apartament w stylu skandynawskim

Apartament w stylu skandynawskim jest urządzony w sposób prosty i funkcjonalny, co wcale nie oznacza, że jest minimalistycznie skromny. Można mu nadać indywidualny charakter, który odda osobiste upodobania jego mieszkańców.

Apartament skandynawski: snobizm pod kontrolą

W apartamencie skandynawskim nic nie jest na pokaz, wystrój nie epatuje luksusem czy supermodnymi gadżetami, nie przytłacza. Przede wszystkim jest wygodnie, przytulnie, ponadczasowo i niewyszukanie. Luz i bezpretensjonalność sprawiają, że dobrze się tu czują dorośli, dzieci i zwierzęta domowe.

Apartament w stylu skandynawskim: szlachetna prostota

Apartament w stylu skandynawskim zwykle ma jasną kolorystykę – na biało są pomalowane ściany, często także podłogi, białe mogą być meble. Na takim tle dobrze są widoczne inne kolory, zarówno pastelowe, jak i te nasycone, choć nie występują one zbyt licznie, głównie w dodatkach i tkaninach. Naczynia, poduszki, narzuty, obrusy z reguły są w pastelowych odcieniach niebieskiego lub różowego. Mocniejsze kolory, np. czerń, czerwień czy kobalt są prezentowane na pojedynczych meblach – fotelach, komodach, wyraźnie odcinając się barwnymi plamami od białych ścian.

W apartamencie skandynawskim na ogół dużą rolę odgrywa również naturalne drewno, głównie brzozowe, sosnowe i klonowe, które nieco ociepla chłodną tonację wszechobecnej bieli. Drewniane meble nie muszą być nowoczesne. W prostotę reszty wystroju dobrze wkomponują się etniczne komody, zabytkowe stoły czy postarzane krzesła.