styl prowansalski

Jak sama nazwa wskazuje, styl prowansalski wywodzi się z południowego regionu Francji, słynącego z ciągnących się kilometrami pól lawendy i pięknych plaż nad Morzem Śródziemnym. Styl prowansalski czerpie inspirację przede wszystkim z sielskiej prowansalskiej wsi, bielonych domków i rzeźbionych, drewnianych okiennic.

Styl prowansalski scharakteryzować można bardzo łatwo. Elementem wyróżniającym ten styl na tle pozostałych jest pomalowane na biało drewno. Niezależnie czy jest to stół, kredens, krzesła czy komoda - w stylu prowansalskim niemal każdy mebel jest biały. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze jest lekkie, jasne i nie przytłacza. Styl prowansalski chętnie wykorzystuje również kamień i cegłę - te ostatnią także bieli, a w niektórych przypadkach zostawia w stanie surowym (jak w stylu industrialnym).

Innym, istotnym elementem stylu prowansalskiego są kolory. Inspirowane są oczywiście Prowansją, sprawiają, że wnętrze jest przytulne i ciepłe. Kolorami najchętniej wykorzystywanymi w stylu prowansalskim są: kremowy, biały, wyblakłe rudości (jak prowansalskie słońce zachodzące nad Morzem Śródziemnym), fioletowy (jak pola lawendy), a także delikatne pastele, głównie błękit.