Tylko u nas! Wywiad z Antonio Sabato - prowadzącym program „Domowe metamorfozy”!

2015-03-23 11:10

Specjalnie dla nas Antonio Sabato, prowadzący program „Domowe metamorfozy”, zgodził się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Polaków pytania dotyczące zarówno wnętrz, jak i samego programu. Jakie rady ma Antonio dla urządzających swój pierwszy dom lub kawalerkę? Czym się inspiruje i jak wyglądała najtrudniejsza metamorfoza na planie programu? O tym już poniżej!

Rozmowa z Antonio Sabato, prowadzącym program „Domowe metamorfozy” (od 23 marca w dni powszednie o 19:00 i 19:30 na CBS Reality).

Z której metamorfozy w swoim programie jesteś najbardziej dumny?

Dotychczas odwiedziliśmy 112 domów w całych Stanach Zjednoczonych, zrobiliśmy mnóstwo niesamowitych projektów dla wielu niezwykłych osób. Bardzo dobrze wspominam metamorfozę sypialni, którą wykonaliśmy dla młodego chłopaka. Przez ostatnie 10 lat spał on na kanapie, to był cały wystrój tego pomieszczenia. Położyliśmy wykładzinę, pomalowaliśmy ściany, jedna ściana była akcentowa, sypialnia wyglądała fajnie i bardzo modnie…Ten projekt był niezwykle satysfakcjonujący, ponieważ oprócz ciekawej metamorfozy mieliśmy ogromną wdzięczność młodego chłopaka, który wreszcie mógł się zrelaksować i wypocząć w swojej pierwszej sypialni z prawdziwego zdarzenia. Pracowaliśmy też z rodzinami w potrzebie – w takich domach wyremontowaliśmy wiele kuchni, czasem wiązało się to z wyburzaniem wszystkich ścian i budowaniem pomieszczenia od nowa. Byliśmy np. u małżeństwa, którego córka miała białaczkę, w związku z czym kuchnia musiała być czysta, wręcz sterylna. W jeden dzień powstała nowa, połączona z jadalnią kuchnia z nowymi meblami.

Jaka metamorfoza była najtrudniejsza do przeprowadzenia?

Największe utrudnienia spowodowane są przez pogodę. Jednym z naszych projektów była metamorfoza ogrodu latem w Nowym Orleanie. Było to duże przedsięwzięcie – sadzenie nowych roślin, nowa fontanna etc. Tego dnia zaskoczyła nas burza, która trwała cały dzień. A my musieliśmy zrealizować projekt tego właśnie dnia, ponieważ następnego ruszaliśmy dalej. Przykryliśmy więc wszystko brezentem i pracowaliśmy pod nim. Udało nam się zakończyć projekt, a kiedy pokazywaliśmy rodzinie efekt końcowy, świeciło już słońce. Innym razem remontowaliśmy kuchnię w Cleveland, gdzie zaskoczyła nas z kolei burza śnieżna. Transport wszystkich urządzeń, mebli etc., oraz wyniesienie wszystkiego na zewnątrz okazało się nie lada wyzwaniem w taka pogodę. Kolejnym wielkim wyzwaniem są termity, które notorycznie znajdujemy pod podłogą czy za ścianami. Kiedy są termity, cały projekt musi być wstrzymany do czasu ich wytrzebienia. W Nowym Orleanie na przykład, gdzie panuje wilgotny klimat, mamy z nimi do czynienia na co dzień, gdyż termity lubią wodę.

Antonio Sabato
Autor: materiały prasowe

Z czym Ci się kojarzy polski design?

Niestety, nie pracowałem do tej pory z żadnym polskim projektantem, dlatego też nie mam żadnych skojarzeń, ale bardzo bym chciał przyjechać kiedyś do Was i zrobić u Was program!

Jaką radę miałbyś dla młodego człowieka urządzającego się w swojej pierwszej, małej kawalerce?

Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie, czy wszystko działa poprawnie – instalacja wodna, elektryczna, gazowa, stan ścian i podłóg. Nikt nie chce wprowadzić się do mieszkania, w którym są problemy z ogrzewaniem czy z wodą. W domu dodatkowo należy sprawdzić dach i piwnicę.

Czym się kierujesz przy wyborze domu / mieszkania, które przejdzie metamorfozę w Twoim programie?

Domy wybieramy na kilka rożnych sposobów. Konkurs na metamorfozę ogłaszany jest na stronie programu oraz w telewizji. Wybierając uczestników kierujemy się historią danej rodziny, ale także samym projektem. Wynika to z tego, iż nasz program to także promocja lokalnych produktów, usług i projektantów; dzięki niemu lokalne społeczności mogą się spotkać i ze sobą współpracować.

Jaki styl we wnętrzach preferujesz? W jakim wnętrzu czujesz się komfortowo?

Cenię sobie styl nowoczesny, ale w połączeniu z tradycyjnym, np. toskańskim. Lubię drewno, jasne kolory i wygodne meble, na których można naprawdę wypocząć. Cenię sobie także trwałe materiały, co jest niezwykle ważne kiedy, tak jak ja, ma się dzieci czy zwierzęta.

Jaki jest ulubiony przedmiot / mebel w Twoim domu?

Uwielbiam wygodne fotele, sofy i łóżka, w których można się zanurzyć i odpocząć. Bardzo lubię kanapę w swoim domu, która może pomieścić do czterech osób.

Bez czego nie wyobrażasz sobie dobrze urządzonego domu / mieszkania?

To zależy oczywiście o jak dużej przestrzeni mówimy, ale ogólnie rzecz biorąc,  zdecydowanie jest to kanapa. Możesz mieć super plazmę na ścianie, piękne meble, ale bez kanapy posiadanie ich nie ma sensu. Remontowaliśmy jeden dom w Savannah, gdzie rodzina w salonie miała ogromną kanapę w kształcie litery “L” na 20 osób. Wydawałoby się, że to super mebel dla wielu gości, a jednak ta rodzina chciała się jej pozbyć, gdyż nie była wygodna i była pokryta tkaniną, która im nie odpowiadała. Tak więc najważniejsza w domu jest wygodna kanapa.

Jak wygląda dom marzeń Antonio Sabato?

Jednopoziomowy dom na wzgórzu z pięknym widokiem i kawałkiem ziemi. Uwielbiam ludzi, ale też cenię sobie prywatność, dlatego dom na wzgórzu, do którego codziennie mógłbym wracać, byłby idealny. Chciałbym mieć winnicę, a w domu dwa skrzydła – jedno dla moich dzieci, a drugie dla mnie i mojej żony. Mam już nawet projekt takiego domu w głowie!

Twój sprawdzony sposób na wygodną i praktyczną kuchnię?

Kuchnia to zazwyczaj najpopularniejsze miejsce w domu, w którym spędzasz dużo czasu, dlatego ważne jest, aby była wygodna i urządzona tak jak chcesz. Na pewno trzeba się trzymać swojego pierwszego pomysłu na jej urządzenie. Mówię o tym ponieważ wiele osób ma jakąś wizję, po czym zmienia zdanie w momencie, kiedy zaczyna rozglądać się za meblami, robi pierwsze zakupy etc. A potem te osoby i tak zawsze wracają do pierwotnego pomysłu. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, że jak już wchodzi ekipa, nie zmienimy zdania. Poza tym kuchnia powinna być urządzona w prosty sposób, ale jednocześnie powinna być przestrzenna, aby pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty.

Czy lubisz prace w domu / wokół domu?

W domu raczej nie wykonuje żadnych prac, tym zajmuje się moja żona, ja potrzebuję czasu, aby zdystansować się od pracy. Moje prace domowe związane są z moją pasją – z motocyklami.

Czy jesteś domatorem?

Oj tak, uwielbiam być w domu, jednak w tym roku spędzam tak dużo czasu na planie, że moim domem stał się program “Domowe metamorfozy”.

Jaką miałbyś radę dla ludzi, którzy urządzają swój pierwszy dom / mieszkanie: od czego powinni zacząć, a z czym mogą poczekać?

Kiedy wprowadzasz się do domu i masz mało czasu lub okrojony budżet, przede wszystkim powinieneś skupić się na kluczowych dla mieszkania pomieszczeniach, takich jak sypialnia, kuchnia i salon. W sypialni odpoczywasz i spędzasz dużo czasu, dlatego to jeden
z priorytetów. Kuchnia z kolei wymaga kupna wielu urządzeń, przyrządów etc. Pamiętaj jednak, aby zawsze skupiać się na jednym pomieszczeniu. Jak wykończysz jedno do stopnia pozwalającego na swobodne korzystanie z niego, zacznij remontować kolejne.

Co lubisz we włoskich wnętrzach? Czy styl mieszkań we Włoszech wyróżnia się na tle wnętrz w innych krajach? Czy dostrzegasz różnice stylistyczne stylu włoskich mieszkań względem stylu np. mieszkań amerykańskich?

Włoski styl jest przede wszystkim bardziej tradycyjny. Charakteryzują go beże i brązy na ścianach, terakota i drewno, antyczne, porządne meble, mnóstwo detali, ogromna kuchnia. Sam wychowywałem się w domu urządzonym w typowo toskańskim stylu, gdzie kuchnia była najważniejszym pomieszczeniem. Amerykański styl natomiast jest bardzo nowoczesny – widać to zarówno w meblach jak i w kolorach – króluje tu biel i różne odcienie szarości. Osobiście wolę styl bardziej rustykalny.

Czy masz ulubionego włoskiego projektanta mody, którego cenisz? A jeśli tak, to za co?

Moi rodzice przyjaźnili się z Georgio Armanim, Giannim Versace, sam przyjaźnię się z Valentino, Donatellą Versace, a Giuseppe Zanotti projektuje buty dla mojej żony. Uwielbiam ich wszystkich, często jeżdżę do Włoch, gdzie się spotykamy – to są wspaniali ludzie i cenię ich za to, co robią.

Które kolekcje do wnętrz włoskich projektantów mody cenisz?

Podobają mi się wybrane projekty Versace Home, ale moim ulubionym, nie włoskim projektantem pod tym względem jest Ralph Lauren.

Rozmawiała Maja Piotrowska

Od 23 marca emisja "Domowych metamorfoz" codziennie (od poniedziałku do piątku) o 19:00 i 19:30 na CBS Reality!

Fix It And Finish It
Autor: materiały prasowe