Garderoba w domu. Jak urządzić garderobę w oddzielnym pomieszczeniu? Inspiracje

2023-11-08 17:25

Garderoba w domu czy mieszkaniu to niezwykle przydatne miejsce. Najlepiej gdy możemy przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie. Jak urządzić garderobę byśmy mieli z niej jak największy pożytek? Lepsza garderoba otwarta czy zamknięta?

Spis treści

 1. Do czego służy garderoba w domu?
 2. Gdzie powinna się znajdować garderoba?
 3. Jakie szerokie powinno być przejście w garderobie?
 4. Jak zaplanować półki w garderobie?
 5. Jaka powinna być głębokość szafy w garderobie?
 6. Czy w garderobie praktyczniejsze są półki czy wieszaki?
 7. Półki i szuflady w garderobie są przydatne
 8. Jaka garderoba jest lepsza otwarta czy taka w której ubrania są zamknięte?
 9. Garderoba na wymiar czy gotowa?

Do czego służy garderoba w domu?

Garderoba to pomieszczenie, w którym możemy przechowywać wszystkie nasze ubrania, buty, paski, bieliznę. To miejsce, o którym marzy każda kobieta. Królestwo ubrań i butów. Dziś kilka słów o tym jak urządzić garderobę w oddzielnym pomieszczeniu.

Gdzie powinna się znajdować garderoba?

Jeśli możemy sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie, którym urządzimy garderobę to wspaniale. Najlepiej, by takie pomieszczenie znajdowało się w niedalekiej odległości od sypialni czy łazienki. To wygodne by dało się przejść z tych pomieszczeń do miejsca, w którym się zwykle ubieramy.

Jeśli jednak nie mamy możliwości decydowania o tym, gdzie będzie nasza garderoba na etapie projektowania, to tak naprawę możemy ja urządzić wszędzie tam, gdzie znajdzie się choćby wolny kąt do jej zagospodarowania.

Urządzamy.pl: Domowe SPA w Łazience

Jakie szerokie powinno być przejście w garderobie?

Teoretycznie przejście w garderobie nie powinno być mniejsze niż 80 cm. To odległość pozwalający wygodnie przejść, sięgać do szaf, otwierać drzwi szafy czy półki.

Jak zaplanować półki w garderobie?

Urządzając garderobę powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 • Powinniśmy podzielić garderobę na miejsca do przechowywania odzieży wierzchniej, czyli kurtek i płaszczy.
 • Trzeba tez pamiętać, by zamontować drążki w szafach na wyższej i niższej wysokości, czyli przystosowane do wieszania krótkich bluzek, czy koszul i dłuższych np. sukni.

Jaka powinna być głębokość szafy w garderobie?

Szacuje się że minimalna głębokość szaf powinna wynieść 60 cm od ściany. Jeśli z jakichś powodów mamy mniej, można umieścić drążek prostopadle do ściany i wieszać ubrania poprzecznie.

Czy w garderobie praktyczniejsze są półki czy wieszaki?

Bardziej praktyczne są drążki w szafach, na których możemy powiesić bluzki, koszulki, sukienki, kurtki, płaszcze czy koszule. Wyprasowana odzież nie mnie się wówczas.

JAK UDEKOROWAĆ ŁÓŻKO W SYPIALNI? WAŻNE SĄ DODATKI

Półki i szuflady w garderobie są przydatne

W dobrze rozplanowanej garderobie jednak nie może zabraknąć też półek, w których możemy przechowywać np. torebki, czy pudła z różnymi bibelotami. Bardzo praktyczne w garderobie są szuflady. Modne są obecnie szuflady ze szklanymi frontami, przez które widać, co w danej szufladzie się znajduje.Można też zamówić specjalne wyściółki do szuflad na biżuterię, zegarki, krawaty etc. Nowoczesna garderoba powinna mieć oddzielną szafę/szafkę/półki na buty.

Jaka garderoba jest lepsza otwarta czy taka w której ubrania są zamknięte?

Modne i tańsze są garderoby otwarte, czyli wieszaki, czy półki nie są zamykane drzwiami czy zasuwane drzwiami przesuwnymi. Wchodząc do garderoby widzimy od razu wszystko w szafach i na półkach. Taki typ garderoby ma jednak jeden minus. Ubrania są narażone na to, że będzie na nich osiadał kurz.

Jeśli szafy i półki są zamknięte – ubrania nie będą się kurzyły.

W nowoczesnych garderobach stosuje się przeszklone fronty drzwi, a półki i szafy są podświetlane. Wtedy doskonale widać co gdzie leży czy wisi.

CZYTAJ TEŻ: MODNE DONICZKI: DESIGNERSKIE DONICE CZY KLASYCZNE BIAŁE

Garderoba na wymiar czy gotowa?

Jeśli mamy oddzielne pomieszczenie przeznaczone na garderobę, warto zainwestować w garderobę na wymiar. Mamy wówczas wpływ na wszystko co się tam znajdzie, możemy sami dopasować ilość półek, drążków na wieszaki, szuflad. To wygodniejsze i bardziej praktyczne, ale zwykle droższe rozwiązanie.

W garderobie możemy także ustawić gotowe szafy i regały. To rozwiązanie tańsze. Warto też sprawdzić oferty sieciówek, gdzie można kupić gotowe wyposażenie garderoby, modułowe szafy, wieszaki, szuflady.

W dobrze zaplanowanej garderobie powinna się zmieścić także deska do prasowania i żelazko. Powinniśmy też już na etapie remontu i urządzania pomieszczenia zadbać o odpowiednią wentylację w garderobie.

SZAFA CZY SZAFKA NA BUTY? CO WYBRAĆ. INSPIRACJE