Garderoba w domu. Jak urządzić garderobę w oddzielnym pomieszczeniu? Inspiracje

2023-11-08 17:25

Garderoba w domu czy mieszkaniu to niezwykle przydatne miejsce. Najlepiej gdy możemy przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie. Jak urządzić garderobę byśmy mieli z niej jak największy pożytek? Lepsza garderoba otwarta czy zamknięta?

Spis treści

 1. Do czego służy garderoba w domu?
 2. Gdzie powinna się znajdować garderoba?
 3. Jakie szerokie powinno być przejście w garderobie?
 4. Jak zaplanować półki w garderobie?
 5. Jaka powinna być głębokość szafy w garderobie?
 6. Czy w garderobie praktyczniejsze są półki czy wieszaki?
 7. Półki i szuflady w garderobie są przydatne
 8. Jaka garderoba jest lepsza otwarta czy taka w której ubrania są zamknięte?
 9. Garderoba na wymiar czy gotowa?

Do czego służy garderoba w domu?

Garderoba to pomieszczenie, w którym możemy przechowywać wszystkie nasze ubrania, buty, paski, bieliznę. To miejsce, o którym marzy każda kobieta. Królestwo ubrań i butów. Dziś kilka słów o tym jak urządzić garderobę w oddzielnym pomieszczeniu.

Gdzie powinna się znajdować garderoba?

Jeśli możemy sobie pozwolić na oddzielne pomieszczenie, którym urządzimy garderobę to wspaniale. Najlepiej, by takie pomieszczenie znajdowało się w niedalekiej odległości od sypialni czy łazienki. To wygodne by dało się przejść z tych pomieszczeń do miejsca, w którym się zwykle ubieramy.

Jeśli jednak nie mamy możliwości decydowania o tym, gdzie będzie nasza garderoba na etapie projektowania, to tak naprawę możemy ja urządzić wszędzie tam, gdzie znajdzie się choćby wolny kąt do jej zagospodarowania.

Urządzamy.pl: Domowe SPA w Łazience

Jakie szerokie powinno być przejście w garderobie?

Teoretycznie przejście w garderobie nie powinno być mniejsze niż 80 cm. To odległość pozwalający wygodnie przejść, sięgać do szaf, otwierać drzwi szafy czy półki.

Jak zaplanować półki w garderobie?

Urządzając garderobę powinniśmy pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

 • Powinniśmy podzielić garderobę na miejsca do przechowywania odzieży wierzchniej, czyli kurtek i płaszczy.
 • Trzeba tez pamiętać, by zamontować drążki w szafach na wyższej i niższej wysokości, czyli przystosowane do wieszania krótkich bluzek, czy koszul i dłuższych np. sukni.

Jaka powinna być głębokość szafy w garderobie?

Szacuje się że minimalna głębokość szaf powinna wynieść 60 cm od ściany. Jeśli z jakichś powodów mamy mniej, można umieścić drążek prostopadle do ściany i wieszać ubrania poprzecznie.

Czy w garderobie praktyczniejsze są półki czy wieszaki?

Bardziej praktyczne są drążki w szafach, na których możemy powiesić bluzki, koszulki, sukienki, kurtki, płaszcze czy koszule. Wyprasowana odzież nie mnie się wówczas.

JAK UDEKOROWAĆ ŁÓŻKO W SYPIALNI? WAŻNE SĄ DODATKI

Półki i szuflady w garderobie są przydatne

W dobrze rozplanowanej garderobie jednak nie może zabraknąć też półek, w których możemy przechowywać np. torebki, czy pudła z różnymi bibelotami. Bardzo praktyczne w garderobie są szuflady. Modne są obecnie szuflady ze szklanymi frontami, przez które widać, co w danej szufladzie się znajduje.Można też zamówić specjalne wyściółki do szuflad na biżuterię, zegarki, krawaty etc. Nowoczesna garderoba powinna mieć oddzielną szafę/szafkę/półki na buty.

Jaka garderoba jest lepsza otwarta czy taka w której ubrania są zamknięte?

Modne i tańsze są garderoby otwarte, czyli wieszaki, czy półki nie są zamykane drzwiami czy zasuwane drzwiami przesuwnymi. Wchodząc do garderoby widzimy od razu wszystko w szafach i na półkach. Taki typ garderoby ma jednak jeden minus. Ubrania są narażone na to, że będzie na nich osiadał kurz.

Jeśli szafy i półki są zamknięte – ubrania nie będą się kurzyły.

W nowoczesnych garderobach stosuje się przeszklone fronty drzwi, a półki i szafy są podświetlane. Wtedy doskonale widać co gdzie leży czy wisi.

CZYTAJ TEŻ: MODNE DONICZKI: DESIGNERSKIE DONICE CZY KLASYCZNE BIAŁE

Garderoba na wymiar czy gotowa?

Jeśli mamy oddzielne pomieszczenie przeznaczone na garderobę, warto zainwestować w garderobę na wymiar. Mamy wówczas wpływ na wszystko co się tam znajdzie, możemy sami dopasować ilość półek, drążków na wieszaki, szuflad. To wygodniejsze i bardziej praktyczne, ale zwykle droższe rozwiązanie.

W garderobie możemy także ustawić gotowe szafy i regały. To rozwiązanie tańsze. Warto też sprawdzić oferty sieciówek, gdzie można kupić gotowe wyposażenie garderoby, modułowe szafy, wieszaki, szuflady.

W dobrze zaplanowanej garderobie powinna się zmieścić także deska do prasowania i żelazko. Powinniśmy też już na etapie remontu i urządzania pomieszczenia zadbać o odpowiednią wentylację w garderobie.

SZAFA CZY SZAFKA NA BUTY? CO WYBRAĆ. INSPIRACJE

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE