Tak mieszkają gwiazdy. Styl glamour nie jest dla każdego, ale warto go wypróbować

2022-07-14 12:08

Styl glamour nie jest dla każdego. Odpowiednio zaaranżowane mieszkanie w stylu glamour będzie pięknym, eleganckim i pełnym blasku wnętrzem. Jeśli jednak przesadzimy - stanie się synonimem kiczu. Jak dobrze urządzić mieszkanie w stylu glamour? Czym charakteryzuje się styl glamour? Jak wygląda salon w stylu glamour? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji wnętrz w tym eleganckim, wysmakowanym stylu.

Salon w stylu glamour
Autor: Igor Dziedzicki Styl glamour chętnie wykorzystuje stonowane kolory jako bazę do dodatków w mocniejszych barwach

Spis treści

  1. Styl glamour - cechy charakterystyczne
  2. Mieszkanie w stylu glamour: kolory wnętrz pełne wrażeń
  3. Styl glamour - kolory i materiały
  4. Salon w stylu glamour - meble i dodatki

Styl glamour - cechy charakterystyczne

Styl glamour ma swoje początki w pięknych, pełnych przepychu rezydencjach hollywoodzkich gwiazd Złotej Ery Hollywood (lata 30-40. XX w.). Ekstrawagancja, wszechobecne złoto, kryształy, atłasy, drogie materiały i imponujące złote żyrandole miała wtedy każda wielka diva. 

Współczesny styl glamour jest nieco łagodniejszy w swoim umiłowaniu do przepychu, ale za to chętnie wykorzystuje nowoczesne formy, łącząc je z dawną, najczęściej barokową stylistyką. Dla przykładu w salonie w stylu glamour minimalistyczny okrągły stolik kawowy może stać w niedalekiej odległości od barokowej, bogato zdobionej komody. Ta mieszanka pozornie niepasujących do siebie stylistyk sprawia, że mieszkanie w stylu glamour, odpowiednio zaaranżowane, jest harmonijne i eleganckie, a przy tym żaden z elementów nie przytłacza ani nie dominuje. 

Styl glamour jest świetnym wyborem dla osób, które lubią klasyczną elegancję, ale chcą ją trochę "podrasować" i sprawić, że wnętrze będzie żywsze, wyrazistsze i... pełne blasku (dosłownie i w przenośni). Urządzając mieszkanie czy salon w stylu glamour, warto bardzo dobrze przemyśleć poszczególne elementy wystroju i wyposażenia wnętrz, szczególnie kolory, materiały, meble i dodatki. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszystkie części składowe tworzą spójną i harmonijną całość. Unikniemy również efektu kiczu.

Mieszkanie w stylu glamour: kolory wnętrz pełne wrażeń

Pierwsza rzecz, która najczęściej przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o kolorach mieszkania w stylu glamour to oczywiście paleta róży i fioletów. Nie da się ukryć, że doskonale sprawdzają się one w tego rodzaju aranżacjach. Możemy jednak stosować w aranżacjach wnętrz zarówno odcienie wyraziste, nasycone kolorem, jak stonowane, przełamane szarą nutą.

Pamiętajmy też, że nadmiar intensywnych barw, również w mieszkaniu w stylu glamour, bywa męczący. Dlatego dobrze mocne kolory wnętrz zestawiać ze spokojniejszymi, ale bardzo wytwornymi beżami lub przygaszonymi zieleniami. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także aranżacje wnętrz glamour w jasnym wydaniu (np. popielatym), w którym na pierwszy plan wysuwają się dodatki. Znajdziemy w niej gustowne barwy, które będą idealnie komponować się na naszych ścianach.

Styl glamour - kolory i materiały

Styl glamour nie stroni od mocniejszych, nasyconych barw. W salonach urządzonych w tym stylu często można znaleźć różne odcienie różu, fioletu czy eleganckiej butelkowej zieleni. Te kolory doskonale łączą się ze złotem i srebrem, którego w mieszkaniach w stylu glamour nie brakuje. Jeśli, urządzając salon w stylu glamour, zdecydujemy się na użycie mocniejszych barw, pamiętajmy, by złagodzić je jaśniejszymi, neutralnymi kolorami, np. bielą, beżem czy subtelną szarością. Nadmiar wyrazistych kolorów w połączeniu z błyszczącym złotem czy srebrem to prosty przepis na przytłaczające (a nawet kiczowate) wnętrze.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie barw neutralnych do stworzenia kolorystycznej bazy i dodanie kilku dodatków lub elementów wyposażenia w mocniejszych odcieniach. Na przykład salon w stylu glamour może mieć beżowe ściany i czerwoną welwetową kanapę dumnie stojącą w samym centrum pokoju. Ciekawą alternatywą dla farb ściennych są również eleganckie tapety w stylu glamour, np. z delikatnymi złotymi zdobieniami. 

A co z materiałami? Styl glamour uwielbia luksusowe, drogie materiały, ale nie oznacza to, że musimy wydawać tysiące złotych na marmurowe płytki czy jedwabne obicie fotela. W ofertach wielu firm znajdziemy mnóstwo tańszych zamienników dobrej jakości, do złudzenia przypominających drogie materiały i tekstylia! 

Aranżując mieszkanie w stylu glamour pamiętajmy o miękkich, przyjemnych w dotyku tkaninach, takich jak na przykład o welurze, który pięknie się mieni i odbija światło. Sprawdzi się doskonale jako obicie sof i foteli. Drewno to kolejny materiał, którego nie powinno zabraknąć we wnętrzu urządzonym w stylu glamour. Naturalne drewno w swoich głębokich, ciemniejszych odcieniach da wrażenie luksusu i dodatkowo ociepli wnętrze. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, wybierzmy drewno egzotyczne. Jeśli nie - wykorzystajmy rodzimy dąb lub inne gatunki, albo ich zamienniki. 

Metale szlachetne (srebro, złoto, platyna) i kryształy to kolejne materiały, które są ściśle związane ze stylem glamour. Kryształ możemy wykorzystać nie tylko jako żyrandol, ale również jako dodatki, np. wazony. 

Salon w stylu glamour - meble i dodatki

Meble w stylu glamour czerpią ze stylów historycznych, głównie baroku. Charakteryzują się wybujałymi kształtami i bogatą ornamentyką. Urządzając salon w stylu glamour warto pojedyncze sztuki ozdobnych mebli zestawić z modelami bardziej współczesnymi, o prostej formie i minimalistycznym designie. 

Nie oznacza to, że meble glamour to tylko i wyłącznie fantazyjne w kształcie modele. W salonie glamour możemy spotkać również szklane stoły (np. w części jadalnianej), pikowane krzesła, okrągłe stoliki kawowe z marmurowym blatem i pozłacaną konstrukcją czy różne współczesne wariacje na temat klasycznych foteli! 

Meble glamour oznaczają się pięknym, wysmakowanym wyglądem. Kojarzą się z luksusem i elegancją. Wykonane najczęściej z drewna lub wykończone błyszczącymi frontami. Klamki, uchwyty i elementy konstrukcyjne często są pozłacane lub posrebrzane. 

Skoro o złocie i srebrze mowa... styl glamour nie byłby w pełni sobą, gdyby nie te dwa metale szlachetne. Oczywiście, we współczesnych wnętrzach rzadko korzystamy z prawdziwego złota (to w końcu dość spory wydatek!), ale pozłacane i posrebrzane dodatki również świetnie prezentują się w mieszkaniach glamour, dodając im szyku i luksusu. 

Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać ze złotem i srebrem. Ich zbyt duża ilość może sprawić, że wnętrze wyda się jarmarczne i kiczowate. Dlatego, dobrze jest ograniczyć korzystanie ze srebra i złota do dodatków. Na przykład:

  • świecznik ze srebra
  • lustro w ozdobnej złotej ramie
  • żyrandol ze złotą konstrukcją
  • srebrna zastawa stołowa
  • srebrna misa lub wazon
  • złote uchwyty mebli
  • srebrna ramka na zdjęcia

Złote i srebrne elementy doskonale odbijają światło, co również podkreśla wyjątkową atmosferę we wnętrzu. Wybierając oświetlenie do salonu w stylu glamour warto zainwestować w kilka źródeł światła, zamiast ograniczać się tylko do jednej centralnej lampy sufitowej. Do wyboru mamy różnego rodzaju lampy stojące, kinkiety rozlokowane w różnych częściach pokoju, dyskretne plafony, czy niewielkie lampki stołowe. Ciekawą opcją są też świeczniki z białymi świecami.

Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour? GALERIE ZDJĘĆ:

Sztukateria we wnętrzach, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany