styl rustykalny

Styl rustykalny nazywany jest również stylem wiejskim, ponieważ inspirację czerpie bezpośrednio z wystroju wiejskich chat i sztuki ludowej. Często występuje w wersji zmodernizowanej, gdzie elementy charakterystyczne dla wiejskiego dekoru zestawiane są z nowoczesnymi, bardziej minimalistycznym podejściem do urządzania wnętrza. Niezależnie od wystroju, styl rustykalny ma sprawić, że wnętrze jest ciepłe, jasne i przytulne. 

Materiałem, który styl rustykalny wykorzystuje najchętniej jest drewno. Im starsze, mające więcej sęków i słojów, tym lepiej. Surowe deski w stylu rustykalnym zdobią podłogi, a wyeksponowane belki w suficie imitują te z wiejskich chat. Styl rustykalny ceni sobie naturalne materiały, dlatego oprócz drewna we wnętrzach w tym stylu znajdziemy elementy wykonane z lnu, wełny, koronki, tkane obrusy i serwety, a także miękkie skóry owcze (niekoniecznie muszą być prawdziwe). 

Styl rustykalny czerpie inspirację również ze sztuki ludowej, dlatego we wnętrzach rustykalnych pojawia się wiele motywów folkowych, i lokalnego rękodzieła. W stylu rustykalnym dominują kolory ziemi, a więc brązy, zielenie i szarości, a także biel i czerń. Odwołując się do barwnej sztuki ludowej, styl rustykalny nie boi się także jaskrawych kontrastów kolorystycznych, które chętnie wykorzystuje we wnętrzach.