Modny kolor: antracyt! Do jakich wnętrz pasuje kolor antracytowy?

2017-02-12 18:16

Metamorfozy wnętrz często polegają na zmianie i odświeżeniu kolorów ścian. Mocny kolor antracyt polubili ostatnio projektanci wnętrz. Jak go stosować i dlaczego warto skusić się na kolor antracytowy na ścianie? Dowiedz się, w jakim wnętrzu, otoczeniu i wśród jakich mebli i dodatków świetnie się sprawdzi antracytowy odcień szarości.

Spis treści

  1. Antracyt: jaki to kolor?
  2. Antracyt: kolor do jakich wnętrz?
  3. Kolor antracytowy na ścianie: porady
  4. Kolor antracyt i inne odcienie szarości - GALERIE ZDJĘĆ

Antracytowy kolor na ścianie to gorący trend wnętrzarski. Ten mocny odcień szarości coraz pewniej wkracza do wnętrz jako kolor ścian. Dowiedz się, jakie odcienie, meble i dodatki pasują do koloru antracytowego we wnętrzach, a także z czym go łączyć i jak ocieplać.

Antracyt: jaki to kolor?

Nazwa „antracyt” niekoniecznie daje nam pełne wyobrażenie o kolorze, jaki reprezentuje. Kolor antracytowy swoją nazwę zaczerpnął bezpośrednio od nazwy skały stanowiącej najwartościowszą odmianę węgla kamiennego. Kolor antracytowy (według kodu szesnastkowego: #364135) to zatem nic innego jak kolor węgla - nie do końca czarny, ale już nie szary. Najciemniejszy z możliwych odcień szarości – oto kwintesencja koloru antracytowego.

Zobacz też: Antracytowy salon w stylu eklektycznym >>>

Antracyt: kolor do jakich wnętrz?

Antracyt jako kolor ścian pojawił się w aranżacjach w stylu industrialnym. Najpierw królował w przestrzeniach gastronomicznych, w bezpośrednim sąsiedztwie drewna i białych płytek z fazą. Później zaadaptowany został w domach prywatnych – kuchniach, łazienkach a nawet w pokojach dziennych i sypialniach. Kolor antracytowy chętnie wykorzystywany jest również w pokojach dziecięcych, jako np. odcień farby tablicowej bądź magnetycznej, co pozwala dziecku rozwijać swoją kreatywną twórczość.

Zobacz też: Kolor szary - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor antracytowy doskonale prezentuje się w sąsiedztwie drewna. Polecany jest m.in. do nowoczesnych kuchni, np. jako kolor ściany nad drewnianym blatem kuchennym, w sąsiedztwie białych kafli z fazą bądź jako ściana w jadalni z jasnym dębowym stołem. Antracyt świetnie odnajduje się wśród kontrastów. Zestawiony z bielą kanapy, dywanu czy owczej skóry wymaga już tylko ciepłych optycznie elementów (np. wspomnianych mebli z surowego, jasnego drewna).

Nie przegap: Szara kuchnia - aranżacjach w kolorach antracytowym i błękitnym >>>

Chłodny antracyt doskonale ocieplają pastelowe elementy dekoracyjne – tekstylia, poduszki, zasłony i szklane naczynia. Gładka antracytowa ściana to także dobre tło do ekspozycji rodzinnych zbiorów sztuki i fotografii. Złocone, posrebrzane i białe ramy obrazów prezentują się na antracytowym tle bardzo elegancko. Antracyt to kolor pasujący zarówno do stylu klasycznego, glamour, jak i nowoczesnego.

Kolor antracytowy na ścianie: porady

Kolor antracytowy powinien się znaleźć na tej ścianie, która jest najlepiej wyeksponowana w pomieszczeniu: zlokalizowana albo naprzeciw dużego okna, tarasu, werandy, albo w bezpośrednim sąsiedztwie przeszkleń (np. prostopadle do okien). Dzięki zmiennemu światłu dziennemu kolor antracyt na ścianie różnie się prezentuje w ciągu dnia - raz jest bardziej przytulny, a raz nieco bardziej surowy (wieczorem). W zależności od tego, które z tych wcieleń preferujemy, możemy pomalować na antracyt ścianę mocniej lub słabiej oświetloną.

Jeśli pomalujemy na kolor antracytowy ścianę z oknem, pamiętajmy, by było oszczędnie przystrojone. Wystarczą białe zwiewne firany.

Kolor antracyt i inne odcienie szarości - GALERIE ZDJĘĆ

Wyrazisty antracyt, a może pastelowa szarość? Zobacz w galeriach zdjęć, jak prezentują się różne odcienie szarości we wnętrzach.

Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany