Jaskinia minimalisty

2018-11-28 14:53 Ewa Jagalska
Minimalistyczny apartament w Krakowie
Autor: Tom Kurek Święty spokój. W jednym miejscu ostro odcięty tynk spotyka się z poszarpanym betonem. – Szczelina podkreśla kontrast materiałów, kolorów i faktur, wzmocniony obecnością ikony przedstawiającej świętego Piotra. Wszystkie razem dają wrażenie spokoju, na którym zależało właścicielowi – mówi architekt. Inwestor zrezygnował z rozwiązań inteligentnego domu, nie chciał, by technologia go rozpraszała

Na ostatnim piętrze nowoczesnego apartamentowca architekt Karol Ciepliński z pracowni BLACKHAUS stworzył industrialny azyl, w którym surowy beton ukazuje czułą stronę swej natury. A może po prostu łagodnieje w obliczu sacrum?

Stojący w progu mieszkania ujrzy intrygującą zapowiedź stylu. Duże płaszczyzny szlifowanego betonu mocno zaakcentowano drewnem (ważącą ponad 300 kg belkę, która pełni funkcję półki pod lustrem, wnosiło sześciu krzepkich mężczyzn!) oraz naznaczono czernią (kratownica lustra, biegnąca po suficie linia oświetlenia i taboret, który formą przypomina japońską literę). W głębi jest jeszcze obraz. I koniec. Cisza. Tylko ci, których gospodarz zaprosi dalej, odkryją strefę wypoczynkową z oknami od podłogi do sufitu, z których roztacza się widok na Podgórze, a bliżej w dole na Wisłę, bo dom stoi przy bulwarach na Kazimierzu. 

Więcej o tym, jak mieszka Karol Ciepliński, przeczytasz w grudniowym numerze Dobrego Wnętrza!

Kup miesięcznik DOBRE WNĘTRZE w naszym sklepie>>>

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021