mieszkanie w stylu rustykalnym

Styl rustykalny inspiruje się stylem ludowym, w szczególności wystrojem wiejskich chat. Jak urządzić mieszkanie rustykalne? Nie jest to trudne, wystarczy pamiętać o kilku charakterystycznych dla tego stylu elementach. Zacznijmy od ścian. Mieszkanie w stylu rustykalnym rezygnuje z krzykliwych lub zbyt ciemnych kolorów, na rzecz bieli. Białe ściany przypominają bielone wnętrza wiejskich chat i są doskonałym tłem dla rustykalnych mebli i dodatków. 

Mieszkanie rustykalne w 80% składa się z drewna pod różną postacią. Drewniane podłogi, wyeksponowane drewniane belki na suficie, drewniane meble (warto przejść się na pchli targ lub zajrzeć na babciny strych w poszukiwaniu starych mebli), przybory kuchenne, ozdoby itd. Drewno nie tylko sprawia, że mieszkanie w stylu rustykalnym zyskuje na autentyczności, ale również ociepla wnętrze. Dzięki drewnu staje się ono bardziej przytulne. 

Mieszkanie rustykalne chętnie czerpie inspiracje ze sztuki ludowej, dlatego znajdziemy w nim przykłady lokalnego rękodzieła, zasłony, przybory kuchenne, a nawet pościel z motywami ludowymi. W mieszkaniu rustykalnym nie może zabraknąć stylizowanego kominka lub pieca kaflowego, który wprowadzi do wnętrza klimat rodem z wiejskiego domu.