Styl skandynawski niejedno ma imię. Dom w stylu skandynawskim krok po kroku

2017-12-07 18:33

Styl skandynawski pokochaliśmy na dobre za jego prostotę, poszanowanie natury i funkcjonalność. Materiały naturalne i kolor biały są w stylu skandynawskim podstawą aranżacji wnętrz. Ale nawet mimo tak sprecyzowanej bazy styl skandynawski zaczął ewoluować. Zobaczcie, jakie pochodne stylu skandynawskiego udało nam się wyróżnić.

Spis treści

  1. Styl skandynawski w wersji podstawowej
  2. Styl industrialny coraz częściej wplata się w styl skandynawski
  3. Styl skandynawski w wersji eleganckiej, czyli scandi chic
  4. Styl skandynawski we wnętrzach klasycznych
  5. MUST HAVE w stylu skandynawskim
  6. Styl skandynawski: aranżacja dla każdego [ZDJĘCIA]

Styl skandynawski nieustannie nas zaskakuje. Najpierw pokochaliśmy go za prostotę i funkcjonalność. Okazało się, że kolor biały, szary, odrobina antracytu i koloru czarnego w połączeniu materiałami naturalnymi, a szczególnie z jasnym drewnem, sprawdzają w naszej szerokości geograficznej, a właściwie w naszym świetle, idealnie. Dodatki w kolorze różu pudrowego, błękitu, czerwieni, kobaltu i koloru żółtego wprowadzają delikatne ożywienie, pozostając jednak na drugim planie. Jak zawsze prostota w stylu okazuje się najbardziej plastyczna i pozwala na eklektyczne mariaże. I tak ostatnio zauważyliśmy coraz więcej dodatków w kolorze żółtym i złotym – powstał elegancki scandi chic. Na drugim biegunie widzimy dużo dodatków i mebli pomocniczych w stylu industrialnym – jest to w zgodzie z filozofią przetwarzania i wykorzystywania tego co już jest. A co myślicie o aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim w starych, stylowych kamienicach?

Styl skandynawski w wersji podstawowej

Styl skandynawski był, jest i będzie. W dodatku zdobywa sobie coraz większą popularność. Styl skandynawski kochamy za prostotę i funkcjonalność oraz wykorzystanie materiałów naturalnych. Pierwszą i podstawową zasadą stylu skandynawskiego jest: „less is more”. Ma być jasno, wygodnie, funkcjonalnie i w zgodzie z naturą, nigdy wbrew. Zasada ta jest naturalną konsekwencją warunków środowiskowych panujących na północy Europy. Kiedy brakuje światła dziennego, człowiek zaczyna intuicyjnie dążyć do optycznego rozświetlenia przestrzeni jasnymi kolorami i niezagracania jej. Mało mebli – tylko te potrzebne, funkcjonalne, pozbawione zbędnych dodatków. Materiały stosowane do wyrobu mebli i dodatków dekoracyjnych w stylu skandynawskim to przede wszystkim surowce naturalne: drewno, skóra, len, bawełna. Dekoracje w znikomej ilości, za to kolorowe, ożywiające przestrzeń – to druga zasada obowiązująca w stylu skandynawskim. Stąd kolory wybierane w stylu skandynawskim to: kolor biały, szarości, błękity, rozbielona zieleń, pudrowy róż i kolor czarny. Kolor czarny wydaje się  paradoksem w filozofii stylu skandynawskiego. Jest jednak chętnie wykorzystywany jako tło dla jasnych mebli i dodatków, dodając wnętrzom głębi. Często wykorzystywany jest w dodatkach i meblach pomocniczych – fotelach, półkach, na poduszkach czy dywanach.

Zobacz: Modne wnętrza w stylu industrialnym >>>

Styl industrialny coraz częściej wplata się w styl skandynawski

Do stylu skandynawskiego przenikają elementy stylu industrialnego. Mimo że może nie do końca są w zgodzie z naturą – pochodzą przecież z fabryk, jednak są zgodne z ideą powtórnego wykorzystywania tego, co już zostało wyprodukowane. W ten sposób mamy wpływ na ochronę środowiska. A że meble i dodatki w stylu industrialnym są proste, bez zbędnych dodatków, często w kolorze stali lub czarne - idealnie pasują do jasnych i przestronnych wnętrz w stylu skandynawskim. Lubimy zdobywać do domu stare stoły, często z drewnianymi blatami, wąskie stoliki, z których powstają konsole – meble pomocnicze czy lampy.  Ale styl skandynawski to także dodatki. Stonowane kolorystycznie miękkie poduchy i pledy, bawełniane dywany, ceramiczne świeczniki i wazony sprawią, że surowe meble w stylu industrialnym idealnie będą wyglądały na parkiecie, na tle dużych okien i białych ścian. Metalowe kosze na drewno sprawdzą się jako miejsce do przechowywania pledów i zapasowych poduszek. Styl skandynawski z elementami stylu industrialnego jest dobrym przykładem ponownego wykorzystywania przedmiotów, często nawet ze zmianą ich pierwotnego przeznaczenia.

Zobacz również: Dark nordic - ciemne kolory i skandynawski design >>>

Styl skandynawski w wersji eleganckiej, czyli scandi chic

Skąd złote dodatki w prostym stylu skandynawskim? Okazuje się, że po gustawiańskim i wszystkim dobrze znanym stylu skandynawskim zaczyna wykształcać się nowa forma. Jest nią właśnie elegancki styl skandynawski! Oznacza to, że mamy coraz większy wybór form, kolorów i dodatków dekoracyjnych i tylko od nas zależy, co wybierzemy. Dobrze znany i lubiany styl skandynawski to proste, często graficzne formy. Delikatne stoliki na cienkich metalowych nóżkach, proste lampy, miękkie sofy, lekkie fotele – nigdy w komplecie z sofą. I charakterystyczne kolory: biały, szary, czarny z błękitnymi, żółtymi, różowymi i czerwonymi dodatkami.  Metal pojawiający się w dodatkach dekoracyjnych i elementach mebli jest srebrny lub malowany na czarno. Tekstylia w stylu skandynawskim są albo gładkie, albo zdobione graficznymi wzorami. Teraz coraz częściej w aranżacjach w stylu skandynawskim zauważymy złote elementy. Początkowo były to świeczniki, wazony i osłonki na doniczki. Teraz są to również lampy i elementy mebli – metalowe nóżki stolików kawowych, fotele oraz drobne meble. Coraz więcej w aranżacjach w szykownym stylu skandynawskim pojawia się pudrowego różu, koloru żółtego i błękitu. A wiemy, że kolory te idealnie współgrają z kolorem złotym. Skandynawski szyk to także ciepło i miękko we wnętrzach. Stąd ogromne poduchy, które można rzucić na sofę, ale najczęściej lądują na podłodze obok sofy lub przed kominkiem. Jeśli skóra, to puszysta z wyjątkowo długim i miękkim włosiem.

Nie przegap: Styl skandynawski spotyka glamour >>>

Styl skandynawski we wnętrzach klasycznych

Proste meble, stonowane kolorystycznie, odnajdują się także we wnętrzach starych stylowych kamienic. Miękkie nowoczesne sofy wykończone lamówkami wyglądają jak zaprojektowane specjalnie do wnętrz z ozdobnymi sztukateriami, płycinami i gzymsami. Podkreślają wzajemnie swoje wyszukane detale. Neutralne kolory mebli i dodatków do domu w stylu skandynawskim doskonale pasują do białych ścian i jasnych parkietów układanych w pałacowe mozaiki. Stare piece kaflowe w kolorze białym zastane w stylowych kamienicach również pasują do aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim – znajdziemy je też przecież w kamienicach w centrach miast w Sztokholmie czy Kopenhadze.

MUST HAVE w stylu skandynawskim

  • Drewniana podłoga - klamra spajająca projekt wnętrz

Drewno to podstawowy materiał stylu skandynawskiego. Drewniana podłoga jest klamrą spajającą aranżację wnętrz na wzór przestrzeni rodem ze Skandynawii. We wnętrzach skandynawskich najbardziej popularna jest podłoga w naturalnym kolorze drewna. Równie dobrze zaprezentuje się jednak ta w wersji bielonej.

  • Wyspa kuchenna - nie tylko funkcja praktyczna

Salon z kuchnią to coraz częściej spotykane rozwiązanie i niejaki wyznacznik wnętrz nowoczesnych. Brak wyraźnych granic, otwarta przestrzeń, przestronne wnętrze. W takiej aranżacji wyspa kuchenna odgrywa nie tylko rolę miejsce do gotowania, ale także staje się swego rodzaju elementem dzielącym przestrzeń. Nie dosłownie, ale umownie.

  • Taborety - nie tylko do siedzenia

Taborety – proste formy służące głównie do siedzenia. Styl skandynawski sprawił jednak, że taborety stały się meblami wielofunkcyjnymi. Coraz częściej spotykane w roli stolików, podnóżków czy półek.

  • Poduszki i tekstylia - otul aranżację

...o grubym splocie. W wersji delikatnej lub nieco odważniejszej – ożywiającej wnętrze skąpane w skandynawskiej bieli.

  • Otwarte półki - nic do ukrycia

Choć styl skandynawski czci prostotę i minimalizm, z upodobaniem włączył w swe szeregi meble o charakterze otwartym, które nie mają nic do ukrycia. Proste półki eksponujące domową biblioteczkę czy minimalistyczne dekoracje wymagają co prawda większej dyscypliny w utrzymaniu porządku, ale jednocześnie sprawiają, że wnętrze staje się niezwykle przytulne. Po prostu – domowe.

  • Mieszanka stylów - zapomnij o granicach

Styl skandynawski nie zamyka się na odważniejsze rozwiązania. Mimo zamiłowania do minimalizmu przyjmie w swe szeregi zestawienie prostego stołu zbitego z desek dopełnionego krzesłami od światowej sławy projektantów.

Projektując aranżację wnętrza w stylu skandynawskim, należy pamiętać o podstawowym połączeniu bieli i drewna. Do tej bazy można dodać kolorowe akcesoria, tkaniny o wyraźnym, grubym splocie i proste w formie meble.

Styl skandynawski: aranżacja dla każdego [ZDJĘCIA]

Styl skandynawski, pomimo swej prostoty, jest bardzo radosny i przytulny, jednak jeśli chcemy uzyskać bardziej poważny wyraz, można zdecydować się na meble w kolorach ciemniejszego drewna, na przykład dębu. Baza, czyli ściany i podłogi, powinny jednak pozostać białe lub w odcieniach jasnej szarości, by nie przytłoczyć całej aranżacji. W dodatkach warto zachować umiar i zdecydowanie postawić na interesującą, lecz nieprzesadzoną formę. Ciekawe akcesoria można wyróżnić na tle wnętrza za pomocą intensywnej, rzucającej się w oczy barwy. Z pewnością w stylu skandynawskim każdy odnajdzie odpowiednie dla siebie elementy i będzie czuł się w nim doskonale. Więcej pomysłów znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.