obuwia. Otwarty regał na pary potrzebne na bieżąco i półki na pudełka z butami „po sezonie” to sposób wart polecenia. Pamiętaj o tym, że pudełka powinny mieć otwory, choćby twojej roboty, dla wentylacji.

Zaprojektuj wysoką półkę na buty z cholewkami tak, by kozaki na prawidłach mogły w niej stać. Może mieć też pręt (jak szafa na ubrania), na którym je zawiesisz za pomocą gotowych lub własnej roboty wieszaków do kozaków.

Półka na buty

Ażurowa półka może występować pojedynczo, ale – jeśli jest potrzeba – stworzysz z kilku regalik dowolnej wysokości. Specjalnie skonstruowane nóżki są także zaczepami zapewniającymi stabilność chałupniczej konstrukcji.

Półka na buty
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. półka na buty Grejig marki IKEA, 58x27x17 cm.

Pamiętaj, by buty nie stały blisko źródeł ciepła, nawet te mokre, bo zbyt szybkie schnięcie je zdefasonuje. Wilgotne wypchaj najpierw suchym chłonnym papierem.

Schowek pod schodami

Miejsce pod nimi jest wymarzone na małą szafkę czy wysuwające się cargo z półkami. Można jednak zaprojektować podstopnice, by wysuwały się jak szuflady np. właśnie na buty, które będą czekać „na swój” sezon.

Schody
Autor: Marcin Czechowicz

Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Praktyczne ściany i podłogi, pomysły na mały przedpokój w bloku

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?