Sztruks we wnętrzu. W jaki sposób wykorzystać go w mieszkaniu? Inspiracje, zdjęcia

2022-03-03 12:58

Sztruks to materiał, który nie tylko efektywnie prezentuje się we wnętrzach. Prążkowana tkanina jest bardzo wytrzymała, łatwa w czyszczeniu i przyjemna w dotyku – to wszystko sprawia, że meble obite sztruksem są maksymalnie komfortowe i wygodne.

sztruks we wnętrzu
Autor: Westwing Now

Spis treści

  1. Sztruks – pochodzenie, właściwości
  2. Sztruks - rodzaje
  3. Sztruks we wnętrzu – jak go wykorzystać?
  4. Sztruks – czyszczenie i pielęgnacja
  5. Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Sztruks – pochodzenie, właściwości

Historia sztruksu zaczyna się w Anglii. To właśnie tutaj w XVIII wieku po raz pierwszy wyprodukowano prążkowaną tkaninę z grubej wełny. Sztruks szybko zyskał popularność, a ubrania w charakterystyczne prążki nosili przedstawiciele wszystkich klas społecznych.

Można pokusić się również o stwierdzenie, że sztruks był jednym z symboli przemysłowej rewolucji – to właśnie ubrania z tego materiału ówcześni robotnicy nosili najczęściej. Nic dziwnego – w końcu sztruksowe spodnie czy kurtki były łatwe w czyszczeniu i co najważniejsze – bardzo wytrzymałe!

Skąd wzięła się nazwa prążkowanej tkaniny? Na całym świecie sztruks znany jest pod nazwą „cord” (ang. sznurek) lub "corduroy". Polska nazwa pochodzi natomiast od niemieckiego słowa „struck”.

Już od początku swojej historii, sztruks stosowano nie tylko do produkcji odzieży, ale również tekstyliów i tapicerki. Sztruks we wnętrzach zyskał największą popularność w latach 70. i 80., wprowadzając do mieszkań ciepły i przytulny klimat. Popularność sztruksowych sof, foteli, poduszek czy narzut była nie tylko efektem ówczesnej mody, ale również niezwykłej wytrzymałości prążkowanej tkaniny i łatwości w pielęgnacji.

sztruks we wnętrzu
Autor: Westwing Now

Sztruks - rodzaje

Sztruks bardzo łatwo rozpoznać: to gruba i miękka tkanina podobna do welwetu, która posiada charakterystyczne prążki. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów sztruksu – nie wszystkie jednak nadają się do obicia kanapy czy narożnika.

Sztruks możemy podzielić na cztery rodzaje, w zależności od ilości prążków na 10 cm:

a) sztruks z 10 prążkami

b) sztruks z 10 do 25 prążkami, często nazywany sztruksem Trenkera

c) sztruks szeroki, czyli odmiana Manchester lub Genua; tkanina ma od 25 do 40 prążków; to właśnie ten rodzaj najczęściej wykorzystuje się jako materiał obiciowy do mebli

d) sztruks z największą ilością prążków (powyżej 40), nazywany też sztruksem dziecięcym lub babycord; z niego wykonuje się odzież dziecięcą i tekstylia dla maluchów (np. kocyki)

sztruks we wnętrzu
Autor: Westwing Now

Sztruks we wnętrzu – jak go wykorzystać?

Obecnie, wraz z modą na wnętrza w stylu vintage, retro i boho, wraca moda na miękkie materiały, a więc także i sztruks, który bezpośrednio kojarzy się z kultowymi aranżacjami wnętrz z lat 70. i 80.

Sztruks we wnętrzach możemy wykorzystać na wiele sposobów – dzięki bogactwu kolorów, jaki oferuje ta tkanina, jesteśmy w stanie stworzyć efektowne wnętrze ze sztruksową sofą, narożnikiem, pufem, narzutą czy dekoracyjnymi poduszkami.

Uniwersalność sztruksu sprawia, że możemy wykorzystać go praktycznie w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu. Na przykład w loftowym salonie, gdzie panuje względnie surowy klimat, wnętrze ocieplimy za pomocą sztruksowej kanapy w kolorze szarym, czarnym lub brązowym. Miękki i miły w dotyku materiał złagodzi betonowe ściany, metalowe konstrukcje mebli i masywne bryły.

Sztruks to również świetny wybór do wnętrz glamour. Prążkowana tkanina będzie prezentować się elegancko i stylowo na przykład jako narożnik w kolorze pudrowego różu, błękitny puf czy fotel w odcieniu butelkowej zieleni.

sztruks we wnętrzu
Autor: Westwing Now

Sztruks – czyszczenie i pielęgnacja

Sztruks to materiał, który jest wytrzymały i łatwy w pielęgnacji. Dlatego doskonale nadaje się jako materiał obiciowy do mebli wypoczynkowych. Wytrzyma naprawdę wiele – szalone harce dzieci, zwierzęce pazury czy domową imprezę.

Jak dbać o sztruks? Ze sztruksowych powierzchni warto regularnie pozbywać się kurzu, piasku i sierści ze sztruksowej powierzchni, albo odkurzaczem, albo miotełką. Możemy również wykorzystać rolkę do ubrań, by usunąć sierść i drobne zanieczyszczenia.

Jak usunąć plamy ze sztruksu? Jeśli zdarzy się nam zaplamić sztruksową sofę czy prążkowaną narzutę, nie panikujmy. Dobrą wiadomością jest to, że sztruks można bez problemu prać w pralce (najlepiej w niskich temperaturach i przy użyciu delikatnego płynu). Plamy z tapicerki możemy natomiast przetrzeć wilgotną ściereczką lub miękką szczoteczką.

sztruks we wnętrzu
Autor: Westwing Now

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań: