Stolik kawowy: wybieramy stolik do salonu

2024-04-24 15:35

Jak wybrać stolik kawowy? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Podpowiadamy, jaką powinien mieć wysokość stolik kawowy do salonu i do czego go dopasować.

Spis treści

  1. Stolik kawowy: jak wybierać stolik kawowy do salonu?
  2. Stolik kawowy do salonu: drewno, szkło czy chrom?
  3. Stolik kawowy do salonu: jeden czy w zestawie?
  4. Stolik do salonu okrągły czy kwadratowy?
  5. DIY, czyli stolik kawowy zrób to sam
  6. Stolik kawowy - jaka wysokość?
  7. Stolik kawowy do salonu: najpiękniejsze aranżacje

Urządzasz salon? Warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe meble do pokoju dziennego, lecz także na stolik kawowy - swoiste domknięcie aranżacji salonu. Na rynku jest właściwie nieskończona liczba modeli tego elementu wyposażenia salonu, na pewno więc znajdziesz taki, który będzie w stu procentach spełniał oczekiwania. Możesz też podejść do zagadnienia kreatywnie i wykonać ten mebel własnoręcznie lub nadać jego funkcję innemu sprzętowi!

Stolik kawowy: jak wybierać stolik kawowy do salonu?

Stolik kawowy najczęściej dopasowujemy do pozostałych mebli w salonie, by tworzył z nimi spójną całość. Nie oznacza to jednak, że elementy te muszą charakteryzować się identyczną linią stylistyczną. W zależności od stylu aranżowanego wnętrza możemy wybrać stolik klasyczny bądź też mebel o bardziej wyszukanym designie. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym są oryginalne stoliki z palet. Wnętrza w stylu skandynawskim zazwyczaj zdobią pnie drzew, które odgrywają rolę pełnowartościowego stolika do salonu. Do lekkich i subtelnych aranżacji możemy wybrać meble transparentne, które pozostając "niezauważone", będą idealnie pełniły swoją funkcję. Wybierając stolik do salonu, możemy postawić na oryginalny design, który wzbogaci wnętrze i nada mu niepowtarzalny charakter. Możemy także postawić na proste formy, które dopełnią wyposażenie wnętrza w stylu klasycznym, nie wysuwając się jednak na pierwszy plan.

Stolik kawowy do salonu: drewno, szkło czy chrom?

Wszystko zależy od tego. co będzie pasowało do naszego salonu. Jeśli mamy salon w stylu minimalistycznym lub nowoczesnej klasyki szukajmy stolików kawowych fornirowanych, wykonanych z lakierowanego na wysoki połysk MDF-u czy szkła. Do salonu w stylu glamour będą pasowały stoliki kawowe z błyszczącego chromu połączonego ze szkłem. W stylu skandynawskim natomiast sprawdzą się proste i lekkie stoliki drewniane. Nawet dla wielbicieli stylu „eko” znajdzie się teraz coś ciekawego – stoliki kawowe wykonane z europalet.

..  Jak zrobić stolik kawowy z europalety? >>>

Stolik kawowy do salonu: jeden czy w zestawie?

I znowu: to wszystko zależy od naszych potrzeb i od możliwości aranżacyjnych salonu. Najczęściej spotykanymi kształtami stolików kawowych są prostokąty i kwadraty. Okrągły kształt sprawdza się wśród mniejszych stolików pomocniczych. W dużym salonie i przy dużej narożnej sofie musimy tak zorganizować stolik kawowy, by z każdego miejsca sofy mieć możliwość odstawienia filiżanki lub odłożenia gazety. W takim przypadku sprawdzają się też stoliki pomocnicze, ustawiane obok sofy lub tak skonstruowane, by dół stolika można było wsunąć pod sofę. Wtedy blat znajduje się nad siedziskiem lub podłokietnikiem.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są małe stoliki kawowe modułowe, z których możemy zestawiać większą całość. Idealnym kształtem do tego typu zabawy jest kształt plastra miodu. W małych salonach znakomitym rozwiązaniem są natomiast zestawy stolików różnej wielkości, które mogą być wsunięte jeden pod drugi, nie zajmując wtedy miejsca, a w razie potrzeby rozstawione tak, by każdy miał do nich dostęp.

Stolik do salonu okrągły czy kwadratowy?

Okrągły kształt blatu stolika kawowego jest znacznie bardziej przyjazny dla użytkownika niż stolik kwadratowy. Sprawdza się zwłaszcza w domach z małych dziećmi. Jednak trudniej dopasować pojedynczy, duży okrągły stolik kawowy do rozległej sofy. Ze względu na nieregularny kształt tylko jedna lub dwie osoby będą miały do niego wygodny dostęp. Dlatego pojawił się trend wnętrzarski, który przewiduje ustawianie kilku okrągłych stolików kawowych przy sofie. Bardzo ładnie wyglądają takie stoliki z tej samej kolekcji różniące się pomiędzy sobą wysokością lub średnicą blatu.

W eklektycznych wnętrzach lub w stylu industrialnym możemy łączyć okrągłe stoliki kawowe w zupełnie różnych stylach, wielkościach i kolorach. Mniejsze stoliki kawowe dają nam dowolność ustawienia w zależności od sytuacji. Największy z nich może zostać tradycyjnie przed sofą, mniejsze zaś możemy ustawić przy podłokietnikach jako stoliki pomocnicze. Jest to rozwiązanie idealne szczególnie przy dużych rozłożystych sofach lub w małych salonach, w których stolik kawowy koliduje ze stołem jadalnianym. Okrągły stolik kawowy w stylu nowoczesnym  może być wyposażony w blat drewniany, szklany, z pleksiglasu albo lakierowanego MDF-u. Stolik z przezroczystym blatem sprawdzi się w małych wnętrzach, ponieważ jest praktycznie "niewidzialny", optycznie nie zabiera więc przestrzeni.

..  Mały salon krok po kroku – porady z galerią zdjęć >>>

DIY, czyli stolik kawowy zrób to sam

To nieprawda, że stolik kawowy i sofa do salonu wraz z fotelami czy pufami muszą tworzyć stylistyczną całość, często narzucaną przez producentów tworzących komplety mebli. To tylko jedna z możliwości! Jej wartość polega na łatwości wyboru i bezpieczeństwie aranżacyjnym. Jednak jeśli zdecydujesz się na odstępstwo od tego rozwiązania i na przykład kupisz oddzielnie stolik kawowy, a jeszcze lepiej – stolik całkowicie wybijający się kolorystycznie czy stylistycznie z aranżacji lub wykonany z nietypowego sprzętu albo materiału, pokój dzienny zyska indywidualny, niepowtarzalny charakter. Popatrz wokół siebie – może znajdziesz coś, co uda ci się zaadaptować na stolik kawowy lub ławę? Zabytkowy kufer, europalety, drewniany pieniek, a może nawet... stary silnik samochodowy? Wszystko zależy od twojej wyobraźni!

..  Stolik z pnia drzewa – instrukcja ZRÓB TO SAM >>>

Stolik kawowy - jaka wysokość?

Wysokość stolika kawowego zależy całkowicie od naszych preferencji. Niektórzy wolą niskie stoliki i ławy, a inni – wyższe. Jednak najwygodniej jest wtedy, gdy blat znajduje się mniej więcej na wysokości siedziska. Wtedy siedzące na kanapie i fotelach osoby będą mogły swobodnie sięgać po filiżanki lub odstawiać je na blat. Pomocnik, czyli mały stolik umieszczony z boku sofy, może mieć blat wyżej, nawet na wysokości podłokietnika – ułatwi to odkładanie na niego przedmiotów.

Stolik kawowy do salonu: najpiękniejsze aranżacje

Jeśli nie możesz zdecydować, jaki stolik kawowy będzie najlepiej pasował do twojego salonu, zobacz nasze aranżacje. Znajdziesz w nich zdjęcia różnych stolików kawowych. Na pewno cię zainspirują!

10 pięknych aranżacji salonu