Styl loft: aranżacje wnętrz. Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

2021-02-26 8:50 Redakcja

Styl loft narodził się w przestrzeniach postindustrialnych. Sporo w nim surowości materiałów, ale też światła, kreatywności, dynamiki. Walory stylu loftowego można jednak wykorzystywać także w mniejszych mieszkaniach. Jak to zrobić? Radzimy, jak urządzić wnętrze, którego wystrój nawiązuje do stylu industrialnego.

Mieszkanie w stylu loft ma surową stylistykę, nawiązuje do wnętrz poprzemysłowych. Jeśli chcesz mieć mieszkanie urządzone jak loft, istnieje kilka trików wnętrzarskich, które pozwolą to osiągnąć. Mieszkanie loft o przemysłowym charakterze można stworzyć nawet w bloku czy w kamienicy. Jaki jest przepis na loft? Taka aranżacja wnętrz stawia na otwarte przestrzenie pełne jasnych barw i światła oraz wyposażenie nawiązujące do stylu przemysłowego - ze szkła i metalu, ale też z naturalnych materiałów. Duże znaczenie ma również oświetlenie jak z fabryki. W kwestii materiałowej świetnie sprawdza się też cegła oraz beton, czyli surowce znane z budownictwa przemysłowego.

Zobacz również: Aranżacja wnętrz w stylu amerykańskim. Luksus, symetria i przestrzeń >>>

Styl loft, czyli otwarta przestrzeń

W mieszkaniu loft ważna jest przestrzeń. Nie trzeba co prawda wyburzać wszystkich ścian, ale mieszkanie musi sprawiać wrażenie otwartego. Dlatego warto się zastanowić, które ściany działowe da się zburzyć, jak poszerzyć otwory drzwiowe, które wnętrza można połączyć i otworzyć. Godnym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon, które wprowadza efekt świeżości oraz nowoczesności. Doskonale sprawdzają się także duże przeszklenia - zwłaszcza te w czarnych metalowych ramach (nazywane zresztą loftowymi bądź industrialnymi). Za ich pomocą można np. wydzielić aneks sypialny. W razie potrzeby prywatności warto uzupełnić je tekstylnymi zasłonami.

Wnętrza industrialne: gotowe inspiracje

Wysokość, przestrzenność i artystyczny klimat wnętrza loftu sprzyja twórczemu myśleniu. Tego typu przestrzenie idealnie nadają się więc na siedzibę biura. Aby zachować atmosferę i styl industrialny wnętrza, można zrezygnować z dzielenia mieszkania na oddzielne pomieszczenia. Podczas aranżacji loftu warto wydzielić jedynie aneksy do pracy, spotkań i relaksu. Rozwiązaniem zapewniającym dostosowanie charakteru loftu zarówno do potrzeb biznesowych, jak i mieszkaniowych, a także niebanalny efekt jest podejście eklektyczne. Niezwykłe, designerskie elementy wyposażenia i dodatki, takie jak stolik kawowy zrobiony z silnika samochodowego, fabryczne schody czy fragment dźwigu w salonie, podkreślą nowoczesność i styl industrialny loftu, a odpowiednio dobrane do nich meble i detale w bardziej tradycyjnym stylu (wiklinowe kosze, doniczki z kwiatami i ziołami, strojne lampy w stylu retro oraz kominek) ocieplają wnętrza i tworzą przytulną atmosferę. Wszechogarniająca biel ścian dodatkowo powiększa optycznie mieszkanie urządzone w lofcie, jednak by projekt wnętrza nie raził fabryczną surowością, warto wprowadzić kolorowe detale – wysokie pomieszczenia o pobielonych ceglanych ścianach są doskonałym tłem dla barwnych mebli, fotografii i dekoracyjnych dodatków, które ocieplają otoczenie, nie pozbawiając wnętrza jego walorów. Również ogień w kominku łagodzi chłód białych ścian.

Nie przegap: Mieszkanie w kamienicy, czyli aranżacja wnętrza z klimatem >>>

 

System LOFT
System loft

Autor: materiały prasowe GTV

Inspirowany industrialnymi wnętrzami system LOFT przeznaczony jest do budowy drzwi przesuwnych z górnym układem jezdnym między pomieszczeniami lub w niewielkich wnękach. Oparty jest na wysokiej jakości łożyskowanych okuciach jezdnych poruszających się po pojedynczym torze. Dla komfortu i bezpieczeństwa system wyposażony jest w dwa spowalniacze.

Styl loft: surowość w aranżacji wnętrz

Surowość to główna cecha mieszkania typu loft. Taki wystrój wnętrza można osiągnąć przez odpowiednie wykończenie ścian, a także świadome wykorzystanie elementów instalacji do aranżacji wnętrza. W aranżacji w stylu loft znakomicie prezentuje się naturalny kolor cegły. Inne jego cechy to m.in.:

  • niewykończone granice między murem a tynkiem;
  • przewody elektryczne puszczone na zewnątrz – dla bezpieczenstwa w specjalnych rurkach, tzw. peszlach;
  • na podłodze malowany parkiet, wylewka betonowa lub żywiczna (dzięki niej będzie przytulniej – jest ciepła i miła w dotyku).

Polecamy: Pomysł na stary PARKIET: kolorowy WZÓR na PARKIECIE Odnawiamy parkiet >>>

Styl loft: przemysłowe dodatki

W aranżacji wnętrz mieszkania w stylu loftu powinny się znaleźć przemysłowe dodatki. Najbardziej efektowne jest oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP. Nowoczesne formy mebli o gładkich powierzchniach świetnie wyglądają w towarzystwie ceglanych ścian i podłogi ze starych desek.

Pamiętaj też, że podczas urządzania mieszkania loftu ważne jest staranne wykończenie. Przewody elektryczne nie mogą tworzyć bezładnej plątaniny, gniazda muszą być równo osadzone, na jednym poziomie. Przemysłowa aranżacja wnętrz wbrew pozorom potrzebuje precyzji!

Więcej: Parkiet przemysłowy: efektowna posadzka drewniana do każdego pomieszczenia >>>

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft? GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz galerie zdjęć mieszkań loft w różnych odsłonach i zdecyduj, jak chcesz urządzić swoje wnętrza. Te fotografie to doskonałe źródło inspiracji.

Akcja specjalna: Wygodny dom
garderoba elite GTV

Autor: materiały prasowe GTV

Nawet garderobę reflektorki na szynoprzewodach są w stanie zamienić w fascynującą ozdobę wnętrza.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021