mieszkanie w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu industrialnym czerpie inspirację z wystroju dużych hal produkcyjnych i fabryk. Styl zapoczątkowany w latach 50. XX wieku w USA trafił do Polski w latach 90., ale dopiero teraz wszedł do wnętrzarskiego mainstreamu. Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Mieszkanie industrialne powinno być przestronne i otwarte. Podobnie jak wnętrza fabryk, mieszkanie industrialne rezygnuje z podziału na pomieszczenia (brak w nim ścianek działowych), dzięki czemu optycznie się powiększa. Zamiast ścianek działowych możemy wykorzystać meble lub inne elementy wyposażenia, by odgrodzić strefę kuchenną, od sypialnianej. 

Charakterystycznym elementem dekoracyjnym w mieszkaniu industrialnym jest ściana z surową, czerwoną cegłą lub betonem. Po takich ścianach w mieszkaniach w stylu industrialnym biegną niezamaskowane (ale zabezpieczone) kable i rury. Z sufitów zwisają lampy podobne do tych, które można spotkać w fabrykach lub długie kable zakończone dużymi żarówkami (często o fantazyjnych kształtach).

Mieszkanie industrialne ma również ciekawe meble. Stoły, stoliki, półki i szafki chętnie łączą w sobie kilka materiałów, na przykład drewno i stal, lub szkło i metal. Grubo ciosany drewniany blat na metalowych nogach, półki z prętów stalowych, stolik kawowy z palety ze szklanym blatem - to tylko kilka przykładów mebli, które doskonale prezentują się w mieszkaniu industrialnym