mieszkanie w stylu prowansalskim

Mieszkanie w stylu prowansalskim to aranżacja niezwykle spójna, ciepła i ponadczasowa. Zainspiruj się wnętrzem z prawdziwego mieszkania, którego klimat bezsprzecznie przywołuje obraz lawendowych wzgórz i letniego, leniwego popołudnia pośród krzewów winorośli. Mieszkanie w styl prowansalski: jak je umiejętnie urządzić?

Czy można przenieść styl prowansalski do mieszkania w bloku? Któż z nas choć raz nie marzył o leniwych wakacjach na odległej, francuskiej prowincji, widząc siebie w otoczeniu lawendowych pól popijającego co rano świeżą kawę na terakotowym tarasie wśród winorośli... dlaczego by nie spróbować przenieść tego marzenia nieco bliżej, do naszego codziennego otoczenia? Udowadniamy, że jest to możliwe w aranżacji wnętrz. Jak stworzyć pokój w stylu prowansalskim?

Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie. Przytulne wnętrza

Mieszkanie w stylu prowansalskim: stonowane kolory, surowe materiały

Podstawą w aranżacji mieszkania w stylu prowansalskim jest właściwy dobór kolorów surowców, jakimi odznaczać się będą materiały wykończeniowe. Podczas aranżacji wnętrz nie bądźmy w swych wyborach „zero-jedynkowi” (nie mieszkamy w końcu w wiecznie ciepłej krainie geograficznej, gdzie elementy wnętrza oddające chłód w upalne lato są zawsze mile widziane), ale zdecydujmy się na kilka kluczowych akcentów charakterystycznych dla stylu prowansalskiego, których konsekwentnie będziemy się trzymać w aranżacji.

Praktycznym i jednocześnie adekwatnym stylistycznie zabiegiem, dzięki któremu stworzymy styl prowansalski w mieszkaniu, jest wyłożenie strefy kuchennej płytkami typu terakota w piaskowym lub rudawym kolorze o nieregularnej fakturze. Przydamy wnętrzu typowo prowansalskiego wykończenia, jednocześnie zapewniając sobie wygodę w sprzątaniu tej części mieszkania. W dalszej części mieszkania możemy położyć klasyczne drewno, najlepiej w układzie z szerokich desek (stylizowanych na surowe drewno).

Jeśli urządzamy pokój w stylu prowansalskim, nie bez znaczenia będzie też sposób wykończenia ścian – nie ograniczajmy się wyłącznie do wyboru koloru (tu najlepsze będą wszelkie piaskowe, szare i jasno-lawendowe odcienie). Warto rozważyć również ostatnimi czasy modny, podbarwiony tynk strukturalny (kładziony nieregularnie da wrażenie oryginalnej, tynkowanej ściany, typowej dla stylu prowansalskiego) lub farby akrylowe (ze złotymi, perłowymi lub miedzianymi refleksami). Ich aplikacja nie jest wcale trudna. Efekt natomiast wart jest włożonej pracy. Na tak zapewnionej bazie pozostaje nam mądrze dobrać dodatki, by wnętrze pozostało spójne i utrzymane w duchu stylu prowansalskiego.

Czytaj też: Lubimy ciepłe miejsca. Mieszkanie w klimacie śródziemnomorskim

Mieszkanie w stylu prowansalskim: wypalane kafle i gniecione zasłony

Chcąc dodatkowo podkreślić charakter aranżacji, kiedy urządzamy pokój w stylu prowansalskim, starajmy się dobrać meble proste i drewniane, stylizowane na surowe, jedynie lekko wykończone. Im prostsze, tym lepiej. Drewniane akcenty będą mile widziane również w wyposażeniu kuchni i łazienki (półmiski, deski, półki, mydelniczki, itp.). Jako typowy dla stylu prowansalskiego akcent warto przemycić w strefie kuchni i łazienki kolorowe, wypalane, matowe płytki podłogowe. Niepowtarzalność ich wzorów i pastelowe kolory napełniają miejsce niezwykłym, południowym klimatem. Zrezygnujmy natomiast ze stricte nowoczesnej zabudowy kuchennej.

Kuchnia w stylu prowansalskim również nawiązywać musi do naturalnych surowców, stąd przeszklone witryny w drewnianym stelażu lub drewniane, surowe fronty sprawdzą się najlepiej. Tekstylia to bardzo ważny akcent. Wizualizując sobie prowansalskie wakacje widzimy często leniwie powiewające, niedbale zawieszone w oknach zasłony. Spróbujmy odtworzyć ten obraz w naszym wnętrzu. Dobierzmy jednobarwne, lniane lub bawełniane zasłony w kolorach lawendy lub beży, i pozwólmy im na bycie ciężkimi i lekko „niedoprasowanymi”. Pozostałe tekstylia dobierzmy konsekwentnie w kolorystyce złamanych szarości, błękitów, fioletów i kolorów piaskowych. Postarajmy się o poduszki, pledy i gliniane donice. Im większa ilość naturalnych surowców (drewna, lnu, kamionki i glinianych naczyń) tym efekt, jakim odznacza się styl prowansalski w mieszkaniu będzie czytelniejszy.

Nie przegap: Jak urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu?