apartament w stylu prowansalskim

Styl prowansalski inspiruje się sielankowymi zabudowaniami prowansalskich wsi. Jak urządzić apartament prowansalski? Wystarczy kierować się kilkoma zasadami: charakterystyczne dla stylu prowansalskiego są białe ściany i bielone meble (koniecznie z zawiasami z kutego żelaza). Apartament w stylu prowansalskim jest jasny i przytulny, oprócz bieli można także wykorzystać delikatne beże i kolory pastelowe kojarzące się z Prowansją, a więc jasny żółty, różowy i fioletowy, przypominający o ciągnących się w nieskończoność polach lawendy. 

Po drugie, apartament prowansalski zazwyczaj ma drewnianą podłogę, a na suficie wyeksponowane są grubo ciosane, drewniane belki. Drewno, nie zawsze bielone, jest nieodłącznym elementem mieszkań w stylu prowansalskim. W tego typu wnętrzach możemy również znaleźć inne materiały, jak kamień czy cegłę. Bielona, częściowo odkryta cegła na ścianie dodaje apartamentowi prowansalskiemu autentyczności i charakteru. 

Apartament w stylu prowansalskim to przytulne, proste wnętrze, które nie powinno przytłaczać ani nadmiarem wyposażenia, ani przysadzistymi meblami. Okna z drewnianymi okiennicami i lekkimi, zwiewnymi zasłonami przyozdobione są bujnymi roślinami i aromatycznymi ziołami. Chcąc jeszcze dokładniej odwzorować ducha Prowansji, warto w doniczkach posadzić lawendę, a w kuchni postawić na białe sprzęty (bielone kosze na pieczywo, białą ceramiczną umywalkę itd.), drewniane narzędzia kuchenne oraz ceramiczne i emaliowane naczynia.