Odkurzacz do materacy. Jak wybrać najlepszy odkurzacz na roztocza?

2021-11-15 14:17

Odkurzacz do materacy pozwala na utrzymanie czystości materaca, a dzięki wbudowanej lampie UV na pozbycie się szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Ponieważ czyszczenie materaca jest czasochłonne i kosztowne, niewielki odkurzacz z lampą UV świetnie poradzi sobie z mikroorganizmami i kurzem przy niewielkim nakładzie kosztów. Jak wybrać najlepszy odkurzacz na roztocza? Na co zwrócić uwagę?

Odkurzacz centralny: czy warto zainwestować w system odkurzania centralnego
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co to są roztocza?
  2. Jakie warunki sprzyjają powstawaniu roztoczy?
  3. Jak pozbyć się roztoczy z domu?
  4. Jak działa odkurzacz do materacy?
  5. Jak wybrać najlepszy odkurzacz do materacy?

Co to są roztocza?

Roztocza to mikroorganizmy z rodziny pajęczaków, które żyją m.in. w kurzu domowym. Roztocza mogą wywołać problemy skórne, kichanie, kaszel czy zaczerwienienie oczu. Niewidoczne dla oka mikroorganizmy uwielbiają materace, poduszki, pościel, sofy, wersalki i fotele – czyli miejsca, w których mogą znaleźć swój ulubiony pokarm: martwy, złuszczony naskórek.

Jakie warunki sprzyjają powstawaniu roztoczy?

Roztocza najbardziej lubią wilgotne i ciepłe miejsca. Najkorzystniejsza temperatura dla tych mikroorganizmów to 23 stopnie. Wysoka lub niska temperatura nie sprzyja rozmnażaniu roztoczy. Warto o tym pamiętać – w okresie grzewczym zaleca się regularne wietrzenie pomieszczeń (zimne powietrze pomoże pozbyć się części roztoczy).

Jak pozbyć się roztoczy z domu?

Wyeliminowanie wszystkich roztoczy z domu nie jest taką prostą sprawą. Ponieważ te przebiegłe mikroorganizmy upodobały sobie w szczególności nasze łóżka, pozbycie się ich może kosztować nas sporo zachodu. Szacuje się, że w materacu może znajdować się nawet 2 miliony roztoczy.

Jak więc walczyć z roztoczami w sypialni? Przede wszystkim nie ścielić łóżka zaraz po przebudzeniu – jeśli zostawimy niezaścielone łóżko na 2 godziny i otworzymy okno, część roztoczy zginie. Warto pamiętać o zmianie pościeli raz w tygodniu i czyszczeniu materaca raz w miesiącu – niestety to w materacu gromadzi się najwięcej martwych organizmów.

Jeśli nie chcemy korzystać z chemicznych środków do czyszczenia materaca, możemy wykorzystać sodę oczyszczoną. Należy wetrzeć na całej powierzchni materaca sodę i poczekać 30 minut, po wszystkim wystarczy odkurzyć materac. Można też spryskać powierzchnię materaca olejkiem z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem dezynfekującym.

Czyszczenie materaca wymaga nie tylko nakładu pracy, ale i pieniędzy. Czy można uniknąć kosztów oraz problemów logistycznych związanych z czyszczeniem materaca? Jak najbardziej! Na rynku dostępne są specjalne odkurzacze do materacy, które są lekkie, poręczne i są stosunkowo tanie.

Jak działa odkurzacz do materacy?

Odkurzacz do materaca jest stworzony do walki z roztoczami. Dzięki wbudowanej lampie UV usuwa 99% roztoczy i innych mikroorganizmów z każdej powierzchni. Odkurzacze do roztoczy są hipoalergiczne, dlatego idealnie nadają się dla alergików i rodzin z małymi dziećmi.

Odkurzacz do materacy z lampą UV wytwarza wiązkę silnego światła UV, które nie tylko zabija roztocza, ale również zmienia ich DNA, co skutkuje ich wolniejszym procesem rozmnażania.

Odkurzacz do roztoczy jest niewielki, stosunkowo lekki i pozwala na pracę jedną ręką. Zazwyczaj składa się z pojemnika na kurz i odpady (jest bezworkowy) oraz specjalnej ssawki – wąskiej (rurkowatej) lub wyglądem przypominającej szerokie ssawki w tradycyjnych odkurzaczach. Do czyszczenia materaca zdecydowanie lepiej sprawdza się szeroka końcówka, która pozwala objąć większą powierzchnię podczas czyszczenia.

Jak wybrać najlepszy odkurzacz do materacy?

Zanim zdecydujemy się na zakup odkurzacza do materacy, powinniśmy zwrócić uwagę na 5 kluczowych kwestii:

  1. LAMPA UV – odkurzacz do materacy powinien mieć lampę UV o dużej mocy, dzięki temu jej efektywność w walce z roztoczami będzie większa
  2. FILTR HEPA – filtr ten zapobiega wydostaniu się alergenów na zewnątrz. Dzięki filtrom HEPA powietrze wypuszczane z odkurzacza jest czyste i wolne od zanieczyszczeń
  3. SSANIE – im wyższa moc i siła ssania, tym skuteczniej można pozbyć się roztoczy
  4. WAGA – najlepsze odkurzacze do materacy z lampą UV powinny być lekkie i poręczne; dobry odkurzacz nie powinien przemęczać ręki
  5. CENA – dobrą wiadomością jest to, że odkurzacz do materacy jest stosunkowo tani; lepiej wybrać sprawdzoną markę, która zapewnia usługę serwisową
Sofa do salonu. Jakie rozmiary i funkcje powinna mieć sofa?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE