styl skandynawski

Początek stylu skandynawskiego sięga końca XIX wieku. W 1899 roku szwedzki malarz i projektant Carl Larsson opublikował album Ett hem, czyli Dom. Ilustracje przedstawiały sielankowe wnętrza domu, który zamieszkiwał z żoną Karin (też artystką) i ośmiorgiem dzieci. Wnętrza były jasne, pełne światła. Larssonowie urządzili je samodzielnie. Łączyli stare meble z nowymi, niektóre sprzęty przemalowywali lub ozdabiali ornamentami, wiele wykonali sami. Ich ideą były prostota, wygoda i... niskie koszty. Wszystko to, co dziś cenimy we wnętrzu w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – dla nowej klasy średniej

Styl Larssonów, który dziś znamy jako styl skandynawski, stał się wzorcowym szwedzkim domem spopularyzowanym na świecie dzięki licznym publikacjom w gazetach. Podobał się, bo był skrojony na miarę potrzeb i ambicji klasy średniej, która chciała mieszkać ładnie i wygodnie z pominięciem kosztownych luksusów. Więcej o Carlu Larssonie na stronie 17. W 1930 roku w Sztokholmie miała miejsce wystawa skandynawskich projektantów, dziewięć lat później – w Nowym Jorku. Prostota i niezrównana jakość wykonania olśniły wszystkich. Tak zaczął się triumfalny pochód stylu skandynawskiego

Styl skandynawski – klasyka współczesności

Lata 50. i 60. to złote lata stylu skandynawskiego i czas narodzin wielu ikon dizajnu podziwianych do dziś. Do produkcji bezbłędnie zaprojektowanych mebli, lamp, tkanin i dekoracji wykorzystywano tanie i dostępne materiały, dzięki którym na te piękne przedmioty stać było każdego. Dziś powiedzielibyśmy o nich, że są także ekologiczne.

We wnętrzu w stylu skandynawskim meble i podłogi są drewniane, chodniki utkane z bawełny lub juty, obicia wykonane z filcu, lnu i płótna. Formy sprzętów – proste i skromne – mają ponadczasowy charakter.