Stół wielkanocny w 4 sposoby. Skandynawski, nowoczesny, glamour, a może rustykalny?

2024-03-28 12:14

Jak udekorować stół na Wielkanoc? Ten z pewnością potrzebuje świątecznej oprawy! Jeśli szukasz pomysłu na aranżację stołu wielkanocnego, nie zapominaj o dekoracjach, pięknej zastawie i sztućcach. W tym roku postaw na styl nowoczesny, rustykalny, glamour, albo skandynawski.

Spis treści

  1. Stół wielkanocny na 4 sposoby
  2. Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym
  3. Stół wielkanocny w stylu rustykalnym
  4. Stół wielkanocny w stylu skandynawskim
  5. Stół wielkanocny w stylu glamour
  6. Stół wielkanocny w czterech stylach. Zdjęcia

Stół wielkanocny na 4 sposoby

Na naszych świątecznych stołach najczęściej gości zachowawcza klasyka. Wyjmujemy używaną tylko od wielkiego dzwonu zastawę, kryształowe kieliszki, zdobione półmiski i salaterki – to synonim elegancji.

Tymczasem dzięki odpowiednim trikom nawet codzienna zastawa może wyglądać elegancko. Zobaczcie poniżej, jak zaaranżować stół w różnych stylach.

Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym

Wielbiciele stylu nowoczesnego najczęściej wybierają gładką, jednokolorową zastawę i szkło stołowe o prostej formie, bez dekorów i fantazyjnych zdobień. Takie naczynia są doskonałą bazą do stworzenia eleganckiej, minimalistycznej aranżacji stołu.

Wystarczy jeden dekoracyjny, niecodzienny element, aby całość nabrała odświętnego charakteru, np. obrus czy ozdobne serwetki przy każdym nakryciu. Przy prostych, minimalistycznych formach świetnie sprawdzają się lśniące złoto, zarówno klasyczne, jak i różowe, srebro czy miedź.

Doskonałą dekoracją są również kwiaty lub kojarzące się z wiosną bazie i forsycja – wystarczy położyć jedną gałązkę na każdym talerzu.

Stół wielkanocny w stylu rustykalnym

Swojski i ciepły, a jednocześnie ozdobny styl rustykalny świetnie sprawdzi się na wielkanocnym stole. Kolory, materiały i wzory kojarzą się z wiosną i latem. Przeważają biel, écru, pastele, zieleń, fiolet, naturalne lub bielone drewno (stare lub postarzane), plecionki, delikatne roślinne dekoracje.

Naczynia mają klasyczne, lekko ozdobne formy. Aranżacji w stylu rustykalnym świątecznego charakteru dodadzą urocze wielkanocne dekoracje, np. porcelanowe zajączki, zielone bukiety z wiosennych gałązek, ozdoby w pastelowych kolorach.

Wielkanoc w czterech stylach – jak zaaranżować stół na święta
Autor: mat. pras. Homla Aranżacja stołu wielkanocnego nawiązująca do stylu rustykalnego

Stół wielkanocny w stylu skandynawskim

Styl skandynawski we wnętrzach cieszy się ogromną popularnością. Dominują w nim jasne barwy, nieskomplikowane formy i naturalne materiały, meble są białe lub z jasnego drewna. Jak nakryć do stołu, aby stworzyć aranżację w stylu skandynawskim?

Niezwykle ważna jest kolorystyka – wybierz biel, szarości, czerń, ewentualnie pastelowy róż lub błękit. Zastąp obrus bieżnikiem lub pojedynczymi podkładkami z tkaniny pod każdym nakryciem, tak aby było widać blat stołu.

Dzięki temu, że talerze i inne naczynia w tym stylu mają proste formy, można zestawiać ze sobą elementy z kilku kompletów, np. w różnych kolorach lub gładkie z ozdobionymi delikatnym wzorem. Jako element dekoracyjny sprawdzi się barwione szkło (niebieskie, błękitne, ciemnozielone).

Stół wielkanocny w stylu glamour

Wyjątkowo elegancki i szykowny glamour to przede wszystkim połysk i formy stylizowane połączone z nowoczesnymi. Na wielkanocnym stole w tym stylu nie może więc zabraknąć zastawy o eleganckich, miękkich formach, wypolerowanych srebrnych sztućców i świeczników oraz kryształowych kieliszków.

Paleta barw to fiolety, róże, a także czerń i srebro, w wydaniu świątecznym rozjaśnione szarością lub bielą. Brokat, połysk i metaliczne powierzchnie są jak najbardziej pożądane, podobnie jak duże bukiety kwiatów, świece itp.

Jako wielkanocny akcent doskonale sprawdzi się stroik z ozdobnych pisanek (najlepiej gładkich, błyszczących), srebrne zajączki itp.

Stół wielkanocny w czterech stylach. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Aranżacja stołu wielkanocnego w 5 różnych stylach. Inspiracje i zdjęcia

Jak powstają wielkanocne koszyki?

QUIZ. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

Pytanie 1 z 14
Na wielkanocnym stole nowe życie i odrodzenie symbolizują:
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany