Eklektyczny styl we wnętrzach - nie bój się łączyć!

2014-12-12 13:51

Eklektyczny styl łączy w sobie różne trendy. Tworząc wystrój wnętrza ekletycznego trzeba pamiętać o tym, by było ono spójne stylistycznie i aranżacyjnie. Nie okraszamy przecież kuchni w stylu rustykalnym futurystycznymi dodatkami, a kuchni w stylu glamour – babciną boazerią. Istnieje jednak estetyka, która umożliwia swobodne łączenie elementów rodem z różnych bajek – styl eklektyczny!

Spis treści

  1. Styl eklektyczny wnętrza: proste z ozdobnym, nowoczesne ze stylowym!
  2. Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?
  3. Wnętrza eklektyczne: aranżacja dla każdego

Styl eklektyczny polega na połączeniu różnych stylów lub ich elementów ze sobą. Zastosowanie stylu eklektycznego podczas urządzania mieszkania wymaga wyczucia i smaku, by aranżacja wnętrza nie stała się chaotyczna i nieprzemyślana.

Eklektyzm, łączenie konwencji i stylów, to znak naszych czasów i niezwykle modny trend. Tyle rzeczy nam się podoba i chcielibyśmy je mieć! Po co więc ograniczać się do jednej estetyki, jeśli możemy mieć wszystkiego po trochu? Taki właśnie jest styl eklektyczny! Ale nie myśl, że wystarczy postawić obok siebie kilka przypadkowych mebli, każdy z innej bajki, i od razu będzie pięknie. To odrobinę trudniejsze, ale warto spróbować, bo efekt końcowy - wnętrza eklektyczne - jest w stanie po stokroć wynagrodzić wszystkie nasze starania!

Zdarza się, że styl eklektyczny we wnętrzach stosujemy nawet o tym nie wiedząc i bardzo często wychodzą nam ciekawe i udane zestawienia. Ze stylem eklektycznym należy jednak obchodzić się ostrożnie, bo łatwo można przesadzić i bez odpowiedniego wyczucia można wprowadzić do wnętrza aranżacyjny bałagan.

Styl eklektyczny wnętrza: proste z ozdobnym, nowoczesne ze stylowym!

Nie ma jednej zasady, która ułatwia nam wybory towarzyszące tworzeniu aranżacji w stylu eklektycznym – liczy się wyczucie. Jeśli masz obawę, że może ci się nie udać, podejrzyj, jak robią to inni, by uchwycić to coś, co sprawia, że zmiksowane wnętrze wygląda fantastycznie.

Poszukaj inspiracji na wnętrza eklektyczne – nie chodzi o kopiowanie, ale o podpatrzenie metody. Na pewno w stylu eklektycznym doskonale łączą się ze sobą meble nowoczesne, bardzo proste ze stylowymi. Szczególnie, jeśli tych drugich jest niewiele, są one wyrazistym akcentem. Eklektym to także umiejętnie wplecione sprzęty orientalne, etno czy ludwiki. I odwrotnie – jeśli twoja aranżacja ma składać się głównie ze stylowych mebli, okraś je jednym lub dwoma ultradesignerskimi obiektami. To samo tyczy się palety kolorystycznej w aranżacji wnętrz ekletycznych oraz zestawiania form, wzorów i materiałów. O dziwo, o wiele łatwiej jest zestawiać rzeczy o wyrazistej stylistyce – sprzęty nijakie, bez charakteru, nie dają takiego efektu. Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym, warto wymyślić sobie jakąś ideę, na przykład, że z 12 krzeseł wokół stołu w jadalni każde będzie inne. To naprawdę świetna zabawa! Pamiętaj tylko, by ów miszmasz miał harmonijny charakter – nie wprowadzaj do wnętrza eklektycznego chaosu, w przeciwnym wypadku twoja aranżacja przytłoczy pomieszczenie, a wraz z nim ciebie!

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Cały urok i kwintesencja stylu eklektycznego polega na tym, że nie ma w nim sprecyzowanych ściśle zasad. Można łączyć i mieszać dowolne elementy z różnych stylistyk, dopóki tylko współgrają ze sobą i tworzą ciekawą aranżację. Najważniejsza zasadą jest zachowanie równowagi i harmonii, by całość nie wyglądała przypadkowo. Może to okazać się dość trudne jeśli nie ma się odpowiedniego wyczucia, dlatego dobrze jest powierzyć projekt aranżacji w stylu eklektycznym architektowi wnętrz. W stylu eklektycznym bardzo dobrze wygląda zestawienie starego z nowym i wykorzystanie wszelkich kontrastów. Możemy na przykład do minimalistycznej sypialni wstawić dużą, rustykalną szafę, a do salonu w stylu skandynawskim wprowadzić nowoczesne detale. Dopóki całość wygląda harmonijnie i ze smakiem możemy mówić o dobrym zastosowaniu stylu eklektycznego.

Styl eklektyczny to prawdziwa mozaika różnorodnych mebli, detali i faktur. Polega na łączeniu ze sobą z pozoru niezgodnych stylistycznie dodatków, kolorów i faktur. Cała sztuka urządzania wnętrz w stylu eklektycznym polega na tym, by tak zestawione, „przypadkowe” przedmioty i meble, w ogólnym rozrachunku, wspólnie dały spójną i estetyczną całość. Wymaga to dużego wyczucia i wrażliwości na postrzeganie kolorów, faktur i nieoczywistych zestawień.

Wnętrza eklektyczne: aranżacja dla każdego

W stylu eklektycznym na pewno odnajdą się osoby, które lubią lekki, kontrolowany chaos i nietypowe, odważne zestawienia. Ale jednocześnie jest to też styl dla tych, którzy lubią zachowawcze aranżacje i stonowaną kolorystykę. Styl eklektyczny możemy dopasować dosłownie do każdego gustu. Mamy wręcz nieograniczone możliwości łączenia ze sobą dodatków i elementów pochodzących z różnych stylów, więc na pewno każdy odnajdzie w stylu eklektycznym coś dla siebie.

Styl eklektyczny to wyjściowa baza wielu współczesnych projektów aranżacji wnętrz. Urządzanie wnętrz w stylu eklektycznym daje bowiem niezwykle wiele możliwości i prawdziwą frajdę z projektowania. Do tego wnętrza w stylu eklektycznym nigdy nie są do końca „skończone” – ich aranżacja, budowa klimatu i elastyczność w kreowaniu nastroju sprawiają, że z najmniejszą nawet zmianą wnętrza eklektyczne ożywają nowym życiem!

Styl eklektyczny to inaczej umiejętne łączenie... innych stylów. Koegzystencja różnych stylistycznie dekoracji, mebli i przedmiotów zestawiona w sposób, który w ogólnym rozrachunku daje atrakcyjną i spójną całość, a we wnętrzu "da się mieszkać". Styl eklektyczny, jako wyjściowa baza wielu współczesnych projektów aranżacji wnętrz, przewija się w większości naszych domów. U każdego z przewagą jednego bądź kilku konkretnych stylów. Do tego wnętrza w stylu eklektycznym nigdy nie są do końca „skończone” – ich aranżacja, budowa klimatu i elastyczność w kreowaniu nastroju sprawiają, że z najmniejszą nawet zmianą wnętrza eklektyczne ożywają nowym życiem!

Styl eklektyczny we wnętrzu jest wprost idealny dla osób kreatywnych, o licznych zainteresowaniach i pozostających w ciągłym ruchu. Dzięki zestawianiu ze sobą różnych nieoczywistych przedmiotów, doskonale wyeksponujemy ciekawe zbiory i kolekcje, podkreślimy związek z daną dziedziną sztuki czy sportu. Podróżnicy i globtroterzy odnajdą stylu eklektycznym pole do wyeksponowania różnorodnych, egzotycznych pamiątek z krańców świata. Miłośnicy mody, sztuki i historii odnajdą w stylu eklektycznym możliwość ekspozycji ulubionych (choć różnorodnych stylistycznie) mebli, ram, kolekcji grafik i zróżnicowanych wzorami i kolorami tekstyliów. Dzięki temu w jednym wnętrzu zgromadzić możemy zarówno dzieła współczesnych, wybitych designerów, kultowe meble vintage, jak i ukochaną komodę w stylu Ludwika Filipa. Kreatywność w stylu eklektycznym jest zdecydowanie czynnikiem kluczowym!

10 pięknych aranżacji salonu