dom w stylu industrialnym

Jak urządzić dom industrialny?

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w USA. Z powodu trudności gospodarczych wiele fabryk i hal produkcyjnych zostało zamkniętych i wtedy wprowadzili się do nich artyści. Do Polski styl industrialny przywędrował w latach 90., ale dopiero niedawno wszedł do wnętrzarskiego mainstreamu. Dom industrialny na wzór fabryk powinien być dużą, otwartą przestrzenią. Dlatego jeśli tylko możemy, zrezygnujmy ze ścianek działowych i połączmy kilka pomieszczeń w jedno. Duże przeszklenia również są cechą charakterystyczną dla domów w stylu industrialnym, więc postarajmy się wyeksponować okna i zamiast ciężkich kotar i zasłon, zastosujmy rolety, markizy lub żaluzje.

Dom industrialny to przestrzeń, w której nie powinno zabraknąć takich materiałów jak drewno, metal, beton i szkło. Możemy dowolnie łączyć ze sobą te materiały i tworzyć np. meble lub inne elementy wystroju. Im bardziej surowa przestrzeń, tym dom w stylu industrialnym będzie wyglądał autentyczniej. Betonem w domu industrialnym możemy wyłożyć podłogi lub ściany. Jeśli mamy taką możliwość wyeksponujmy czerwoną cegłę na ścianie, a na podłodze niech znajdą się surowe deski. Nie chowajmy kabli pod tynkiem, ale poprowadźmy je wzdłuż ścian, pamiętając o uprzednim zabezpieczeniu przewodów. 

Dom w stylu industrialnym to przestrzeń surowa, jasna i otwarta. Nie powinna być jednak monotonna. Dodajmy wnętrzu pazura i wstawmy do kuchni czerwoną lodówkę albo turkusowy fotel do salonu. Bawmy się stylem i dodatkami. Stwórzmy dom industrialny według naszych własnych zasad.