Płytki do kuchni: jakie płytki do jakiego wystroju kuchni?

2014-07-21 10:56

Jak dopasować płytki do wystroju kuchni? Urządzając kuchnię w konkretnym stylu, musimy pamiętać o tym, by wszystkie elementy wystroju były spójne – w przeciwnym wypadku w aranżacji zapanuje chaos. Kuchnia nie jest wyjątkiem, a ponieważ producenci oferują niemal nieskończony wybór rozmiarów, kształtów, wzorów i kolorów płytek ceramicznych, podpowiadamy, jakie będą pasowały do różnych stylów aranżacji.

Płytki są ważnym elementem wystroju kuchni. Odpowiednio dobrane kafelki zastosowane do wykończenia ścian kuchni idealnie podkreślą jej styl i charakter. Źle dobrane płytki kuchenne mogą natomiast zrujnować aranżację. Sprawdź, jakie płytki do kuchni wybrać, dbając o aranżacyjną spójność pomieszczenia.

Płytki do kuchni spójne z aranżacją wnętrza

W kuchni nowoczesnej sprawdzi się właściwie prawie każdy rodzaj płytek – jeśli w twojej kuchni panuje minimalistyczna biel i chcesz postawić kropkę nad i za pomocą płytek, wybierz proste, białe kafelki, jeśli natomiast wolisz zastosować efekt kontrastu, postaw na mozaikę lub jednolite płytki kuchenne w jakimś intensywnym kolorze. W industrialnej przestrzeni dobrze wyglądać będą również szare płytki w dowolnym rozmiarze. Do bardzo nowoczesnej, na przykład futurystycznej, kuchni nie będą pasować kafelki w stylu romantycznym czy vintage. Z kolei kuchnie w stylu skandynawskim i rustykalnym to idealne tło dla białych płytek imitujących cegłę lub ostatnio bardzo modnych płytek z fazą. Styl rustykalny lubi również towarzystwo sielankowych, ręcznie malowanych płytek oraz płytek okraszonych roślinnymi lub kwiatowymi wzorami (dekory). Dotyczy to również stylu prowansalskiego, w którego przypadku sprawdzą się także płytki wyglądające jak kamień (wybierz jednak takie w ciepłym odcieniu – beżowe albo rdzawe, szare nie będą pasowały do wystroju w tym stylu). W kuchni w stylu glamour błyszczeć będą lśniące czarne lub szare kafelki, a jeśli twoje mieszkanie urządzone jest w artystycznym stylu (na przykład pop art), układając płytki, możesz tworzyć przeróżne kombinacje kształtów i kolorów.