Pudrowy róż - do jakich wnętrz pasuje pastelowy róż? Z czym go łączyć?
Chłodny, delikatny, lekko „przykurzony” – taki jest pudrowy róż, zwany czasem dusty pink. Świetnie prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych, a do klasycznych wprowadza mnóstwo świeżości. Jak zatem operować pastelowym różem w aranżacjach i z czym go łączyć? Przeczytaj nasz poradnik.
Autor: materiał prasowy Zanotta
Pudrowy róż otula nas z każdej strony, ale nie przytłacza.
Spis treści
- Pudrowy róż – co to za kolor?
- Z czym łączyć pastelowy róż?
- Do jakich wnętrz pasuje róż pudrowy?
- Róż pudrowy i nie tylko - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Kolory ścian to często pierwsza rzecz, o której myślimy, planując aranżację mieszkania. W pierwszej chwili wszystko wydaje się proste, ale czy na pewno? Już wizyta w sklepie z farbami uświadamia nam, ile różnych odcieni jednego koloru mamy do wyboru. A dlaczego warto postawić na pudrowy róż? Przede wszystkim kolor ten daje ciekawe możliwości łączenia z innymi barwami. Wszystko oczywiście zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
Pudrowy róż – co to za kolor?
Kolor różowy ma wiele odcieni: od rozbielonych pasteli po mocne, nasycone warianty, takie jak malina i magenta. Pudrowy róż, zgodnie z nazwą, ma w sobie coś z rozbielania. To barwa delikatna, raczej chłodna, z efektem „przykurzenia” (stąd zresztą angielskie określenie „dusty pink”). Pudrowemu różowi blisko też do odcienia łososiowego i wracającego do łask Rose Quartz – również chłodnego i delikatnego.
Aranżując wnętrze pastelowym różem w odcieniu pudrowym, nie ryzykujemy tego, że końcowy efekt będzie przesłodzony. Wspomniany kolor wyjątkowo dobrze sprawdza się we wnętrzach w stylu nowoczesnym i skandynawskim. A tym, jak można się domyślać, daleko do romantycznej słodyczy!
Z czym łączyć pastelowy róż?
Aby w pełni wykorzystać walory pudrowego różu, trzeba wiedzieć, z jakimi barwami tworzy najciekawsze kompozycje. Mamy kilka podpowiedzi!
Pudrowy róż plus czerń – duet elegancki i dynamiczny. Kolor czarny wprowadza szykowną nutę, a róż osłabia jego moc. W efekcie jest lekko i przyjemnie. Możliwości szaro-różowych połączeń jest sporo. Mogą to być np. czarne meble i dodatki umieszczone na różowym tle. Inna opcja? Różowa tapeta w czarne groszki, która świetnie sprawdzi się też w pokoju nastolatki. Jeśli czerń wydaje nam się za mocna, możemy ją zamienić na antracyt, czyli najciemniejszy odcień szarości.
Pudrowy róż plus pastele – to z kolei sposób na lekką, świeżą, nowoczesną aranżację, ale daleką od minimalistycznego chłodu. Pastelowe odcienie różu wspaniale komponują się z kolorem miętowym, rozbielonym błękitem i jasną szarością.
Pudrowy róż i bordo, fuksja, burgund – trzy wspomniane odcienie bardzo mocno zaznaczają swoją obecność we wnętrzach. Stąd też warto zrównoważyć ich siłę – i tu wkracza delikatny, lekki optycznie pudrowy róż.
Pudrowy róż i granat – jedno z najmodniejszych połączeń w ostatnich sezonach. Choć obydwa kolory bardzo się od siebie różnią, tworzą szykowne duety, które dodają charakteru wnętrzom nowoczesnym, skandynawskim, ale też klasycznym.
Warto wiedzieć: z pudrowym różem dobrze łączą się uniwersalne barwy, które często traktujemy jako bazę aranżacji. Chodzi o biel, szarość, beż oraz naturalne odcienie drewna.
Do jakich wnętrz pasuje róż pudrowy?
Pudrowy róż pasuje właściwie do każdego stylu wnętrzarskiego, choć najczęściej wykorzystywany jest w aranżacjach nowoczesnych. Mniejsze lub większe ilości różu ożywiają wystrój z dominującą bielą i szarością. Sporo pudrowego różu pojawia się w też w aranżacjach w stylu skandynawskim. Są to jednak zazwyczaj oszczędne porcje tego koloru i w postaci dodatków: poduszek, pledów, dywanów, zasłon, ceramiki i grafik ściennych. Warto jednak iść o krok dalej i przynajmniej jedną ze ścian przemalować na pudrowy róż. Wtedy skandynawski wystrój zyska więcej świeżości i energii.
Pudrowy róż ciekawie prezentuje się również we wnętrzach w stylu boho i orientalnym. Dlaczego? Ponieważ doskonale równoważy feerię barw w dodatkach i dekoracjach, typową dla obydwu konwencji.
Z pastelowym różem można też eksperymentować w aranżacjach glamour. Ponieważ pudrowy róż świetnie wypada w duecie z bielą, szarością czy czernią, ciekawie wzbogaci eleganckie wnętrza utrzymane dotychczas w konwencji black & white. A ponieważ jest lekki optycznie, nie przytłoczy wystroju.
Róż pudrowy i nie tylko - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Autor: agencjafree/living4media
Różowe akcenty w skandynawskim salonie. Do tego inne kolory, które lubią sąsiedztwo różu: mięta, żółcień, szarość
Autor: Getty Images/Ninoon
Jak urządzić modny pokój? Postaw na różowy!
Autor: Mariusz Bykowski
Krokwie na poddaszu wyeksponowano, malując je różową farbą. Stojący pośrodku komin udało się wykorzystać do zawieszenia telewizora. Kuchnia dyskretnie ukryła się pod skosem. Widoczna nad nią antresola wkrótce zyska schody (wzdłuż ściany wyłożonej płytkami 3D).
Autor: Materiały prasowe Romo
Tapeta z serii Izora, Romo. Piekne i suptelne łączenie kolorów pudrowego różu i szarości. Materiały prasowe Decodore.
Autor: materiały prasowe
Skandynawski szyk, czyli szarość, róż i złoto (w aptekarskiej ilości)... Mat. prasowe: brovarna4.com