Klasyka w kuchni. Poznaj styl, który uwielbiają projektanci

2024-03-19 11:01

Kuchnia w stylu klasycznym nigdy nie wychodzi z mody. Można uzupełnić ją dodatkami w stylu retro lub dodać jej nieco nowoczesności. W końcu nierzadko jest sercem domu i miejscem do wspólnego ucztowania. Jak urządzić kuchnię, aby służyła nam długie lata? O czym należy pamiętać? Zobacz wyjątkowe aranżacje w stylu klasycznym.

Spis treści

  1. Meble w stylu klasycznym: jak wyglądają? 
  2. Materiały najwyższej jakości
  3. Style we wnętrzach a meble klasyczne
  4. Kuchnia w stylu klasycznym. Jak urządzić? Zobacz inspiracje!
  5. Czytaj więcej:

Meble w stylu klasycznym: jak wyglądają? 

Symetryczne linie, dobrej jakości materiały i stonowane kolory – meble w stylu klasycznym, dzięki swojej prostocie, posłużą nam przez wiele lat.  Od ich wyboru najczęściej zaczynamy planować przestrzeń, a te klasyczne są przede wszystkim funkcjonalne. Bez problemu dopasujemy je do małych pomieszczeń, jak i tych o większym metrażu. Charakteryzują je proste linie i geometryczne kształty oraz dbałość o detale. Takie meble najczęściej spotkamy w ciepłych kolorach - beżach, brązach oraz bieli. 

Materiały najwyższej jakości

Kuchnia w stylu klasycznym posłuży nam przez wiele lat również za sprawą dobrej jakości materiałów. Meble wykonuje się z głównie z drewna, blaty - z kamienia lub także z drewna. Dzięki temu fronty meblowe prezentują się solidnie i w przyszłości można je w ciekawy sposób odrestaurować. Swoją drogą, miłośnicy tego typu mebli mówią, że upływ czasu im służy, a nawet dodaje uroku. 

Decydując się na klasyczne meble możemy być spokojni:nie będzie trzeba ich wymieniać nawet, gdy kuchnia jest otwarta, a salon urządzamy nowocześnie. Wystarczy zmienić dodatki lub uchwyty od frontów, aby miejsce nabrało innego wyglądu. Przy tym zaoszczędzamy też pieniądze - dobrej jakości meble na wymiar kosztują minimum 15 tysięcy złotych.

Style we wnętrzach a meble klasyczne

Tak jak wspomnieliśmy, proste, klasyczne kuchnie będą pasować do każdego wnętrza. Gdzie odnajdą się jednak najlepiej?

  • styl prowansalski
  • styl rustykalny
  • styl eklektyczny 

Oszczędność w formie, prostota i przytulność wyróżniają styl skandynawski. Chociaż szczyt popularności miał kilka lat temu, nadal chętnie wybiera się go do swoich mieszkań. W końcu naturalne materiały, komfort, proste formy i miękkie tkaniny są czymś ponadczasowym. 

Rustykalne wnętrza są przytulne, urządzone w zgodzie z naturą, nieco wiejskie. Dominuje jasne kolory, drewno, kamień i ludowe wzory. Klasyczna kuchnia wkomponuje się świetnie, gdy postawimy na gustowne dodatki - np. zasłonę z lnu. Nie zapomnijmy o świeżych kwiatach na stole i bochenku chleba. Będzie nie tylko przytulnie, ale też wakacyjnie i miło.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą zdecydować się na jeden styl jest eklektyzm. Tutaj można nieco bardziej zaszaleć, ale pamiętać o umiarze. Przyda się dobry gust i wyczucie smaku, aby nie przesadzić. Meble w stylu klasycznym mogą posłużyć jako baza, a wnętrze uzupełnić patchworkowymi płytkami i tkaninami. Warto zdecydować się na oryginalne obrazy, które nadadzą kuchni eklektycznego charakteru. W końcu to kontrolowana mieszanka wielu stylów!

Kuchnia w stylu klasycznym. Jak urządzić? Zobacz inspiracje!

Czytaj więcej:

Oszałamiająca metamorfoza domu z lat 80. XX w. Remont trwał 3 lata, ale efekt był tego warty!

Meble po dziadkach, antyki i współczesny dizajn. Nieduży segment w Warszawie z pięknym tarasem