styl industrialny

Wchodząc do mieszkania w stylu industrialnym pierwsze, co rzuca się nam w oczy to surowa i otwarta przestrzeń bez zbędnych zdobień. Surowość i prostota to główne cechy tego stylu. Styl industrialny narodził się w USA w latach 50., kiedy artyści masowo zaczęli zamieszkiwać puste fabryki i hale produkcyjne. Do Polski styl industrialny pojawił się w latach 90., ale dopiero niedawno wszedł do mainstreamu. 

Czym charakteryzuje się styl industrialny? Przede wszystkim styl industrialny rezygnuje z klasycznego podziału pomieszczeń. W fabrykach i halach produkcyjnych nie ma ścian działowych, dlatego mieszkania w stylu industrialnym często również z nich rezygnują. Dzięki temu przestrzeń optycznie się powiększa. Zamiast ścianek działowych mieszkania industrialne wykorzystują meble, półki, i inne elementy wyposażenia do odgrodzenia od siebie strefy jadalnej, sypialnianej i wypoczynkowej. 

Styl industrialny chętnie korzysta z takich materiałów jak surowa cegła, beton, drewno czy metal. Ściana z surową czerwoną cegłą, po której pną się grube kable i rury to kwintesencja stylu industrialnego. Meble industrialne również są proste i minimalistyczne. Meble w stylu industrialnym często wykonywane są z palet, grubo ciosanych kawałków drewna i metalowych konstrukcji.