Aksamit, welur, welwet, plusz: aksamitne inspiracje do mieszkania. ZDJĘCIA

2022-11-04 10:17

Aksamit, welur, plusz i welwet – tkaniny do niedawna spotykane głównie we wnętrzach stylizowanych, dziś chętnie wprowadzamy do mieszkań zupełnie współczesnych. Aksamitne zasłony, obicia mebli czy nawet drobne dodatki, jak choćby poduszki, cieszą oczy migotliwymi kolorami i dają wyjątkowe wrażenie przytulności.

Spis treści

  1. Aksamitne poduszki, narzuty i inne dodatki z aksamitu
  2. Aksamitne zasłony – dekoracje okienne z aksamitu
  3. Aksamitne meble – krzesła, fotele, kanapy, pufy w aksamicie

Aksamit – choć to materiał o bardzo długiej historii – jest zawsze młody. Świetnie, jak zawsze szykownie i bardzo szlachetnie, prezentuje się nie tylko w klasycznych, lecz także w modnych odcieniach, m.in. ochry, pudrowego różu albo chłodnej ciemnej zieleni, określanej jako petrol. Nawet w prostych brytach, pozbawiony marszczenia, efektownie się mieni i miękko podkreśla układ zasłony, kształt poduszki czy bryłę mebla.

Właśnie dlatego welwet, welur czy plusz tak dobrze prezentuje się w zestawieniu z formami stylu nowoczesnego, skandynawskiego, a nawet loftowego – im surowszy kontekst, tym większe wrażenie robi sama tkanina. Jednocześnie aksamit jest nieoceniony we wnętrzach w stylu vintage czy retro, gdzie w istotnej mierze kreuje charakter stylizacji. Marki wnętrzarskie zaczynają się też nim bawić, o czym świadczą choćby marszczone i pikowane poduszki – bliźniacze do tych, które zdobiły tapczany w latach 40. XX wieku.

Plusz, aksamit, welur, welwet – co jest czym?
Plusz, aksamit, welur, welwet – co jest czym?

Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Aksamit, welur, welwet i plusz to nazwy tkanin z tzw. okrywą runową (inaczej włókienną lub włosową), czyli „meszkiem”, który decyduje o ich charakterze i odpowiada za efekt mieniącej się tkaniny. Formalnie aksamit, welur i welwet to odmiany pluszu, różniące się sposobem uzyskiwania okrywy. Welwet to plusz wątkowy, czyli taki, w którym okrywę runową uzyskuje się przez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek. Po rozcięciu z pętelek powstają włoski. Welur z kolei to plusz osnowowy, czyli taki, w którym okrywa runowa tworzona jest z dodatkowej osnowy.

Aksamit to welwet o krótkiej, maks. 3-milimetrowej okrywie, dzięki której tkanina uzyskuje wyjątkowy połysk. W przeszłości często ze szlachetną, np. jedwabną nicią wątku. Dlatego popularnie określenia tego używa się, aby nazwać delikatne, szczególnie miękkie plusze, które najpiękniej się mienią. Słowo „plusz” z kolei służyło i służy (już wiemy, że niesłusznie!) za określenie welwetów i welurów o mniejszych walorach, nie tylko z dłuższą okrywą niż w przypadku aksamitów, ale też z mniej szlachetnego włókna, z czego wynikały mniejsze walory dekoracyjne.

Aksamitne poduszki
Autor: serwis prasowy H&M Home Nawet w szykownym zestawieniu ze starymi meblami i marmurowymi stolikami aksamitne poduszki nie mają w sobie nic ze sztywnego dostojeństwa. Tworzą przytulną atmosferę zapraszającą do komfortowego wypoczynku albo do bardzo osobistych rozmów.

Aksamitne poduszki, narzuty i inne dodatki z aksamitu

Aksamit da się wprowadzić do wnętrza na bardzo wiele sposobów. Najprościej sięgnąć po dekoracyjne poduszki czy poszewki z aksamitu. Mogą udekorować sofę w salonie, fotel w sypialni albo łóżko. Poduszka na krzesło z aksamitu wzbogaci kąt do pracy czy domowe biuro. Trudno ją natomiast polecać na krzesło do kuchni czy jadalni, gdzie ryzyko zaplamienia jest stosunkowo wysokie. W pokoju dziecięcym może się z kolei znaleźć wielka aksamitna poducha do siedzenia na podłodze.

Na sofie, fotelu czy na łóżku wspaniale będzie się prezentować narzuta z aksamitu albo aksamitny koc (tańsze rozwiązanie). W ofercie niektórych firm znalazła się aksamitna pościel. Z uwagi na walory użytkowe warto wybrać pościel z aksamitu, w której z tego szlachetnego materiału wykonano wyłącznie stronę wierzchnią, a spodnią z atłasu, satyny czy bawełny czesanej. Dzięki temu obracanie się w łóżku nie będzie stanowiło trudności.

Z aksamitu, weluru, welwetu czy pluszu wykonuje się obecnie także różnorodne akcesoria. Dość wymienić abażury lamp stołowych i wiszących, pudełka i szkatułki (nie tylko na biżuterię czy zegarki), obrusy i bieżniki. Aksamitną fakturę zyskują eleganckie ręczniki i dywaniki łazienkowe, a w ślad za nimi kapcie (pantofle) i szlafroki, tak damskie, jak i męskie.

Aksamit dodatki
Autor: materiały prasowe Masz ochotę na grę z konwencją? Spójrz, jak dobrze aksamit wygląda na meblach w stylu mid century modern, vintage i retro! W górnym rzędzie aranżacja Patrycji Rabińskiej z meblami w stylu lat 50. – fot. Yassen Hristov/hompics.com oraz okrągła marszczona poduszka retro z aksamitu – HM Home. Niżej ławka i podnóżek w stylu lat 60., na skośnych nóżkach, kolekcja tkanin Velvet – Dekoria.pl oraz okrągły puf ze złocistą metalową podstawą Modern Barock – Invicta Interior. U dołu lampa w stylu lat 70. – Madam Stolz oraz fotel z rurek, z kolekcji Zuiver – Dutchhouse.

Aksamitne zasłony – dekoracje okienne z aksamitu

Proste zasłony z aksamitu pokażą mięsistość tkaniny nie gorzej niż dekoracje okienne z misternymi upięciami i lambrekinem, jakie spotyka się w tzw. stylu klasycznym, a przede wszystkim we wnętrzach stylizowanych i historycznych. Za sprawą dużej powierzchni nawet przy stosunkowo niewielkich fałdach aksamitne zasłony będą się efektownie mienić.

Uszyte z welwetu czy z weluru, nadadzą wnętrzu elegancki, szlachetny, a nawet luksusowy charakter charakter – i bez względu na styl. Zasłony z aksamitu są więc prostym sposobem na podniesienie walorów salonu w stylu nowoczesnym albo sypialni w stylu skandynawskim. Nieodzowne w mieszkaniu w stylu retro, vintage czy mid century modern, doskonale się skomponują także z surowym wystrojem w stylu loftowym. Dzięki głębi koloru jak żadne inne wydobędą blask dodatków we wnętrzu w stylu glamour.

Co ciekawe, dzięki wyjątkowej fakturze aksamitne zasłony bez względu na kolor czynią wnętrze przytulnym. Mogą więc posłużyć do wizualnego ocieplenia salonu czy sypialni o chłodnej kolorystyce. Do pomieszczeń, w których się sypia (np. do pokoju gościnnego) zasłony z aksamitu warto wprowadzić także dlatego, że przepuszczają mało światła.

Aksamitne meble – krzesła, fotele, kanapy, pufy w aksamicie

Szczególnie modne są dziś meble tapicerowane aksamitem – sofy, fotele, krzesła. Na ogół aksamitne meble mają proste, kubiczne albo wyokrąglone kształty, najczęściej o gładkiej powierzchni, choć kanapy i obszerniejsze fotele bywają płytko pikowane. Pojedyncza sofa w aksamitnej tapicerce, para foteli przy stoliku albo komplet krzeseł wokół stołu w jadalni to mocny akcent, który wyraziście zaznaczy we wnętrzu modną tendencję.

Kto jednak nie planuje wymieniać większych mebli, podobny efekt może uzyskać prościej i taniej. Jak? Trend zasygnalizuje nawet pojedynczy aksamitny fotel (z ażurową konstrukcją z płaskowników lub rurek), koniecznie ustawiony w eksponowanym miejscu. W sypialni stanąć może z kolei okrągły aksamitny puf (najlepiej z metalową, stalową lub mosiężną obręczą u dołu), obita aksamitem ławeczka lub skrzynia. Świetnym rozwiązaniem okaże się też aksamitny pokrowiec na sofę. Nożna też wykorzystać dużą narzutę, jednak w modzie są kanapy o delikatnej i lekkiej linii, wsparte na cienkich nóżkach, a nie przysadziste.

Aksamit - łóżko, sypialnia
Autor: materiał prasowy WestwingNow Aksamit świetnie się sprawdza w grach i kolorem, i fakturą, i formą. Podkreśla charakter sprzętów delikatnie stylizowanych, np. buduarowych pufów.
Wygodne meble rozkładane. Sofa z funkcją spania
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany