Jaki odkurzacz kupić? Przegląd najważniejszych cech dobrego odkurzacza

2018-10-02 18:47

Jaki kupić odkurzacz, często głowimy się stojąc przed regałem w supermarkecie ze sprzętem AGD. Wybrać odkurzacz workowy czy bezworkowy, a może najlepszy będzie odkurzacz wodny? Pamiętajmy też, że dobry odkurzacz pomaga nie tylko w walce z brudem, ale też z alergią. Przeczytaj nasz poradnik na temat wyboru odkurzaczy.

Odkurzacz Electrolux
Autor: materiały prasowe Electrolux Akumulatorowy odkurzacz stojący Pure F9 marki Electrolux łączy w sobie moc urządzeń tradycyjnych i wygodę bezprzewodowych. Jego korpus jest ruchomy (góra – dół), co ułatwia sprzątanie głęboko pod kanapą. Drogę oświetlą tam diody LED. Teleskopowa rura, wyciągany wąż i liczne ssawki pozwolą skutecznie uwolnić od kurzu wszystkie powierzchnie.

Spis treści

  1. Jaki odkurzacz do podłogi lub dywanów?
  2. Jaki odkurzacz piorący?
  3. Odkurzacz workowy czy bezworkowy?
  4. A może odkurzacz wodny?
  5. Odkurzacz – jaki wybrać? Najważniejsze parametry odkurzaczy
  6. Jakie worki do odkurzacza?
  7. Odkurzacz z filtrami antyalergicznymi
  8. Zalety i wady robota sprzątającego: odkurzacz robot

Jaki kupić odkurzacz? Aby dobrze wybrać, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, funkcje i akcesoria, dzięki którym sprzęt ułatwi ci sprzątanie domu. Większości z nas wystarczy, żeby odkurzacz dobrze zbierał kurz z podłóg.

Sprawdź: Roztocza kurzu - jaki się ich pozbyć, czy są niebezpieczne >>>

Jeśli to wszystkie twoje wymagania, w zupełności wystarczy ci tradycyjny odkurzacz z wymiennymi workami, samozwijającym się kablem i kilkoma rodzajami szczotek. Przede wszystkim odkurzacz powinien być dostosowany do rodzaju powierzchni, którą będziesz sprzątać.

Jaki odkurzacz do podłogi lub dywanów?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model odkurzacz, weź pod uwagę, czy w mieszkaniu masz gołe podłogi, czy też dywany. Do gładkich powierzchni (panele, terakota) wystarczy nowoczesny odkurzacz o mocy kilkuset W. Jeśli w mieszkaniu masz długowłose dywany – rozważ kupno odkurzacza, którego moc ssania sięgnie maksymalnych 900 W.

Jaki odkurzacz piorący?

Jeśli za pomocą odkurzacza zamierzasz nie tylko odkurzać, ale też usuwać plamy oraz prać tapicerkę – zainwestuj w odkurzacz piorący lub parowy. Oba są droższe od tradycyjnych modeli, ale mogą okazać się naprawdę potrzebne. Zwłaszcza jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Nad tego typu odkurzaczem warto się zastanowić szczególnie wtedy, gdy mieszka się w dużym, np. wielorodzinnym domu. Jeśli masz do sprzątania duże powierzchnie, wybierz tzw. odkurzacz wielofunkcyjny. W jego pojemniku znajduje się woda. Dzięki niej możesz odkurzać na mokro, prać dywany, a nawet myć okna za pomocą jednego urządzenia.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

W odkurzaczach bezworkowych tzw. cyklonowych kurz oraz inne zanieczyszczenia (w tym także roztocza) gromadzą się w specjalnym pojemniku, który po sprzątaniu należy dokładnie oczyścić. W takich odkurzaczach konieczna jest również systematyczna wymiana filtrów. Rocznie kosztuje to około 50 złotych. To drogo, ale jeśli ktoś z twoich domowników cierpi na ciężką postać alergii, warto rozważyć kupno takiego sprzętu. Niestety, żaden tradycyjny odkurzacz workowy nie usunie wywołujących uczulenie roztoczy.

A może odkurzacz wodny?

Odkurzacze wodne, a właściwie odkurzacze z filtrem wodnym, są bardzo skuteczne nie tylko z usuwaniu kurzu z pomieszczeń – ułatwiają też pozbycie się zanieczyszczeń zgromadzonych w pojemniku. Woda doskonale łączy najróżniejszego typu zabrudzenia, a filtr wodny dodatkowo jest wspomagany przez moduł filtrujący powietrze opuszczające urządzenie.

Odkurzacz – jaki wybrać? Najważniejsze parametry odkurzaczy

1. Moc i siła ssania odkurzacza – im większe, tym skuteczniej odkurzacz zbiera kurz i filtruje powietrze. Przepisy unijne zabraniają produkcji urządzeń o mocy większej niż 1600 W, jednocześnie zobowiązują do stosowania ujednoliconej etykiety, która ma ułatwić porównywanie modeli. Pojawił się na nich wskaźnik DPU (dust pick-up). Ograniczenia dotyczące mocy nie oznaczają, że odkurzacz gorzej sprząta. Słabszą moc rekompensują różne rozwiązania, np. budowa silnika czy przepływ powietrza wewnątrz urządzenia, które wzmacniają siłę ssania, czyli efektywność zbierania kurzu. Tę właśnie wartość określa DPU – wskaźnik dust pick-up  musi wynosić min. 75% na dywanach i 98% na podłogach twardych. Uwaga, ograniczenia mocy nie dotyczą odkurzaczy do czyszczenia na mokro, do czyszczenia na mokro i sucho, automatycznych, centralnych i akumulatorowych, a także froterek do podłóg– z uwagi na szczególne cechy i zastosowanie.

Bezworkowy odkurzacz Blizzard CX1 z innowacyjnym systemem filtrowania

Autor: materiały prasowe MIELE

Etykiety odkurzaczy

Wprowadzenie etykiet ma uprościć porównywanie modeli odkurzaczy i ułatwić wybór. Na etykietach znajduje się ten sam zestaw parametrów:

1. Klasa efektywności energetycznej w skali od A+++ do G (A+++ oznacza najniższe zużycie energii i wysoką skuteczność sprzątania)

2. Klasa reemisji kurzu (najczystsze powietrze wydobywające się z odkurzacza, czyli A, zapewniają np. filtry Hepa 13; maksymalna dopuszczalna wartość to 1%)

3. Skuteczność zbierania kurzu z dywanu (A – najlepsza; minimalna dopuszczalna wartość to 0,75)

4. Skuteczność zbierania kurzu z parkietu (A – najszybciej usuwa kurz także ze szczelin między płytkami; minimalna dopuszczalna wartość to 0,98)

5. Poziom hałasu (maksymalna dopuszczalna wartość to 80 dB(A))

6. Średnie roczne zużycie energii (przyjęto powierzchnię 87 mkw i odkurzanie 50 razy w roku; maksymalna dopuszczalna wartość to 43,0 kWh/rok)

Jednocześnie nowe odkurzacza muszą mieć silnik o żywotności co najmniej 500 godzin, a wąż, o ile w nich występuje, musi być na tyle trwały, by nadawał się do użytku do 40 000 oscylacji z obciążeniem.

2. Filtry odkurzacza – odpowiadają za dokładne odkurzanie i odświeżanie powietrza. Niezwykle ważne w domach alergików. Najlepiej, gdy jest ich kilka (system filtracji), np. mikrofiltry, filtry klasy S, elektretowe. Polecamy filtry HEPA, wykonane z włókna szklanego łączonego żywicą; wychwytują prawie w stu procentach kurz, alergeny, a nawet bakterie z wydmuchiwanego powietrza.

3. Sposób montowania rury odkurzacza – teleskopowa wygodnie się składa i nie zajmuje dużo miejsca.

3. Przyciski w uchwycie, a nie na obudowie odkurzacza – nie musimy wtedy schylać się, by regulować siłę ssania, włączyć i wyłączyć urządzenie;

4. Kółka lub rolki odkurzacza – ułatwiają przesuwanie odkurzacza. Kabel - długi (od 3 m), zwijany automatycznie. Zasięg powinien być jak największy. Odpowiednia długość kabla zasilającego pozwoli uniknąć ciągłego wyłączania odkurzacza i przełączania go do innego gniazdka.

5. Łatwy montaż i demontaż poszczególnych elementów odkurzacza – usprawnia i skraca czas pracy.

6. Schowek w odkurzaczu – na kabel i szczotki, zapewni wygodę uzytkownia, ponadto nie zgubimy ich.

7. Dodatkowe szczotki do odkurzaczy – producenci dołączają czasem do niektórych modeli odkurzaczy oprócz mniej lub bardziej typowych szczotek (na przykład jedno- lub dwupozycyjna podłogowo-dywanowa, przystawka szczelinowa, ssawka do czyszczenia żaluzji, szczotka froterująca, zestawy dla majsterkowiczów, szczotki do sprzątania samochodu) turbo- lub elektroszczotki, które między innymi podnoszą włos dywanu; można je również dokupić;

8. Jeśli chemy mieć odkurzacz o kilku funkcjach, np. odkurzacz piorący, trzeba zwrócić uwagę na liczbę akcesoriów na wyposażeniu danego modelu odkurzacza oraz ich rodzaj, np. turboszczotka – odkurza i trzepie jednocześnie.

9. Elektroniczne wskaźniki odkurzacza – informują o konieczności opróżnienia lub wymiany worka odkurzacza bądź o zanieczyszczeniu filtra; zazwyczaj są umieszczone na obudowie;

10. Wskaźnik zapełnienia worka (pojemnika) – informuje o konieczności wymiany go lub opróżnienia, bardzo przydatna funkcja.

11. Worki lub pojemniki do odkurzacza – te pierwsze trzeba kupować, te drugie – każdorazowo opróżniać i myć.  Wybierajmy wielowarstwowe, z włókniny. I wymieniajmy je regularnie, bo zapełnione obniżają moc ssania.

12. Poziom hałasu odkurzacza. Znaczenie tego parametru docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci, gdyż dźwięk o natężeniu 68-70 dB nie zakłóci snu malucha

13. Automatyczne zwijanie kabla odkurzacza – wystarczy nacisnąć przycisk lub pociągnąć za kabel, by bez naszej pomocy szybko zwinął się w obudowie.

14. Waga odkurzacza – warto zwrócić uwagę na ciężar odkurzacza, szczególnie gdy poszukujemy małego modelu ręcznego bądź takiego, który z pewnością będziemy podnosić – wtedy dodatkowym ułatwieniem stanie się również zamontowany pasek na ramię;

15. Dodatkowe funkcje odkurzacza – niektóre modele to wielofunkcyjne urządzenia, którymi można odkurzać na sucho, na mokro, prać dywany, tapicerkę oraz myć okna.

Jakie worki do odkurzacza?

Odkurzaczowy worek na śmieci i kurz – sprawa, wydawałoby się, błaha, a jednak staje się istotna, gdy musimy bardzo często odkurzać (bo na przykład nasz domowy pupil gubi dużo sierści) lub któryś z domowników jest alergikiem. Na rynku dostępne są odkurzacze:

  • odkurzacze bezworkowe – zanieczyszczenia gromadzą się w wyjmowanym pojemniku; zwróćmy uwagę na to, czy można go myć w wodzie, oraz na pojemność – w sprzedaży są modele odkurzaczy z pojemnikiem dwukomorowym, więc są opróżniane rzadziej; niestety, modele bezworkowe nie są polecane dla alergików;
  • odkurzacze z workami  papierowymi – jednorazowe sprawdzają się zwłaszcza w domach, gdzie są osoby uczulone na roztocza kurzu, pleśnie, pyłki itp. – po każdym przątaniu drażniący kurz jest usuwany z domu;
  • odkurzacze z workami tekstylnymi:  z materiałów naturalnych lub specjalnych – utrudniających wydostawanie się kurzu na zewnątrz lub neutralizujących nieprzyjemny zapach (z filtrem węglowym); mogą być różnej pojemności; z workiem materiałowym i papierowym. Niektóre firmy stosują opatentowane rozwiązania na jak najbardziej szczelne,czyli maksymalnie higieniczne, zamknięcia worka.

Odkurzacz z filtrami antyalergicznymi

W przypadku alergików i chorujących na astmę jednak to nie typ worka do odkurzacza jest sprawą najistotniejszą. O wiele bardziej ważną rolę w przypadku odkrzaczy dla alergików odgrywa – zamontowany w odkurzaczu filtr pochłaniający kurz i inne substancje alergizujące. Zwykle jest ich kilka, o różnym stopniu filtracji (trzy-pięciostopniowy) i odmiennych typów. Najprostsze są filtry jednorazowego użytku: w zależności od zaleceń producenta po każdym sprzątaniu myje się je lub wymienia. Do bardziej zaawansowanych filtórw w odkurzaczach należą: mikrofiltry, filtry klasy S czy HEPA, który wyłapuje z powietrza alergeny, cząsteczki drażniące i wszelkie zanieczyszczenia, takie jak pyłki kwiatowe, zarodniki grzybów, roztocza, bakterie – z efektywnością dochodzącą do 100%. Dodatkowo zaś uszczelka HEPA zapobiega ponownemu przedostaniu się kurzu do powietrza.

W sprzedaży są również modele wyposażone w filtr wykorzystujący bakteriobójcze właściwości cząsteczek srebra, dzięki czemu pochłania on nawet wirusy. Na działanie chorobotwórczych bakterii szczególnie narażone są dzieci, które chodząc, raczkując czy siadając na podłodze, oddychają powietrzem najbliższym podłogi.

Uwaga! Przy wyborze modelu odkurzacza z filtrem HEPA wskazówką może być rekomendacja Polskiego Związku Alergologicznego. Każdy filtr, aby był skuteczny, musi być systematycznie czyszczony bądź wymieniany.

Czytaj też: Te miejsca w domu muszą być zawsze czyste!

Zalety i wady robota sprzątającego: odkurzacz robot

Wysoko zaawansowane technologicznie odkurzacze same posprzątają, choć zakup takiego robota to spory wydatek. Robot odkurzający wyglądem przypominają powiększony krążek hokejowy. Dzięki temu, że takie odkurzacze automatyczne (np. i-robot Roomba, Power bot Samsung, Chill Severin) są okrągłe i płaskie, mieszczą się pod meblami i nie zajmują dużo miejsca. Obrotowe szczotki czyszczą typowe posadzki: z drewna, linoleum, płytek oraz dywanów z krótkim i średnim włosem. Są wyposażone w niepowodujący uszkodzeń zderzak, który utrzymuje urządzenie przy ścianie, lub mają system nawigacyjny ułatwiający omijanie przeszkód i uniknięcie spadku ze schodów. Sterowanie pracą odkurzacza ułatwia pilot.

„Odkurzacz-samosia” może pamiętać, gdzie już posprzątał, a gdzie nie, zaś do dodatkowych udogodnień należą:

  • czujnik brudu;
  • zdolność sprzątania w wyznaczonym miejscu;
  • stacja pozwalająca na samoczynne ładowanie baterii;
  • akumulator, dzięki któremu pracuje nawet dwie godziny bez przerwy;
  • oprogramowanie, dzięki któremu wydziela się obszar sprzątania.