Jak wygląda styl loftowy? Mieszkanie w stylu loft - inspiracje

2024-01-14 14:46

Styl loftowy narodził się w przestrzeniach postindustrialnych. Jak wygląda styl loftowy? Sporo w nim surowości materiałów, ale też światła, kreatywności, dynamiki. Styl loft sprawdzi się też w mniejszych mieszkaniach. Jak to zrobić? Radzimy, jak urządzić wnętrze, którego wystrój nawiązuje do stylu industrialnego.

Spis treści:

Jak wygląda styl loftowy?

Mieszkanie w stylu loft ma surową stylistykę, nawiązuje do wnętrz poprzemysłowych. Jeśli chcesz mieć mieszkanie urządzone jak loft, istnieje kilka trików wnętrzarskich, które pozwolą to osiągnąć. Mieszkanie loft o przemysłowym charakterze można stworzyć nawet w bloku czy w kamienicy.

Jaki jest przepis na mieszkanie w stylu loft? Taka aranżacja wnętrz stawia na otwarte przestrzenie oraz wyposażenie nawiązujące do stylu przemysłowego - ze szkła i metalu, ale też z naturalnych materiałów.

Duże znaczenie ma również oświetlenie, powinno wyglądać jak z fabryki. W kwestii materiałowej świetnie sprawdza się też cegła oraz beton, czyli surowce znane z budownictwa przemysłowego.

Styl loftowy w praktyce

W mieszkaniu loft ważna jest przestrzeń. Nie trzeba co prawda wyburzać wszystkich ścian, ale mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Dlatego warto się zastanowić, które ściany działowe da się zburzyć, jak poszerzyć otwory drzwiowe, które wnętrza można połączyć i otworzyć.

Godnym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon, które wprowadza efekt świeżości oraz nowoczesności. Doskonale sprawdzają się także duże przeszklenia - zwłaszcza te w czarnych metalowych ramach (nazywane zresztą loftowymi bądź industrialnymi). Za ich pomocą można np. wydzielić aneks sypialny. W razie potrzeby prywatności warto uzupełnić je tekstylnymi zasłonami.

Styl loftowy nowoczesny

Wysokość, przestrzenność i artystyczny klimat mieszkania w stylu industrialnym sprzyja twórczemu myśleniu. Tego typu przestrzenie idealnie nadają się więc na siedzibę biura. Aby zachować atmosferę i styl industrialny wnętrza, można zrezygnować z dzielenia mieszkania na oddzielne pomieszczenia.

Podczas aranżacji loftu warto wydzielić jedynie aneksy do pracy, spotkań i relaksu. Rozwiązaniem zapewniającym dostosowanie charakteru loftu zarówno do potrzeb biznesowych, jak i mieszkaniowych, a także niebanalny efekt jest podejście eklektyczne.

Niezwykłe, designerskie elementy wyposażenia i dodatki, takie jak stolik kawowy zrobiony z silnika samochodowego, fabryczne schody czy fragment dźwigu w salonie, podkreślą nowoczesność i styl industrialny loftu, a odpowiednio dobrane do nich meble i detale w bardziej tradycyjnym stylu (wiklinowe kosze, doniczki z kwiatami i ziołami, strojne lampy w stylu retro oraz kominek) ocieplają wnętrza i tworzą przytulną atmosferę.

Wszechogarniająca biel ścian dodatkowo powiększa optycznie mieszkanie urządzone w stylu loft, jednak by projekt wnętrza nie raził fabryczną surowością, warto wprowadzić kolorowe detale – wysokie pomieszczenia o pobielonych ceglanych ścianach są doskonałym tłem dla barwnych mebli, fotografii i dekoracyjnych dodatków, które ocieplają otoczenie, nie pozbawiając wnętrza jego walorów. Również ogień w kominku łagodzi chłód białych ścian.

40-metrowe w stylu soft-loft. Zdjęcia

 

Co na ścianę w stylu loft?

Surowość to główna cecha mieszkania w stylu loft. Taki wystrój wnętrza można osiągnąć przez odpowiednie wykończenie ścian, a także świadome wykorzystanie elementów instalacji do aranżacji wnętrza. W aranżacji w stylu loft znakomicie prezentuje się naturalny kolor cegły. Inne jego cechy to m.in.:

  • niewykończone granice między murem a tynkiem;
  • przewody elektryczne puszczone na zewnątrz – dla bezpieczeństwa w specjalnych rurkach, tzw. peszlach;
  • na podłodze malowany parkiet, wylewka betonowa lub żywiczna (dzięki niej będzie przytulniej – jest ciepła i miła w dotyku).

Industrialne dodatki do wnętrz

W aranżacji wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe dodatki. Najbardziej efektowne jest oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP. Nowoczesne formy mebli o gładkich powierzchniach świetnie wyglądają w towarzystwie ceglanych ścian i podłogi ze starych desek.

Pamiętaj też, że podczas urządzania mieszkania loftu ważne jest staranne wykończenie. Przewody elektryczne nie mogą tworzyć bezładnej plątaniny, gniazda muszą być równo osadzone, na jednym poziomie. Przemysłowa aranżacja wnętrz wbrew pozorom potrzebuje precyzji!

Mieszkania w stylu loft. Inspiracje

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie